Data publikacji:

Odciąganie pokarmu – co ile godzin odciągać pokarm laktatorem?

Jak wynika z Raportu Centrum Nauki o Laktacji z 2018 r., aż około 60 procent kobiet, mimo trudności z karmieniem swojego dziecka, nie otrzymuje po porodzie wsparcia w zakresie właściwego sposobu odciągania pokarmu laktatorem. Wiele mam, pomimo wcześniejszych planów, rezygnuje wówczas z karmienia naturalnego na rzecz podawania mleka modyfikowanego. Tymczasem umiejętne korzystanie z laktatora może nie tylko pobudzić laktację, ale również zapobiec zanikom pokarmu.

mama z dziecmi

Odciąganie mleka laktatorem a zanik pokarmu i inne problemy laktacyjne

Jeśli dziecko jest zdrowe, nie ma zbyt krótkiego wędzidełka podjęzykowego ani cofniętej żuchwy, wówczas odciąganie pokarmu laktatorem jest konieczne tylko w momentach rozłąki z mamą. Pozwala to zapobiec zanikom pokarmu i podawania mleka modyfikowanego, gdy mama nie chce stosować produktów zastępczych. Warto wyposażyć się wówczas w odpowiednią ilość pojemników na pokarm, które zapewnią bezpieczne jego przechowywanie w lodówce lub zamrażarce.

W sytuacji, gdy ze względu na zdrowie dziecka nie jest możliwe przystawianie go do piersi, by pobudzić laktację (np. wcześniactwo) – warto zacząć korzystać z laktatora tak szybko, jak to możliwe. Dzięki temu, gdy niemowlę znajdzie się już w ramionach mamy, będzie ona w stanie zapewnić mu odpowiednią ilość mleka. Uniknie także dzięki temu bolesnych zastojów oraz stanów zapalnych, które mogłyby zrodzić konieczność antybiotykoterapii.

Spośród wielu modeli laktatorów można wybrać pojedyncze (umożliwiają odciąganie pokarmu po kolei z każdej piersi) lub podwójne (służą do jednoczesnego odciągania pokarmu z obu piersi). Te dwa typy urządzeń mają taki sam wpływ na pobudzanie laktacji, choć model podwójny pozwala znacząco skrócić czas odciągania. Jest to również rozwiązanie wygodniejsze przy planowaniu regularnego stosowania urządzenia.

Jeśli mama wie, że nie będzie miała dostępu do prądu, aby podłączyć laktator – może kupić model do ręcznego odciągania pokarmu. Zaletą tego urządzenia jest możliwość stosowania równoległego do karmienia naturalnego, gdy wyrzut oksytocyny jest największy i sprzyja laktacji. Pamiętaj jednak, że odciąganie pokarmu w czasie karmienia jest odpowiednie tylko wówczas, gdy dziecko najada się pokarmem z jednej piersi. Jeśli dostawiasz je do obu – korzystanie z laktatora rozpocznij dopiero, gdy dziecko się naje.

Jak odciągać pokarm metodą 7-5-3?

Ustabilizowanie laktacji, czyli dostosowanie ilości produkowanego pokarmu do potrzeb dziecka, trwa zwykle około czterech tygodni. Jeśli mama nie chce lub nie może karmić w tym czasie naturalnie, może rozpocząć odciąganie pokarmu metodą 7-5-3.

Ile minut odciągać pokarm laktatorem? Zgodnie z metodą opracowaną przez Chele Marmet pokarm należy odciągać naprzemiennie z każdej piersi po siedem minut, pięć minut i trzy minuty.

Warto przy tym pamiętać, że jeśli mama karmi naturalnie, a laktator służy wyłącznie pobudzeniu produkcji mleka – powinna korzystać z urządzenia po każdym karmieniu (nigdy przed). Jeśli natomiast dostarcza mleko naturalne dziecku przy pomocy butelki – może stosować metodę 7-5-3 w porach karmienia.

Schemat Chele Marmet przewiduje od sześciu do siedmiu cykli powtórzonych w ciągu dnia i od jednego do dwóch w nocy. Zachowanie regularności pór odciągania pokarmu jest ważne dla pobudzenia laktacji w początkowym okresie karmienia i jej późniejszego utrzymania. Pozwoli to także pokonać kryzys laktacyjny (przejściowy niedostatek pokarmu w stosunku do zapotrzebowania rozwijającego się dziecka) i dostosować produkcję mleka do zwiększonego apetytu malucha.

Zdjęcie: nualaimages/Envato Elements
Autor: Katarzyna Zielińska