Data modyfikacji:

Polskie zwyczaje wielkanocne: fakty i ciekawostki

Autor:

Wielkanoc to ważne święto w polskiej kulturze. Dzięki ludowym obrzędom możemy pochwalić się bardzo ciekawymi zwyczajami. Czy chcecie wiedzieć, jak wyglądały tradycyjne święta obchodzone przez polskie rodziny. Przedstawiamy polskie zwyczaje wielkanocne. A Wy jak spędzacie Wielkanoc?

Podobnie jak w przypadku Bożego Narodzenia, wielkanocny obrządek jest kompromisem pomiędzy kulturą ludów pogańskich a wierzeniami chrześcijaństwa. Najpiękniejsze i najbardziej strojne zwyczaje wielkanocne pochodzą z obrzędów ludowych. Zgodnie z tradycją, Wielkanoc jest czasem radości i nadziei, dlatego jej świętowaniu towarzyszyły liczne zabawy i inscenizacje. Obchody trwały przez cały Wielki Tydzień! Malowanie pisanek i święconka to tylko mała ich część. Te mniej popularne nadal można spotkać w niektórych regionach Polski. Zapraszamy Was i Wasze dzieci do lektury.

Wielkanocne porządki

Wielkanoc symbolizuje odrodzenie i nowe życie. Dotyczy to też sił natury - w tym czasie ostatecznie rozprawiamy się ze srogą zimą, żeby ustąpić miejsca budzącej się wiośnie. Wielkotygodniowe porządki służyły wymiataniu mroźnej pory roku, a z nią chorób i nieszczęść.

Niedziela palmowa

Zwyczaj święcenia palemek otwierający Wielki Tydzień wprowadzono na pamiątkę przejazdu Jezusa przez Jerozolimę. Według ludowej tradycji, poświęcona palemka przynosi szczęście i zdrowie wszystkim członkom rodziny. Najpierw delikatnie bito najbliższych pobłogosławionymi stroikami, co miało odgonić od nich choroby i niepowodzenia. Zachowanie palemki w domu miało chronić domowe ognisko i przynosić jego mieszkańcom szczęście przez cały rok.

Palmy wielkanocne

Topienie Judasza

Wielka Środa była dniem wymierzania sprawiedliwości na zdrajcy. Młodzieńcy przygotowywali dużą kukłę ze słomy i starych ubrań. Zakutą w łańcuchy ciągali po wsi, by ostatecznie zatopić ją w bagnie lub stawie. Przeprawie towarzyszyli gapie, którzy okładali słomianego Judasza kijami.

Grzechotanie

Zgodnie z tradycją w Wielki Czwartek milkną wszystkie dzwony (rozlegają się dopiero w Wielką Niedzielę). W ich miejsce pojawia się kołatanie grzechotek. Dzieci otrzymywały grzechotki, którymi w ramach zabawy straszyły przechodniów.

Pogrzeb żuru

Żur był niegdyś potrawą postną, jedzoną podczas 40-dniowego, Wielkiego Postu. Dwa dni przed Wielkanocą lokalna społeczność urządzała obrządek zwany pogrzebem żuru. Wówczas wylewano gary zupy na ziemię na znak rozpoczęcia czasu radości i zabawy.

Topienie Judasza; źródło: http://www.nowiny24.pl; http://www.konstancin24.eu

Wieszanie śledzia

Wielki Post to 6 tygodni wyrzeczeń, w tym rezygnacja z pokarmów mięsnych. Śledź był częścią jadłospisu wielkopostnego. Gdy czas wstrzemięźliwości dobiegał końca, lud karał nieszczęsną rybę "za wyganianie mięsa", przybijając ją do drzewa.

Święconka

Początkowo święcenie pokarmów odbywało się w domach. Błogosławiono wszystkie dania, które miały pojawić się na świątecznym stole. Od XVIII wieku obrządek ten odbywa się w kościołach. Zgodnie z tradycją w świątecznym koszyczku powinno pojawić się 7 potraw o znaczeniu symbolicznym: chleb oznacza ciało Chrystusa, jajko nowe życie i pokonanie śmierci, sól przepędza zło (wierzono, że ma moc odganiania złych duchów, wiedźm i czartów), wędliny/kiełbasy to zdrowie, dostatek i płodność, ser/masło jest znakiem pojednania człowieka z przyrodą i dobrobytu, chrzan - siły fizycznej oraz goryczy męki pańskiej, ciast (babka) - doskonałości i umiejętności.

Baranek

Baranek symbolizuje Chrystusa. To obowiązkowy element święconki. Początkowo wykonywano go z chleba (był pierwszą święconą potrawą).

Niedziela Wielkiej Nocy

Rano rozbrzmiewały głośne dźwięki dzwonów i fajerwerki, które ogłaszały zmartwychwstanie Jezusa. Mieszkańcy udawali się na poranną mszę nazywaną rezurekcją. Po powrocie do domu zasiadali przy świątecznym stole i spożywali poświęcone pokarmy. W jadłospisie musiały obowiązkowo pojawić się dwa ciasta: baba i dziad, czyli słodki mazurek.

Lany Poniedziałek

Śmigus-dyngus niegdyś był dwoma odrębnymi zabawami. Pierwszą z nich był śmigus, który wywodzi się jeszcze z czasów słowiańskich. Polegał on na oblewaniu się zimną wodą i chłostaniu witkami wierzby. Symbolizowało to oczyszczenie z brudu po zimie. W ten sposób witano wiosnę. Z czasem na wsiach wprowadzono nowe zasady zabawy: młodzi chłopcy oblewali panny na wydaniu.

Dyngus jest nowszą tradycją. Panna, która nie chciała zostać zlana kubłem zimnej wody, miała szansę wykupienia się. Darowała pisankę chłopcu. Jajko musiało być ładnie ozdobione, w przeciwny razie młodzieniec mógł odrzucić podarek, a to kończyło się kąpielą.

Rycina przedstawiająca zabawę młodzieży w Lany Poniedziałek
Prezent dla 3 latka. Sprawdzone pomysły!

Prezent dla 3 latka. Sprawdzone pomysły!

2022-12-07
Z jednej strony ciągle maluch, z drugiej - coraz sprawniejszy i sprytniejszy przedszkolak. Aby kupić idealny prezent dla 3 latka trzeba wziąć pod uwagę te dwie ...
Akcesoria i zabawki do wody

Zabawki do kąpieli. Jakie zabawki do wody kupić?

2021-06-16
Każdy rodzic wie doskonale, jak ważna jest dbałość o higienę dziecka. Niestety, nie dla każdego malucha kąpiele są przyjemnością. W wielu domach w tym czasie słychać płacz i protesty. Jak temu zaradzić? Odpowiedź jest prosta. Są nią odpowiednie, dopasowane do wieku dziecka zabawki do kąpieli. Nie tylko odwrócą uwagę dziecka od nielubianych zabiegów pielęgnacyjnych, ale również mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka poprzez stymulowanie układu nerwowego różnymi bodźcami. Sprawdźmy więc, jakie zabawki do wody kupić, by kąpiel stała się prawdziwą przyjemnością.
 niespodzianki na Dzień Taty

Kreatywne niespodzianki dla taty. Coś dla taty na Dzień Ojca i urodziny

2021-06-16
Kreatywny prezent dla taty na Dzień Ojca, urodziny, imieniny – co kupić? Co dla taty będzie najlepszą niespodzianką? Możemy postawić na uniwersalne i bardzo praktyczne prezenty lub dobrać je do pasji czy zainteresowań. Zobaczcie pomysły, które pozwolą wam sprezentować coś dla taty, z czego się ucieszy i co zapamięta na długo! Oto lista kreatywnych niespodzianek dla taty.
dziewczynka na huśtawce

Huśtawka do ogrodu dla dzieci. O czym pamiętać i jakie są rodzaje

2021-04-27
Czas spędzony na huśtawce to nieodłączny element dzieciństwa – stąd też ten element ogrodu cieszy się dużym zainteresowaniem rodziców. Sprawdź!
Hulajnoga elektryczna

Hulajnoga dla dziecka. Elektryczna czy zwykła? Jaką wybrać?

2021-03-08
W zasadzie trzeba by zacząć od tego, że to dwa jednak różne pojazdy. Porównywanie ich nie ma sensu. Warto jednak zastanowić się co jest dla kogo lepsze.
Zabawa dziecko

Zabawki, które zachęcą dziecko do zabawy na powietrzu

2020-03-13
Czasy, kiedy dzieci większość dnia spędzały na zabawie na podwórku, już dawno minęły. Obecnie, nawet w piękne słoneczne dni, na placach zabaw nie widać tłumów. Najmłodsi nie odrywają się od tabletów, komputerów i smartfonów, a rodzicom coraz trudniej przekonać swoje pociechy do wyjścia z domu. Jak sobie z tym radzić? Przed wami kilka skutecznych rad i przykładów zabawek, które rozwiążą ten problem.