Data modyfikacji:

Programowanie dla dzieci. Zacząć może już przedszkolak! [NAJLEPSZE ROBOTY]

Autor: Justyna Mazur

Programowanie dla dzieci ma wiele fantastyczny obliczy - od kolorowych książek, przez gry po najprawdziwsze roboty, które robią to, co maluch im każe. Próbować mogą już 3-latki! TEKST: Justyna Mazur

Czy można uczyć małe dzieci programowania i czy warto? - takie pytanie zadałam Aleksandrze Gizie ze Studia Wybryki, która zawodowo zajmuje się nauką kodowania. Ola nie miała wątpliwości i powiedziała tak: - Jest to nawet wskazane! W pierwszym etapie, kiedy dziecko zaczyna swoją przygodę ze światem technologii, nazywamy to kodowaniem. Na początku nie możemy mówić o programowaniu w rozumieniu pisania skomplikowanych linijek kodu. To po prostu zabawa z robotami, która kształtuje całą masę kompetencji dziecka.

Roboty do programowania dla dzieci

Jeśli chodzi o najmłodsze dzieci, to świetne będą maty do kodowania oraz zabawki, które można wprowadzić w ruch np. Gąsienica Fisher Price. Dzięki doczepianym brzuszkom, dzieci kierują gąsienicą, tworząc swoje pierwsze algorytmy drogi. Dla dzieci 5+ mamy już znacznie więcej możliwości. Na rynku są Ozoboty, które kodujemy za pomocą rysowanych linii lub aplikacji czy produkt marki Clementoni jak robot DOC. Starsze dzieci mogą rozpocząć naukę z wykorzystaniem robotów BlueBott, Lego Boost.

Programowanie dla dzieci. Dlaczego warto

Co daje taka zabawa? Dlaczego warto ją rozpocząć? Dzięki nauce kodowania i programowania dzieci rozwijają wyobraźnię przestrzenną i uczą się twórczego myślenia. To zajęcie wymaga od nich cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu. Szukają nowych rozwiązań, uczą się znajdowania i rozwiązywania problemów oraz pracy w grupie.

Sterowana gąsieniczka, Fisher Price; zabawka składa się z 9 łatwych do łączenia elementów, które maluchy mogą dowolnie układać, sprawiając, że gąsienica porusza się na różne sposoby: do przodu, w lewo i w prawo, tańczy lub zatrzymuje się; idealna do tworzenia pierwszych kodów! cena: od 119 zł

Czy wszystkie maluchy lubią zajęcia z kodowania i jak odkryć ich predyspozycje?  - Oczywistym jest, że nie każde dziecko zostanie programistą. Jednak umiejętne dostosowanie pomocy dydaktycznych podczas zajęć z kodowania i programowania pozwoli dziecku na poznanie tej części świata technologii i doświadczenie go. Dodatkowo kompetencje, jakie dziecko nabywa podczas zajęć, są tak uniwersalne, że każdemu przydadzą się w dorosłym życiu. Gdy dziecko poznaje świat kodowania i programowania, odbywa się to przez zabawę. Już na tym etapie można poznać, które dzieci są zainteresowane tematem. Jeśli dziecko nie miało okazji uczestniczyć w takich zajęciach, łatwo można odkryć czy ma do tego predyspozycje. Jeśli dziecko lubi zagadki, rozwiązywanie zadań czy gry polegające na samodzielnym stworzeniu jakiś rozwiązań, a nie tylko bazowaniu na schemacie, są szanse, że temat programowania bardzo przypadnie mu do gustu - mówi Ola.

Robot DOC, Clementoni, Sympatyczny gadający robot w prosty i intuicyjny sposób wprowadza dzieciaki w podstawy programowania. Do wyboru są trzy tryby - Swobodny, Edukacyjny oraz Gry. Plus za dobrą cenę: od 81 zł 

Programowanie dla dzieci. Od kiedy zacząć?

Jak przyznaje Ola, ciężko określić jednoznacznie wiek, kiedy dziecko jest gotowe na naukę kodowania. - Ja na zajęciach mam już 3- latki, które świetnie odnajdują się w zabawie z robotami i tworzą swoje pierwsze, nieskomplikowane algorytmy! Tak na prawdę wszystko zależy od predyspozycji dziecka - tłumaczy programistka. A co z dzieciakami, które nie mają w swoich placówkach takich możliwości? W domu też mogą się uczyć!  - Nawet gdy rodzice nie mają pojęcia o programowaniu, mogą wspierać dziecko, choć nauczyć już niekoniecznie. Wiele zależy od narzędzi jakie posiadamy do nauki. W dobie internetu i dostępnych kursów oraz pomocy nie będzie to jednak trudne zadanie - przekonuje Aleksandra Gizan.

Ozobot - drobny robot o dużym mózgu, który zabiera dzieci (w wieku od 5 lat) w niesamowitą przygodę rysowania, rozwiązywania problemów i pracy grupowej. Za pomocą kolorowych kodów (na kartce papieru lub tablecie) dzieci programują zadania, które wykonuje robot. Ozobot Bit umożliwia płynne przejście od kodowania offline do kodowania przy pomocy tabletów lub monitorów komputerów; cena: od 279 zł

Prezent dla 3 latka. Sprawdzone pomysły!

Prezent dla 3 latka. Sprawdzone pomysły!

2022-12-07
Z jednej strony ciągle maluch, z drugiej - coraz sprawniejszy i sprytniejszy przedszkolak. Aby kupić idealny prezent dla 3 latka trzeba wziąć pod uwagę te dwie ...
Akcesoria i zabawki do wody

Zabawki do kąpieli. Jakie zabawki do wody kupić?

2021-06-16
Każdy rodzic wie doskonale, jak ważna jest dbałość o higienę dziecka. Niestety, nie dla każdego malucha kąpiele są przyjemnością. W wielu domach w tym czasie słychać płacz i protesty. Jak temu zaradzić? Odpowiedź jest prosta. Są nią odpowiednie, dopasowane do wieku dziecka zabawki do kąpieli. Nie tylko odwrócą uwagę dziecka od nielubianych zabiegów pielęgnacyjnych, ale również mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka poprzez stymulowanie układu nerwowego różnymi bodźcami. Sprawdźmy więc, jakie zabawki do wody kupić, by kąpiel stała się prawdziwą przyjemnością.
 niespodzianki na Dzień Taty

Kreatywne niespodzianki dla taty. Coś dla taty na Dzień Ojca i urodziny

2021-06-16
Kreatywny prezent dla taty na Dzień Ojca, urodziny, imieniny – co kupić? Co dla taty będzie najlepszą niespodzianką? Możemy postawić na uniwersalne i bardzo praktyczne prezenty lub dobrać je do pasji czy zainteresowań. Zobaczcie pomysły, które pozwolą wam sprezentować coś dla taty, z czego się ucieszy i co zapamięta na długo! Oto lista kreatywnych niespodzianek dla taty.
dziewczynka na huśtawce

Huśtawka do ogrodu dla dzieci. O czym pamiętać i jakie są rodzaje

2021-04-27
Czas spędzony na huśtawce to nieodłączny element dzieciństwa – stąd też ten element ogrodu cieszy się dużym zainteresowaniem rodziców. Sprawdź!
Hulajnoga elektryczna

Hulajnoga dla dziecka. Elektryczna czy zwykła? Jaką wybrać?

2021-03-08
W zasadzie trzeba by zacząć od tego, że to dwa jednak różne pojazdy. Porównywanie ich nie ma sensu. Warto jednak zastanowić się co jest dla kogo lepsze.
Zabawa dziecko

Zabawki, które zachęcą dziecko do zabawy na powietrzu

2020-03-13
Czasy, kiedy dzieci większość dnia spędzały na zabawie na podwórku, już dawno minęły. Obecnie, nawet w piękne słoneczne dni, na placach zabaw nie widać tłumów. Najmłodsi nie odrywają się od tabletów, komputerów i smartfonów, a rodzicom coraz trudniej przekonać swoje pociechy do wyjścia z domu. Jak sobie z tym radzić? Przed wami kilka skutecznych rad i przykładów zabawek, które rozwiążą ten problem.