Data modyfikacji:

Programowanie dla dzieci. Zacząć może już przedszkolak! [NAJLEPSZE ROBOTY]

Autor: Justyna Mazur

Programowanie dla dzieci ma wiele fantastyczny obliczy - od kolorowych książek, przez gry po najprawdziwsze roboty, które robią to, co maluch im każe. Próbować mogą już 3-latki! TEKST: Justyna Mazur

Czy można uczyć małe dzieci programowania i czy warto? - takie pytanie zadałam Aleksandrze Gizie ze Studia Wybryki, która zawodowo zajmuje się nauką kodowania. Ola nie miała wątpliwości i powiedziała tak: - Jest to nawet wskazane! W pierwszym etapie, kiedy dziecko zaczyna swoją przygodę ze światem technologii, nazywamy to kodowaniem. Na początku nie możemy mówić o programowaniu w rozumieniu pisania skomplikowanych linijek kodu. To po prostu zabawa z robotami, która kształtuje całą masę kompetencji dziecka.

Roboty do programowania dla dzieci

Jeśli chodzi o najmłodsze dzieci, to świetne będą maty do kodowania oraz zabawki, które można wprowadzić w ruch np. Gąsienica Fisher Price. Dzięki doczepianym brzuszkom, dzieci kierują gąsienicą, tworząc swoje pierwsze algorytmy drogi. Dla dzieci 5+ mamy już znacznie więcej możliwości. Na rynku są Ozoboty, które kodujemy za pomocą rysowanych linii lub aplikacji czy produkt marki Clementoni jak robot DOC. Starsze dzieci mogą rozpocząć naukę z wykorzystaniem robotów BlueBott, Lego Boost.

Programowanie dla dzieci. Dlaczego warto

Co daje taka zabawa? Dlaczego warto ją rozpocząć? Dzięki nauce kodowania i programowania dzieci rozwijają wyobraźnię przestrzenną i uczą się twórczego myślenia. To zajęcie wymaga od nich cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu. Szukają nowych rozwiązań, uczą się znajdowania i rozwiązywania problemów oraz pracy w grupie.

Sterowana gąsieniczka, Fisher Price; zabawka składa się z 9 łatwych do łączenia elementów, które maluchy mogą dowolnie układać, sprawiając, że gąsienica porusza się na różne sposoby: do przodu, w lewo i w prawo, tańczy lub zatrzymuje się; idealna do tworzenia pierwszych kodów! cena: od 119 zł

Czy wszystkie maluchy lubią zajęcia z kodowania i jak odkryć ich predyspozycje?  - Oczywistym jest, że nie każde dziecko zostanie programistą. Jednak umiejętne dostosowanie pomocy dydaktycznych podczas zajęć z kodowania i programowania pozwoli dziecku na poznanie tej części świata technologii i doświadczenie go. Dodatkowo kompetencje, jakie dziecko nabywa podczas zajęć, są tak uniwersalne, że każdemu przydadzą się w dorosłym życiu. Gdy dziecko poznaje świat kodowania i programowania, odbywa się to przez zabawę. Już na tym etapie można poznać, które dzieci są zainteresowane tematem. Jeśli dziecko nie miało okazji uczestniczyć w takich zajęciach, łatwo można odkryć czy ma do tego predyspozycje. Jeśli dziecko lubi zagadki, rozwiązywanie zadań czy gry polegające na samodzielnym stworzeniu jakiś rozwiązań, a nie tylko bazowaniu na schemacie, są szanse, że temat programowania bardzo przypadnie mu do gustu - mówi Ola.

Robot DOC, Clementoni, Sympatyczny gadający robot w prosty i intuicyjny sposób wprowadza dzieciaki w podstawy programowania. Do wyboru są trzy tryby - Swobodny, Edukacyjny oraz Gry. Plus za dobrą cenę: od 81 zł 

Programowanie dla dzieci. Od kiedy zacząć?

Jak przyznaje Ola, ciężko określić jednoznacznie wiek, kiedy dziecko jest gotowe na naukę kodowania. - Ja na zajęciach mam już 3- latki, które świetnie odnajdują się w zabawie z robotami i tworzą swoje pierwsze, nieskomplikowane algorytmy! Tak na prawdę wszystko zależy od predyspozycji dziecka - tłumaczy programistka. A co z dzieciakami, które nie mają w swoich placówkach takich możliwości? W domu też mogą się uczyć!  - Nawet gdy rodzice nie mają pojęcia o programowaniu, mogą wspierać dziecko, choć nauczyć już niekoniecznie. Wiele zależy od narzędzi jakie posiadamy do nauki. W dobie internetu i dostępnych kursów oraz pomocy nie będzie to jednak trudne zadanie - przekonuje Aleksandra Gizan.

Ozobot - drobny robot o dużym mózgu, który zabiera dzieci (w wieku od 5 lat) w niesamowitą przygodę rysowania, rozwiązywania problemów i pracy grupowej. Za pomocą kolorowych kodów (na kartce papieru lub tablecie) dzieci programują zadania, które wykonuje robot. Ozobot Bit umożliwia płynne przejście od kodowania offline do kodowania przy pomocy tabletów lub monitorów komputerów; cena: od 279 zł

dzień ojca

Prezent na Dzień Ojca - wykonany przez dziecko

2020-06-19
Zbliżający się wielkimi krokami Dzień Ojca powoduje pewnie w wielu domach dziecięcy popłoch. Jaki upominek podarować Tacie? Poprzestać na tradycyjnej laurce, rę...
Prezent dla nastolatki

Jakie prezenty dla nastolatków na Dzień Dziecka? 15 pomysłów

2020-05-25
Dopóki twoje dziecko jest małe, sprawienie mu ciekawego prezentu nie jest trudnym wyzwaniem. Co innego, gdy osiąga wiek nastoletni, w którym większość modnych gadżetów staje się passé już po kilku tygodniach. Zachodzisz w głowę, jaki prezent dla nastolatka wybrać z okazji Dnia Dziecka? Sprawdź nasze 15 propozycji dla nawet najbardziej wybrednej młodzieży.
jaki prezent na dzień dziecka

Jaki prezent na Dzień Dziecka?

2020-05-03
1 czerwca to doskonała okazja do sprezentowania dziecku ciekawego podarunku. Jaki prezent na Dzień Dziecka kupić? W naszym artykule znajdziesz garść inspiracji.
Zabawa dziecko

Zabawki, które zachęcą dziecko do zabawy na powietrzu

2020-03-13
Czasy, kiedy dzieci większość dnia spędzały na zabawie na podwórku, już dawno minęły. Obecnie, nawet w piękne słoneczne dni, na placach zabaw nie widać tłumów. Najmłodsi nie odrywają się od tabletów, komputerów i smartfonów, a rodzicom coraz trudniej przekonać swoje pociechy do wyjścia z domu. Jak sobie z tym radzić? Przed wami kilka skutecznych rad i przykładów zabawek, które rozwiążą ten problem.
jakie sanki dla dziecka

Jakie sanki dla dziecka kupić? Jakie dla rocznego, a jakie dla przedszkolaka?

2019-11-05
Uwielbiane od pokoleń, umilają dzieciom czas spędzony zimą na zewnątrz – sanki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystały z nich nawet najmłodsze maluchy. Grunt to dobór odpowiedniego modelu dostosowanego do wieku dziecka. Jakie sanki dla dziecka kupić, aby zimowe przejażdżki były pełne radości, ale i bezpieczne? Sprawdziliśmy, na które modele warto zwrócić szczególną uwagę!
dziecko na nartach

Jak dobrać narty dla dziecka? Na co zwracać uwagę?

2019-11-04
Wybieracie się na rodzinny wypad na narty? Świetnie, jednak zanim zaczniecie kompletować cały sprzęt, przeczytajcie, jak dobrać narty dla dziecka.