Data publikacji:

Przepuklina pępkowa w ciąży: czy jest groźna? Przyczyny i leczenie

Okres ciąży to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Wówczas niezwykle ważna jest ostrożność i profilaktyka, która skutecznie chroni organizm kobiety spodziewającej się dziecka przed niebezpiecznymi schorzeniami i chorobami. Częstym problemem, z którym zmagają się kobiety w ciąży, jest przepuklina. Warto wiedzieć, czy schorzenie to stanowi poważne zagrożenie dla dziecka oraz co zrobić, jeśli przepuklina się pojawi.
przepuklina w ciazy

Przepuklina w ciąży – kiedy powstaje?

Przepuklina pępkowa to problem, który wynika z nadmiernego rozciągnięcia powłok brzusznych podczas trwania ciąży. Przepuklina ciążowa to schorzenie, które dotyka wielu kobiet. Przepuklina przyjmuje postać wypuklenia danego narządu. Spowodowana jest zazwyczaj zmniejszoną wytrzymałością ścian brzucha, które w trakcie ciąży narażone są na nadmierne rozciąganie. Odpowiedzialne za budowanie tkanki miękkiej włókna kolagenowe w czasie ciąży, kiedy występuje nadmierna aktywność hormonów, tracą swoją naturalną wytrzymałość. Na skutek osłabienia tkanki, w trakcie trwania ciąży lub już po porodzie może dojść do przebicia i uwypuklenia powłok wewnętrznych.

Rodzaje przepuklin

W czasie trwania ciąży u wielu kobiet dochodzi do przepukliny. Chociaż mechanizm powstawania przepukliny jest podobny, wyróżnia się różne rodzaje przepuklin.
  • Przepuklina pachwinowa – najczęściej występuje jako powikłanie po porodzie. Intensywne parcie w trakcie porodu przykłada się do rozciągnięcia lub naderwania powłok w pachwinie, gdzie pojawia się uwypuklenie otrzewnej i w tym miejscu powstaje guz. Przepuklina pachwinowa w ciąży często generuje intensywny, miejscowy ból, nudności lub wymioty, a także trudności z wypróżnianiem, które spowodowane są przemieszczeniem się jelita.
  • Przepuklina pępkowa – wynika z osłabienia tkanek znajdujących się wokół pępka. Tkanki te rozsuwają się, a przez powstały otwór wydostaje się otrzewna wraz z narządami. Wówczas w tym miejscu powstaje worek przepuklinowy. Przepuklina pępkowa w ciąży wiąże się z bólem miejscowym oraz uczuciem ciśnienia w okolicach pępka. Objawy te nasilają się szczególnie podczas napinania mięśni, wypróżniana się oraz przy podnoszeniu cięższych przedmiotów.
  • Przepuklina brzuszna – jest schorzeniem, z którym najczęściej borykają się kobiety po cesarskim cięciu. Przepuklina brzuszna zlokalizowana jest w miejscu cięcia lub jego okolicach. Tkanka w miejscu blizny nie jest odporna na rozciąganie, dlatego często dochodzi do jej naderwania w trakcie ciąży.

Przepuklina pachwinowa w ciąży – przyczyny i leczenie

Przepuklina pachwinowa to miękki guz znajdujący się w okolicy pachwiny. Chociaż często dotyczy kobiet w ciąży, to na szczęście nie jest zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka. Nie oznacza to jednak, że należy bagatelizować powstałą przepuklinę pachwinową. Bezpośrednią przyczyną powstania przepukliny pachwinowej jest obniżenie odporności tkanek brzusznych na rozciąganie. Czynnikami równie istotnymi są także zaparcia, które spowodowane są nadmierną aktywnością hormonów, oraz nieodpowiednia dieta. Przepuklina pachwinowa objawia się najczęściej bólem i uczuciem ucisku w okolicy krocza i pachwiny. Leczenie przepukliny pachwinowej rozpoczyna się od zniwelowania czynników, które ją wywołały. Kobiety w ciąży, które doświadczyły przepukliny pachwinowej, powinny zrezygnować z nadmiernego wysiłku fizycznego, podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz stosować profilaktyczne środki zmniejszające ryzyko infekcji i zaparć. Ostatecznym rozwiązaniem, które zniweluje przepuklinę pachwinową, jest operacja, jednak rzadko jest to rozwiązanie, któremu podlegają kobiety w ciąży.

Przepuklina pępkowa – czym się objawia i jak ją leczyć?

Przepuklina pępkowa to najczęstszy rodzaj przepukliny, na który narażone są kobiety w ciąży. Powstaje na skutek mniejszej wytrzymałości i elastyczności włókien kolagenowych. Powiększający się w czasie ciąży brzuch kobiety przyczynia się do nadmiernego rozciągnięcia skóry wokół pępka, co może doprowadzić do pęknięcia lub naderwania włókien. Przepuklina pępkowa objawia się powstałym guzkiem, który umiejscowiony jest blisko pępka. Leczenie przepukliny pępkowej u kobiet w ciąży polega na zniwelowaniu przyczyn i zapobieganiu dalszemu rozwojowi przepukliny, dlatego kobiety ciężarne, które doświadczyły przepukliny pępkowej, powinny zdecydować się na spokojny tryb życia, który przewiduje dużo czasu na odpoczynek. Po okresie ciąży można wykonać operację, która na stałe usunie przepuklinę pępkową.

Przepuklina brzuszna w ciąży – czy jest groźna?

To częsty problem, z którym zmagają się kobiety będące w ciąży. Przepuklina brzuszna to schorzenie, które doprowadza do przemieszczania się narządów jamy brzusznej. Przepuklina powstaje na skutek wysiłku i nadmiernego rozciągnięcia się skóry brzucha. Mięśnie i błony poddane nadmiernemu wysiłkowi mogą rozwarstwiać się lub pękać. Przez powstałe szczeliny wydostaje się zawartość jamy brzusznej, co generuje powstanie przepukliny. Przepuklina w ciąży wymaga leczenia zachowawczego. Kobieta ciężarna musi wówczas zrezygnować z aktywnego stylu życia na rzecz odpoczynku i oszczędzania siebie. W przypadku przepukliny brzusznej, która wystąpiła u kobiet w ciąży, zalecane jest używanie specjalnej opaski.

Opaski na przepuklinę w ciąży

Na rynku dostępne są specjale opaski na przepuklinę, które często stosowane są przez kobiety w ciąży. Pomagają one zmniejszyć nacisk na zmianę chorobową oraz zwiększają komfort w czasie trwania ciąży. Wśród wielu dostępnych egzemplarzy, warto zwrócić uwagę na najczęściej wybierane:
  • Pas na przepuklinę pępkową – wykonany z wysokiej jakości oddychającego materiału. Posiada regulowane zapięcie oraz silikonową pelotę owiniętą delikatnym, bawełnianym materiałem.
  • Thuasne Pas brzuszny na przepuklinę – nieusztywniany i niezwykle elastyczny pas, który skutecznie podtrzymuje ściany brzucha.
Autor: Patrycja Wojas
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!