Data publikacji:

Przerabiamy puszki po mleku na piękne pojemniki [KROK PO KROKU]

Autor: Justyna Mazur

Co można zrobić z opakowania po mleku modyfikowanym? Oryginalną puszkę na kawę, ciastka, zabawki albo przybory kuchenne. To prostsze, niż się spodziewacie! TEKST I ZDJĘCIA: Joanna Łukaszewska

Przejście na sztuczny pokarm w naszym przypadku nastąpiło nadspodziewanie szybko. Nie dlatego, że chciałam. Tak wyszło, z czym początkowo nie mogłam się pogodzić. Gdy już przyzwyczaiłam się nieco przyzwyczaiłam i emocje opadły, dostrzegłam potencjał...w opakowaniach mleka w proszku. Pomyślałam, że jakby przemalować te puszki, to powstaną całkiem fajne, szczelnie zamykane pojemniki  w industrialnym stylu. Jak pomyślałam, tak zrobiłam! Myślę, że wyszły całkiem ciekawie, nie wspominając o ogromnej satysfakcji z tego, że zrobiłam coś sama, która była tym większa, że nie znoszę wyrzucać rzeczy, jeśli tylko można je jakoś sensownie wykorzystać.

Na razie pojemników używamy w kuchni (do mąki, cukru i jako pojemnik na siatki-foliówki), ale z powodzeniem mogłyby służyć starszemu dziecku do przechowywania resoraków czy innych skarbów. Polecam taką zabawę wszystkim fanom upcyklingu, czyli robienia czegoś nowego z rzeczy już zużytych.

  • Zanim zabierzesz się za malowanie, umyj i osusz pojemnik po mleku. Kolejnym etapem jest przetarcie całej puszki po zewnętrznej stronie papierem ściernym. Następnie usuń resztki pyłu i przetrzyj puszkę suchą szmatką.

  • Tak przygotowane pojemniki należy okleić taśmą malarską w miejscach, których nie chcesz pokrywać farbą. Ja zostawiłam niepomalowane srebrne brzegi na górze.

  • Po rozłożeniu folii malarskiej albo gazet możesz malować. Najlepiej wybrać farbę w sprayu (jest najprostsza w użyciu). Ja wykorzystałam spray i farbę do metalu, którą nałożyłam pędzlem. Gdy pierwsza warstwa wyschnie, pokrywasz całość raz jeszcze farbą, żeby nie było prześwitów. Podczas malowania uważaj, żeby nie dotknąć świeżo pomalowanego fragmentu. Gdy puszka będzie już sucha, można przejść do jej dekorowania.

  • Do dekoracji można wykorzystać wszystko, co przyjdzie Wam do głowy. Ja użyłam: do jasnych puszek- sznurka i guzika w kształcie pingwina, stempli (alfabet) i tuszu kreślarskiego; do ciemnych- tkaniny i kleju kropelka
  • Pamiętajcie, żeby nie malować przy dziecku, zapach farby, może być dla malucha szkodliwy!
  • ZOBACZ TEŻ: Pudła i pojemniki na zabawki. 12 super propozycji

    Ozdobne puszki mogą służyć do przechowywania, świetnie sprawdzi się też jako osłonka na doniczkę czy przybornik na biurko. Taki dodatek z pewnością będzie pasował do wnętrza w industrialnym czy skandynawskim stylu. A jeśli nie macie czasu na przerabianie, albo potrzebujecie większych pojemników, oto kilka naszych propozycji.