Data modyfikacji:

Jakie stroje dla dzieci na Halloween? Jakie przebrania wybrać?

Autor: Justyna Mazur

Do tej pory tylko raz zdarzyło mi się otworzyć drzwi dzieciakom krzyczącym: Cukierek albo psikus! Widzę jednak wyraźnie, że z roku na rok w Polsce rośnie popularność dyniowego święta. Jakie dekoracje i stroje na Halloween dla dzieci są w tym roku na topie? No i jak upiorne kreacje przygotować w prosty sposób samemu? Zobaczcie poniżej! TEKST: Joanna Łukaszewska

Możliwość przebrania się za ducha, czarownicę czy maga jest mega frajdą dla najmłodszych. Niezłą zabawą może być też przygotowywanie lampionów z dyni i upiornych przekąsek. Pewnie właśnie dlatego dzieci tak lubią to święto.

Stroje na Halloween dla dzieci: Dlaczego mają być upiorne

A o co w ogóle chodzi w Halloween i dlaczego przebrania mają być przerażające? Halloween to stara celtycka tradycja. Celtowie, którzy zamieszkiwali dzisiejsze tereny Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i płn. Francji, wierzyli w  życie po śmierci i wędrówkę duchów. 31 października był dla nich końcem cyklu płodności- ziemia przygotowywała się do nadejścia zimy, a nocą duchy zmarłych wędrowały po ziemi. Aby odegnać złe duchy, wkładano odstraszające maski i przebierano się. Strój miał sprawić, że zły duch, widząc kościotrupa, straszydło czy  stracha na wróble, nie rozpozna człowieka i go nie skrzywdzi. Również latarnie z drążonych dyń miały chronić przed wędrującymi duchami.

stroje na Halloween: wiedźma 85 zł

Dziś Halloween to przede wszystkim zabawa. W Irlandii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii, nawiązując do dawnej tradycji odstraszania duchów, grupki przebranych za wiedźmy, chochliki, potwory lub wróżki dzieci odwiedzają sąsiadów i płatają im figle albo biorą „słodką łapówkę”. Przed każdym domem stawia się dynie z wyciętymi oczami i zębami i oczywiście ze świeczką w środku. Odbywają się też bale kostiumowe, które coraz częściej organizowane są także u nas.

Stroje na Halloween: Klasyka albo odwołania do popkultury

Jak przygotować się na taką imprezę? Przede wszystkim musisz zmienić swoje słodkie maleństwo w czarownicę, upiora, wampira, demona, czy zombie! Zasada jest jedna: im straszniej, tym lepiej! Można pójść w klasykę i zdecydować się na strój kościotrupa, ducha czy wampirzycy. Modne są też odwołania do popkultury, czyli np. postaci ze strasznych bajek oraz filmów, tu inspiracji jest wiele: Potwory i spółka, Alicja w krainie czarów, Gnijąca panna młoda, Edward Nożycoręki, Krzyk itd.

Stroje na Halloween dla dzieci:

Stroje na Halloween: DIY

Jeśli nie zdążyliście kupić gotowego stroju na Halloween, możecie spróbować zrobić je własnoręcznie. Jak się za to zabrać? Pewne elementy kostiumu można znaleźć w domu albo w prosty sposób przygotować samemu:

 • Łatwo wykonać przebranie mumii - przyda się długi bandaż, którym należy dokładnie owinąć delikwenta (każdą część ciała osobno), zostawiając mu jedynie otwory na oczy, usta i nos. To opcja zdecydowanie dla starszaków - maluchy raczej nie będą się czuły komfortowo poowijane dziwnym, białym materiałem;
 • Nieodłącznym atrybutem czarownicy jest miotła - taki drapak można wykonać z pozbieranych w lesie gałęzi i sznurka. Potrzebny będzie też wysoki czarny kapelusz - ten możecie zrobić z brystolu. Papier powinien być w czarnym kolorze albo na końcu oklejony czarną krepą (tu uproszczenie - bo nie musi być ładnie, musi być strasznie!). Należy wyciąć i skleić taśmą wysoki stożek, wyciąć dopasowane do jego podstawy rondo, nie zapomnijcie dodać kilku centymetrów na sklejenie obu części, wystarczy je ponacinać dookoła, żeby się odpowiednio zagięły. Strojem czarownicy może być np. spódnica do ziemi i ciemny sweter mamy przepasany najpaskudniejszym sznurkiem jaki znajdziecie w domu!. Jeśli wciąż będzie mało strasznie, domaluj małej czarownicy czarną kredką do oczy brodawkę na środku nosa! Kredką do oczu możesz też namalować na ciele pająki i pajęczyny.

 • W zabawie w kostiumografa może się też przydać białe prześcieradło. Na środku wystarczy wyciąć otwory na oczy, tak przygotowaną płachtę narzucamy na malucha i mamy ducha.
 • Starszaka możesz przebrać za Edwarda Nożycorękiego: do zimowych rękawiczek wystarczy przykleić taśmą plastikowe jednorazowe noże, twarz pomalować bardzo jasnym pudrem, oczy “podkrążyć” ciemnym cieniem do powiek a włosy natapirować. Do tego biała koszula i szelki
 • Dekoracje na Halloween

  Równie ważne, co stroje na Halloween są dekoracje. I tu naprawdę można poszaleć, bo poza obowiązkową wydrążoną dynią (albo najlepiej kilkoma!), można kupić dosłownie wszystko i zamienić mieszkanie w prawdziwie paskudne, zarośnięte pajęczynami zamczysko pełne potworów, pająków i trupów. Jeśli chcecie, żeby było naprawdę strasznie, możecie kupić nawet sztuczną krew, pajęczyny w spray'u, przeróżne girlandy, świece wyglądające jak gałki oczne, talerzyki i obrusy w trupie czachy oraz wiedźmy, a nawet...sztuczne deski do zabicia okien.

  dekoracja na stół - czarownica, 10, 90 zł

  DIY - dekoracje na Halloween

  Jeśli nie boicie się robótek ręcznych, możecie pewne elementy "dekoracyjne" wykonać własnoręcznie i zaangażować do tego swoje pociechy. To z pewnością przyniesie im wiele frajdy i satysfakcji!

 • możesz z czarnej tektury wyciąć nietoperze (szablon znajdziesz bez problemu w sieci) i przykleić na ścianę, sufit albo zawiesić na nitce na lampach, w drzwiach i w innych miejscach
 • możesz z wydrążonych dyń zrobić straszne lampiony
 • możesz zrobić wielką pajęczynę na całą ścianę z grubej czarnej nitki (albo sznurka) - wystarczy, że najpierw zrobisz z nitek coś w rodzaju gwiazdki (długie nitki promieniście będą się rozchodzić od środka) a potem łączysz je prostopadłymi nitkami, co daje efekt pajęczyny
 • możesz owinąć słoiki bandażem i nakleić na nich gotowe plastikowe oczy, dzięki czemu otrzymasz świeczniki- duszki
 • możesz też wykonać duchy, nakładając białą tetrę na biały (albo inny jasny) balonik i naklejając bądź rysując na nich oczy
 • możesz podwiesić pod sufitem szpiczaste kapelusze czarownicy wykonane z czarnej krepy
 • dzień ojca

  Prezent na Dzień Ojca - wykonany przez dziecko

  2020-06-19
  Zbliżający się wielkimi krokami Dzień Ojca powoduje pewnie w wielu domach dziecięcy popłoch. Jaki upominek podarować Tacie? Poprzestać na tradycyjnej laurce, rę...
  Prezent dla nastolatki

  Jakie prezenty dla nastolatków na Dzień Dziecka? 15 pomysłów

  2020-05-25
  Dopóki twoje dziecko jest małe, sprawienie mu ciekawego prezentu nie jest trudnym wyzwaniem. Co innego, gdy osiąga wiek nastoletni, w którym większość modnych gadżetów staje się passé już po kilku tygodniach. Zachodzisz w głowę, jaki prezent dla nastolatka wybrać z okazji Dnia Dziecka? Sprawdź nasze 15 propozycji dla nawet najbardziej wybrednej młodzieży.
  jaki prezent na dzień dziecka

  Jaki prezent na Dzień Dziecka?

  2020-05-03
  1 czerwca to doskonała okazja do sprezentowania dziecku ciekawego podarunku. Jaki prezent na Dzień Dziecka kupić? W naszym artykule znajdziesz garść inspiracji.
  Zabawa dziecko

  Zabawki, które zachęcą dziecko do zabawy na powietrzu

  2020-03-13
  Czasy, kiedy dzieci większość dnia spędzały na zabawie na podwórku, już dawno minęły. Obecnie, nawet w piękne słoneczne dni, na placach zabaw nie widać tłumów. Najmłodsi nie odrywają się od tabletów, komputerów i smartfonów, a rodzicom coraz trudniej przekonać swoje pociechy do wyjścia z domu. Jak sobie z tym radzić? Przed wami kilka skutecznych rad i przykładów zabawek, które rozwiążą ten problem.
  jakie sanki dla dziecka

  Jakie sanki dla dziecka kupić? Jakie dla rocznego, a jakie dla przedszkolaka?

  2019-11-05
  Uwielbiane od pokoleń, umilają dzieciom czas spędzony zimą na zewnątrz – sanki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystały z nich nawet najmłodsze maluchy. Grunt to dobór odpowiedniego modelu dostosowanego do wieku dziecka. Jakie sanki dla dziecka kupić, aby zimowe przejażdżki były pełne radości, ale i bezpieczne? Sprawdziliśmy, na które modele warto zwrócić szczególną uwagę!
  dziecko na nartach

  Jak dobrać narty dla dziecka? Na co zwracać uwagę?

  2019-11-04
  Wybieracie się na rodzinny wypad na narty? Świetnie, jednak zanim zaczniecie kompletować cały sprzęt, przeczytajcie, jak dobrać narty dla dziecka.