Data modyfikacji:

5 zawodów, w które warto bawić się z dzieckiem

Autor: Sylwia Stwora

Zapewne każdy z nas w dzieciństwie miał okazję bawić się w kucharza, fryzjera czy nauczyciela. Te popularne zabawy w zawody dostarczają dzieciom nie tylko wielogodzinnej rozrywki, lecz także przygotowują je do przyszłych doświadczeń.

Nauczyciel

Jeśli nasze dziecko jest w wieku przedszkolnym, to zapewne z niecierpliwością i rosnącą obawą wyczekuje pierwszego pójścia do szkoły. Dużo łatwiej będzie mu przekroczyć próg klasy, jeśli wcześniej oswoi się z koncepcją lekcji. W tym celu możemy przygotować mu prowizoryczną szkołę, np. sadzając pluszowe misie w rzędzie, każdemu z nich wręczając kilka kartek zastępujących zeszyt oraz długopis. Dużo radości sprawi maluchowi, gdy do jego klasy dołączą mama i tata oraz rodzeństwo. Taką domową klasę doskonale uzupełni tablica dziecięca, na której maluch-nauczyciel będzie tłumaczył skomplikowane zagadnienia swoim uczniom, powtarzając w ten sposób także nabytą wiedzę.

Zabawa w sklep

Zabawa w sklep przede wszystkim wspomoże nasze dziecko w nauce liczenia. Do jej przygotowania posłużą nam wcześniej zebrane i umyte opakowania po jogurtach i serkach oraz owoce, a w ramach waluty np. kamyczki, guziki bądź sztuczne pieniądze. Jeśli naszemu szkrabowi taka rozrywka przypadnie do gustu, to możemy mu kupić także specjalnie, dziecięce zestawy do zabawy w sklep.

Zabawa w sklep uczy dzieci przedsiębiorczości, wartości pieniędzy oraz przysposabia je do zarządzania budżetem. Nawet najbardziej rozrzutny maluch w końcu zrozumie, że mając określoną kwotę, może kupić tylko określoną liczbę rzeczy. Raz i drugi skończy mu się "gotówka", a za trzecim zastanowi się przed wydaniem kieszonkowego.

Lekarz

Zabawa w lekarza jest bardzo łatwa do zorganizowania, a konieczne do niej narzędzia mamy już w swojej domowej apteczce – są to przede wszystkim plastry, bandaż oraz termometr, możemy także kupić naszemu szkrabowi dziecięcy stetoskop. W ramach „wypisywanych” przez lekarza tabletek niech posłuży paczka popularnych pastylek Tic-Tac, natomiast pacjentami mogą być zarówno misie, jak i członkowie rodziny. Takie zabawy w zawody medyczne mogą w przyszłości zaprocentować. Malec przestanie obawiać się wizyt u lekarza, a może nawet sam zechce nim zostać w dorosłym życiu.

Mała gastronomia

Do zorganizowania zabawy w kucharza potrzebne będą nam niewielkich rozmiarów miski oraz plastikowe sztućce. Na rynku dostępnych jest także wiele rodzajów zabawkowych kuchni dla dzieci, które zapewnią naszemu malcowi mnóstwo rozrywki. Takie zabawy w zawody przygotują nasze dziecko do przyszłych domowych obowiązków, np. do pomagania mamie w kuchni. To bardzo dobra okazja, żeby zaznajomić pociechę z przyrządami kuchennymi oraz podstawowymi zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w kuchni (np. żeby pamiętać o wyłączaniu kuchenki lub ostrożności w kontakcie z gorącymi daniami i garnkami).

Dzieci, które uczą się gotować, chętnie uszczęśliwiają swoich rodziców upichconymi przez siebie łakociami. Śniadanie podane do łóżka będzie miłą nagrodą za poświęcony maluchowi czas.

Fryzjer

Dzieci kochają naśladować dorosłych, zatem z chęcią skopiują ruchy mamy, która codziennie czesze im włosy. Za obiekt doświadczeń fryzjerskich mogą im posłużyć lalki bądź członkowie rodziny, natomiast za asortyment wszelkiego rodzaju spinki i gumki, których na co dzień używamy do stylizacji naszych fryzur. Jeśli nasz maluch polubi tę zabawę, to warto zainwestować w specjalną głowę-zabawkę do czesania. Na rynku dostępne są wersje z włosami z plasteliny bądź ze sztucznymi włosami.

Na grafice: 1. Stetoskop Ses Creative

A jak jest u Was w domu? Czy Wasze dzieci lubią odgrywać scenki pracownicze? Kogo najchętniej naśladują? Zostawcie komentarz! :) 

Prezent dla 3 latka. Sprawdzone pomysły!

Prezent dla 3 latka. Sprawdzone pomysły!

2022-12-07
Z jednej strony ciągle maluch, z drugiej - coraz sprawniejszy i sprytniejszy przedszkolak. Aby kupić idealny prezent dla 3 latka trzeba wziąć pod uwagę te dwie ...
Akcesoria i zabawki do wody

Zabawki do kąpieli. Jakie zabawki do wody kupić?

2021-06-16
Każdy rodzic wie doskonale, jak ważna jest dbałość o higienę dziecka. Niestety, nie dla każdego malucha kąpiele są przyjemnością. W wielu domach w tym czasie słychać płacz i protesty. Jak temu zaradzić? Odpowiedź jest prosta. Są nią odpowiednie, dopasowane do wieku dziecka zabawki do kąpieli. Nie tylko odwrócą uwagę dziecka od nielubianych zabiegów pielęgnacyjnych, ale również mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka poprzez stymulowanie układu nerwowego różnymi bodźcami. Sprawdźmy więc, jakie zabawki do wody kupić, by kąpiel stała się prawdziwą przyjemnością.
 niespodzianki na Dzień Taty

Kreatywne niespodzianki dla taty. Coś dla taty na Dzień Ojca i urodziny

2021-06-16
Kreatywny prezent dla taty na Dzień Ojca, urodziny, imieniny – co kupić? Co dla taty będzie najlepszą niespodzianką? Możemy postawić na uniwersalne i bardzo praktyczne prezenty lub dobrać je do pasji czy zainteresowań. Zobaczcie pomysły, które pozwolą wam sprezentować coś dla taty, z czego się ucieszy i co zapamięta na długo! Oto lista kreatywnych niespodzianek dla taty.
dziewczynka na huśtawce

Huśtawka do ogrodu dla dzieci. O czym pamiętać i jakie są rodzaje

2021-04-27
Czas spędzony na huśtawce to nieodłączny element dzieciństwa – stąd też ten element ogrodu cieszy się dużym zainteresowaniem rodziców. Sprawdź!
Hulajnoga elektryczna

Hulajnoga dla dziecka. Elektryczna czy zwykła? Jaką wybrać?

2021-03-08
W zasadzie trzeba by zacząć od tego, że to dwa jednak różne pojazdy. Porównywanie ich nie ma sensu. Warto jednak zastanowić się co jest dla kogo lepsze.
Zabawa dziecko

Zabawki, które zachęcą dziecko do zabawy na powietrzu

2020-03-13
Czasy, kiedy dzieci większość dnia spędzały na zabawie na podwórku, już dawno minęły. Obecnie, nawet w piękne słoneczne dni, na placach zabaw nie widać tłumów. Najmłodsi nie odrywają się od tabletów, komputerów i smartfonów, a rodzicom coraz trudniej przekonać swoje pociechy do wyjścia z domu. Jak sobie z tym radzić? Przed wami kilka skutecznych rad i przykładów zabawek, które rozwiążą ten problem.