Data modyfikacji:

Zabawki interaktywne – jakie wybierać?

Autor: Kasia

Nie od dzisiaj wiadomo, że maluchy uczą się poprzez zabawę i że to właśnie dzięki zabawkom odkrywają świat. Ostatnimi czasy, zarówno wśród dzieci, jak i rodziców furorę robią zabawki interaktywne. Jakie zabawki wybierać dla maluchów?

Zabawka interaktywna charakteryzuje się tym, że wchodzi w interakcję z dzieckiem. Maluch i zabawka reagują oraz oddziałują na siebie nawzajem. Zabawki tego typu wykorzystują rozwiązania, dzięki którym nasza pociecha będzie mogła się rozwijać oraz doświadczać – dźwięk, ruch czy światło. Oczywiście każdy wiek rządzi się swoimi prawami i to, co zaciekawi niemowlaka, nie będzie interesować dwulatka. Podpowiadamy, jakie zabawki interaktywne wybierać dla dzieci w różnym wieku, tak aby maksymalnie pomóc pociesze w odkrywaniu świata.

Źródło: learningtoytips.com

Maluszki

Z interaktywnych zabawek maluchy mogą korzystać już od 6. miesiąca życia. Takie berbecie przede wszystkim będą ćwiczyły trzymanie, potrząsanie i naciskanie. Odpowiednia zabawka odwdzięczy się odgłosami, muzyką czy wibracjami, co skłoni uradowanego malca do dalszych ćwiczeń.

W zależności od tego, czym najbardziej interesuje się dziecko, możemy wybrać zabawki muzyczne, numeryczne, kolorowe i świecące. Dzięki różnym fakturom produktów zabawki rozwijają sprawność manualną dziecka. Ponadto wpływają pozytywnie na słuch i wzrok, postrzeganie przyczynowo-skutkowe oraz uczą prawidłowych reakcji na bodźce zewnętrzne.

Na grafice: 1. Szczeniaczek dwujęzyczny Fisher Price, 139 zł

Wraz z kolejnymi miesiącami warto podsuwać maluchowi zabawki, które będą wspierały jego zdolności manualne, np. kostka z otworami w różnorodnych kształtach. Sprawdzą się także te, które pobudzą wyobraźnię i wzmocnią koordynację ruchową dziecka.

Starszaki

Dla dzieci, które skończą roczek czy dwa latka, warto wybierać zabawki pozwalające rozwijać bardziej złożone umiejętności, np. motoryczne. Doskonałe będą klocki do budowania, tablice z elementami przesuwnymi, proste puzzle oraz sprzęty sportowe. Zabawki interaktywne z pewnością pomogą także rozwijać zdolności muzyczne naszej pociechy. Instrumenty czy maty taneczne to zdecydowanie ciekawe pomysły dla naszych dwulatków.

Na grafice: 1. Robokotek Cobi, 306,18 zł

Pamiętajmy, że zabawki nie zastąpią roli rodzica w rozwoju malucha. Towarzyszmy dzieciom, mówmy do nich i tłumaczmy. Chwalmy je, kiedy uda im się ułożyć klocki czy trafić piłką do celu. Nie warto zasypywać maluchy zbyt dużą ilością zabawek interaktywnych - lepiej zainwestować w kilka solidnych urządzeń. Nie przeceniajmy też naszej własnej kreatywności i wartości tradycyjnych zabawek.

Szeroki wybór zabawek interaktywnych dla maluchów znajdziesz TUTAJ.