Data modyfikacji:

Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

Autor: Sylwia Stwora

"Na tapczanie siedzi leń..." - masz wrażanie, że z Twojej pociechy wyrasta kolejny lew kanapowy? Pora rozprawić się z małym leniuchem. Zobacz, jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej! 

Obserwujesz u swojego dziecka niebezpieczną rzecz - komputer i telewizor coraz częściej wygrywają starcie z zajęciami sportowymi i jakąkolwiek formą aktywności fizycznej. Prośby, groźby, krzyki, tłumaczenie typu "Sport to zdrowie", zaciąganie wręcz siłą na kolejnego rodzaju treningi, organizowanie rodzinnych wyjazdów z dużą dawką ruchu... Nic nie przynosi zamierzonych skutków. Czasem dziecko zainteresuje się czymś na dłużej, ale koniec końców przychodzi czas, kiedy woli siedzieć bezczynnie w domu i zagłębiać się w wirtualny świat niż spędzać aktywnie czas. Nie poddawaj się, tylko uzbrój w cierpliwość i zastosuj kilka prostych zasad. Podpowiadamy, jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej, aby była dla niego przyjemnością a nie przykrym obowiązkiem.

Pokaż zalety aktywności fizycznej

Aby zachęcić dziecko do aktywności fizycznej, musicie mu wyjaśnić, jakie korzyści będzie czerpać z uprawiania sportu - niezależnie od tego, czy będzie to robić z myślą o byciu profesjonalnym sportowcem, czy też tylko amatorem. Opowiadajcie malcowi o wpływie wysiłku fizycznego na zarówno kondycję fizyczną, jak i psychiczną. O tym, że sport sprzyja utrzymaniu ładnej sylwetki i dobrego zdrowia, jest sposobem na rozładowanie stresu, służy nawiązywaniu relacji międzyludzkich i uczy pracy w grupie oraz zdrowej rywalizacji. Ponadto aktywność fizyczna kształtuje charakter - pomaga być pewnym siebie, zdyscyplinowanym, konsekwentnym w dążeniu do celów. Sport pozwala też nabyć umiejętność radzenia sobie zarówno z sukcesami, jak porażkami. Niech dziecko zobaczy, że bycie aktywnych nie tylko chroni zdrowie, ale i pozwala nabyć wiele cennych umiejętności, które sprawdzą się na co dzień.

Niechęć dziecka do aktywności fizycznej możesz przełamać w prosty sposób. Kup rower, hulajnogę, rolki, trampolinę lub inny sprzęt sportowy i pozwól malcowi traktować je jako zabawę. Z czasem dziecko samo odkryje, że wysiłek fizyczny daje sporo przyjemności i pozwala pozytywnie naładować baterie ;)

Daj dobry przykład

Narzekacie, że dziecko nie chce uprawiać sportu, a sami wolny czas najczęściej spędzacie w bierny sposób? Nie ma się zatem co dziwić niechęci malca. Pamiętajcie, że w pierwszych latach życia to wy jesteście dla dziecka autorytetem, wzorem do naśladowania. Jeśli regularnie coś robicie dla swojego ciała oraz ducha i czerpiecie z tego radość, to malec szybko zrozumie, że warto prowadzić aktywny tryb życia. Organizujcie weekendowe spacery połączone ze zwiedzaniem ciekawych miejsc. Wybierajcie się w góry, nad jezioro, morze. Chodźcie na basen lub do aquaparku, gdzie dziecko będzie mieć alternatywę dla pływania w postaci zjeżdżalni, itp. Organizujcie mecze piłki nożnej czy siatkówki z sąsiadami lub dobrymi znajomymi i ich dziećmi.

Twoje dziecko wymiguje się od WF-u? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić KLIK!

Zaraź miłością do swojej ulubionej formy ruchu

Regularnie uprawiacie jakiś sport, a może któreś z was zajmuje sie sportem zawodowo – pokażcie dziecku jak to wygląda od środka. Zabierajcie malca w miarę możliwości na swoje mecze/turnieje/zawody/występy. Rozmawiajcie z nim o danej dyscyplinie, przekazujcie wiedzę o sporcie, dzielcie się doświadczeniem. Jednak nic na siłę. Jeśli któreś z was bylo czynnym zawodnikiem, a dziecko ewidentnie nie złapało bakcyla do siatkówki, koszykówki, karate czy tańca, nie zmuszajcie malca do tego, aby poszło drogą obojga lub jednego z rodziców. Widać jego predyspozycje, zainteresowania są odmienne od waszych.

Pozwól eksperymentować

Zanim malec rzeczywiście poczuje, że to jest "TO", może minąć sporo czasu. Możecie przewinąć się przez różnego typu formy aktywności fizycznej – od szach przez piłkę nożną po wspinaczkę skałkową. Sport ma przynosić dziecku radość i satysfakcję, a nie być przykrym obowiązkiem, którego się podejmuje "dla świętego spokoju, byleby rodzice już nie krzyczeli". Jeśli nie potrafi zagrzać miejsca przy jednej formie aktywności fizycznej, to znaczy, że nie znalazł opcji, która w pełni go satysfakcjonuje.

Niezbędne jest też wasze wsparcie – malec musi czuć, że akceptujecie jego wybór i będziecie robić co w waszej mocy, aby realizować się w dyscyplinie sportowej, która mu odpowiada. Presja czy krytyka mogą zadziałać demotywująco i spowodować, że dziecko będzie odbierało sport w kategoriach zła. Chwalcie malca nawet za najdrobniejsze sukcesy.

Prezent dla nastolatki

Jakie prezenty dla nastolatków na Dzień Dziecka? 15 pomysłów

2020-05-25
Dopóki twoje dziecko jest małe, sprawienie mu ciekawego prezentu nie jest trudnym wyzwaniem. Co innego, gdy osiąga wiek nastoletni, w którym większość modnych gadżetów staje się passé już po kilku tygodniach. Zachodzisz w głowę, jaki prezent dla nastolatka wybrać z okazji Dnia Dziecka? Sprawdź nasze 15 propozycji dla nawet najbardziej wybrednej młodzieży.
jaki prezent na dzień dziecka

Jaki prezent na Dzień Dziecka?

2020-05-03
1 czerwca to doskonała okazja do sprezentowania dziecku ciekawego podarunku. Jaki prezent na Dzień Dziecka kupić? W naszym artykule znajdziesz garść inspiracji.
Zabawa dziecko

Zabawki, które zachęcą dziecko do zabawy na powietrzu

2020-03-13
Czasy, kiedy dzieci większość dnia spędzały na zabawie na podwórku, już dawno minęły. Obecnie, nawet w piękne słoneczne dni, na placach zabaw nie widać tłumów. Najmłodsi nie odrywają się od tabletów, komputerów i smartfonów, a rodzicom coraz trudniej przekonać swoje pociechy do wyjścia z domu. Jak sobie z tym radzić? Przed wami kilka skutecznych rad i przykładów zabawek, które rozwiążą ten problem.
Termometr dla dziecka. Jaki najlepszy termometr pokojowy dla niemowląt i starszych dzieci?

Termometr dla dziecka. Jaki najlepszy termometr pokojowy dla niemowląt i starszych dzieci?

2020-03-10
Termometr to jedno z podstawowych akcesoriów, w które powinniśmy się zaopatrzyć, gdy w naszym domu pojawi się nowy członek rodziny. Jednak szeroka gama produktó...
jakie sanki dla dziecka

Jakie sanki dla dziecka kupić? Jakie dla rocznego, a jakie dla przedszkolaka?

2019-11-05
Uwielbiane od pokoleń, umilają dzieciom czas spędzony zimą na zewnątrz – sanki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystały z nich nawet najmłodsze maluchy. Grunt to dobór odpowiedniego modelu dostosowanego do wieku dziecka. Jakie sanki dla dziecka kupić, aby zimowe przejażdżki były pełne radości, ale i bezpieczne? Sprawdziliśmy, na które modele warto zwrócić szczególną uwagę!
dziecko na nartach

Jak dobrać narty dla dziecka? Na co zwracać uwagę?

2019-11-04
Wybieracie się na rodzinny wypad na narty? Świetnie, jednak zanim zaczniecie kompletować cały sprzęt, przeczytajcie, jak dobrać narty dla dziecka.