Data modyfikacji:

Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne?

Zapewne nieraz słyszałaś o tym, że lepiej nie farbować włosów w ciąży. W obawie przed złym wpływem koloryzacji na dziecko, przyszłe mamy zwykle rezygnują z jej wykonywania do czasu, gdy maluch przyjdzie na świat. Czy jednak farbowanie włosów w ciąży faktycznie jest szkodliwe? Sprawdziliśmy to!
Niestety, wbrew powszechnym opiniom, nie każda kobieta w ciąży czuje się i wygląda kwitnąco. Stan błogosławiony to nie powód, dla którego kobieta powinna zrezygnować z dbania o siebie. Mimo tego niektóre zabiegi fryzjerskie i kosmetyczne są na „czarnej liście” ciężarnych kobiet. Od lat należy do nich farbowanie włosów w ciąży. Czy przyszła mama musi z niego absolutnie zrezygnować?

Czy farbowanie włosów w ciąży szkodzi?

Wokół farbowania włosów w ciąży wyrosło wiele mitów. Przed koloryzacją w stanie błogosławionym ostrzegają matki, ciocie i babki – jednym z popularnych przesądów na temat farbowania włosów w ciąży jest ten, zgodnie z którym po takich zabiegach fryzjerskich dziecko urodzi się… rude.

To oczywiście nieprawda. Poważniejsze obawy wzbudza jednak potencjalny wpływ koloryzacji na zdrowie malucha rozwijającego się w łonie matki. Czy farbowanie włosów w ciąży może zaszkodzić dziecku?

Farbowanie włosów, a ciąża od medycznej strony

Nie ma medycznych dowodów na temat szkodliwego wpływu farbowania włosów w ciąży. Mimo tego większość lekarzy-ginekologów zaleca, aby wstrzymać się z koloryzacją do rozwiązania bądź co najmniej do zakończenia pierwszego trymestru ciąży.

W pierwszych 12 tygodniach płód jest szczególnie wrażliwy – jego narządy wewnętrzne dopiero się kształtują i to właśnie w tym czasie najczęściej dochodzi do rozwoju różnego rodzaju wad.

Tymczasem farby fryzjerskie przenikają nie tylko w głąb włosa – mogą dostawać się również do krwi matki poprzez kontakt ze skórą. W ten sposób szkodliwe składniki chemiczne, wraz z krwią, mogą dotrzeć do łożyska i zaszkodzić dziecku.

Bezpieczne farbowanie włosów w ciąży

Jeśli wykonasz farbowanie włosów w ciąży kilka razy w dłuższych odstępach czasu, odczekasz z nim do drugiego trymestru i dobierzesz produkty właściwe dla ciężarnych – nie musisz się niczym martwić.

Warunkiem jest dobór farb, które są bezpieczne dla kobiet spodziewających się dziecka. Powinny być pozbawione przede wszystkim amoniaku i cechować się bardzo delikatnym działaniem. Jeśli możesz, ogranicz się do minimalnej koloryzacji włosów – dobrym rozwiązaniem mogą być lekkie refleksy czy koloryzacja ombre.
Rozwiązaniem często polecanym kobietom ciężarnym jest stosowanie ziołowych preparatów farbujących włosy. Jest nim np. henna, dzięki której możesz nadać włosom niemal każdy kolor – od czarnego, poprzez brąz aż do rudości. Dodatkowo, w odróżnieniu od farb do włosów, henna pielęgnuje je, nadaje zdrowy blask i elastyczność.

Farbowanie włosów w ciąży – nie zawsze dobry pomysł

Pamiętaj, że burza hormonalna szalejąca w organizmie ciężarnej może spowodować, że farbowanie włosów nie wyjdzie tak, jakbyś tego oczekiwała. Dodatkowo może okazać się, że w związku z ciążą nagle nabawiłaś się alergii na niektóre składniki farb. Jeśli już decydujesz się na farbowanie w ciąży, rób to z rozwagą – wcześniej wykonaj test uczulający.

Ostrożne podejście do farbowania włosów w ciąży pozwoli ci cieszyć się upragnioną fryzurą przez okres tych 9 miesięcy. Grunt to nie popadać w skrajności: jeśli wybierzesz farbę o dobrym składzie i zaczekasz z koloryzacją minimum do 12 tygodnia ciąży, nie ma powodu do obaw. Pamiętaj, aby pomysł koloryzacji włosów skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.

Autorka: Joanna Stanuch