Data publikacji:

Jak odstraszyć osy? Co stosować? Czego nie robić?


Do owadów, które najczęściej przerażają ludzi, bezsprzecznie należą szerszenie i osy. O ile z tymi pierwszymi mamy dość rzadki kontakt, o tyle te drugie dość często latają na naszych balkonach i tarasach. Jeśli dobrze znasz ten problem, sprawdź, jak odstraszyć osy w bezpieczny sposób.
szerszeń

Jak odstraszyć osy? Sposób 1. Zioła w donicach


Wiele osób zastanawia się, jak odstraszyć osy w naturalny sposób – tak, aby nie robić im krzywdy. Jeśli i ciebie najbardziej interesują takie właśnie „przyjazne” metody, to sięgnij po zioła w doniczkach. Szczególnie sprawdzają się zioła takie jak mięta, majeranek czy piołun. Obsadzenie balkonu takimi roślinami ma jeszcze jedną zaletę – zyskasz stały dostęp do świeżutkich ziółek.

Jak odstraszyć osy? Sposób 2. Olejki zapachowe


Jeśli zastanawiasz się, jak odstraszyć osy z poddasza albo balkonu, to wiedz, że świetnie sprawdzą się olejki zapachowe oraz niektóre płyny i rośliny. Osy wyjątkowo nie lubią zapachów: octu, olejku goździkowego, mięty, majeranku, eukaliptusa, czosnku, cytryny i bazylii.

Jak wykorzystać tę wiedzę? Otóż jeśli osy często wlatują na poddasze, możesz zainstalować tam kominek do podgrzewania olejków, a następnie wlać jeden z wyżej wymienionych.

Jeżeli natomiast osy są częstymi gośćmi na balkonie, możesz rozłożyć w różnych miejscach kawałki czosnku albo przemyć meble olejkiem goździkowym. Zwłaszcza ta ostatnia metoda cechuje się dość wysoką skutecznością.

Jak odstraszyć osy? Sposób 3. Sztuczne gniazdo


W sklepach, zwłaszcza internetowych, możesz znaleźć dość ciekawy produkt – to sztuczne gniazdo os. Oczywiście nie służy ono jako ozdoba, a właśnie jako „odstraszacz” tych groźnych owadów. Osy bardzo nie lubią konkurencji, więc widząc, że inne przedstawicielki ich gatunki już się w danym miejscu „zadomowiły”, mogą się wycofać. Jest to jeden z bardziej sprawdzonych sposobów na zredukowanie liczby os w swoim otoczeniu.

Co robić, gdy w domu lub na tarasie pojawią się osy? Czego unikać?


Jak odstraszyć osy, które już wtargnęły do naszych czterech ścian? Oto wskazówki:

• Nie panikuj

Panika nigdy nie skutkuje niczym dobrym – twoje chaotyczne ruchy mogą na przykład sprawić, że zwierzątko poczuje się zaatakowane. Zachowaj spokój i pootwieraj na oścież wszystkie okna oraz drzwi balkonowe.

• Nie zabijaj os

Choć osy wydają się groźne, należy pamiętać, że są to pożyteczne owady i nie należy ich zabijać. Poza tym w reakcji na twój nieudany atak osa może poczuć się zagrożona.
• Nie likwiduj samodzielnie gniazda

Jeśli na twoim tarasie pojawiło się gniazdo os, to pamiętaj, żeby nie usuwać go samodzielnie. To bardzo niebezpieczne, a przy okazji – szkodliwe dla środowiska. Pod żadnym pozorem nie podpalaj gniazda i nie próbuj strącić go kijem. W takiej sytuacji jedyne dobre rozwiązanie to wezwanie straży pożarnej.

Co przyciąga osy?


Nie będziesz zadawać sobie pytania, jak odstraszyć osy, jeżeli będziesz stosować się do pewnych zasad:

• unikaj spożywania słodkich ciastek i słodkich napojów na świeżym powietrzu,
• nie używaj intensywnych, słodkich perfum, jeżeli idziesz na imprezę w plenerze,
• unikaj zakładania ubrań w bardzo żywych, intensywnych kolorach, takich jak żółty czy pomarańczowy (oczywiście zasada ta nie obowiązuje w domu),
• unikaj spożywania piwa na świeżym powietrzu, raczej zrezygnuj też z bardzo soczystych owoców.

Uwaga! Osy uwielbiają słodkie napoje. Z tego względu zawsze, kiedy pijesz coś na świeżym powietrzu, przelewaj napój do przezroczystego naczynia. Nie zezwalaj również dzieciom na picie soków lub jedzenie lodów na dworze, gdy dookoła lata dużo os.
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.