Data publikacji:

Jak rozbudzić w dzieciach ciekawość świata? Czytając te książki!

Autor: Justyna Mazur

W dżungli szukała waranów z Komodo, na kole podbiegunowym podziwiała śpiewające wieloryby, na Zanzibarze zaprzyjaźniła z Masajem. A później  to wszystko opisała w książkach, które stały się bestsellerami. Dziedzic słucha tych opowieści z rozdziawioną buzią, a przy okazji wiele się dowiaduje. I właśnie za to - fantastyczne, wciągające przygody i nienachalną edukację, którą mały czytelnik dostaje w gratisie, najbardziej kochamy Nelę Małą Reporterkę. Kilka dni temu ukazała się kolejna część jej przygód.

Nela to wyjątkowa postać w polskiej literaturze dziecięcej. Wyjątkowa, bo nie stworzona przez dorosłego autora, ale najprawdziwsza, z krwi i kości. Dziewczynka nie dość, że intensywnie podróżuje po całym świecie, to jeszcze pisze książki i nagrywa programy telewizyjne, a gdy gasną światła reflektorów pakuje się i planu jedzie na spotkania autorskie albo udziela wywiadów.

Oczywiście nie mam wątpliwości, że przy tworzeniu książek, szczególnie tych pierwszych (bo musicie wiedzieć, że dziewczynka, choć ma dopiero 12 lat, wydała już 10 książek!), potrzebowała ogromnego wsparcia dorosłych; na początku byłam wręcz przekonana, że Nela jest tylko genialnym produktem marketingowym, za którym stoi sztab speców, ale zmieniłam zdanie, gdy zobaczyłam ją w programie telewizyjnym; mówiła w bardzo podobny sposób, jak napisane są książki. Wiedzy, pasji, pracowitości i talentu odmówić jej nie sposób!

Dlaczego lubimy czytać o przygodach Neli i innym też to polecamy? Po pierwsze to fantastyczna lekcja otwartości na inne kultury i spora dawka wiedzy o świecie. Chyba sami przyznacie, że geografii lepiej uczyć się z Nelą, niż z rozwieszonej na środku sali lekcyjnej mapy i stukającej w nią wskaźnikiem nauczyciela? Dzieciaki kochają Nelę za to, że pozostaje sobą, a swoje przygody opisuje swoim językiem - dziecięcym, prostym, zrozumiałym nawet dla maluchów, ale jednocześnie bardzo barwnym i obrazowym.

Nela udowadnia, że warto marzyć i osiągać cele - nawet jak na dowód osobisty trzeba poczekać jeszcze parę ładnych lat. Książki to nie tylko zapis wojaży małej reporterki, to także świetne zdjęcia i mapy dzięki którym Dziedzic zamarzył, by zostać, podobnie jak Nela, odkrywcą dalekich lądów.

W nowej książce, dzięki Neli, odwiedzicie Papuę-Nową Gwineę. Tak o wyprawie pisze podróżniczka: "Tam, gdzie z jednej strony zaczyna się, a z drugiej kończy Ocean Spokojny. To niezbadany do końca teren, gdzie żyją setki plemion, a naukowcy cały czas odkrywają nowe gatunki zwierząt! My też poprowadzimy ekspedycję badawczą!

Nowa książka Neli - Nela na wyspie rajskich ptaków; cena: od 22,12 zł

Będziemy szukać kangurów nadrzewnych, czyli takich, które żyją na drzewach, oraz niesamowitych rajskich ptaków, których śpiew słychać z serca dżungli. Będziemy eksplorować nie tylko ląd, ale i papuaską rafę, która jest jedną z najlepiej zachowanych raf na świecie! Wyruszaj ze mną na poszukiwania endemicznych zwierząt, mam nadzieję, że dołączysz do mojej wyprawy badawczej. Pakuj się i wyruszamy!" - napisała Nela, a my już nie możemy się doczekać, by odbyć tę przygodę.

Książka już zamówiona, powoli zapinamy pasy!