Data publikacji:

Zwierzokrajca. Przepiękna książka o miłości do zwierząt [RECENZJA]

Autor: Justyna Mazur

O tym, że świnie są mądrzejsze od niejednego z nas. O tym, że zwierzęta - nawet wkurzająca mucha, która lata nam nad głową - mają swoje prawa, i znęcanie się nad nimi jest po prostu okrutne. O tym, że pies, kot czy żółw to nie zabawka. I o dziesiątkach innych, ważnych sprawach, które warto przekazać dzieciom. O tym właśnie jest "Zwierzokracja".

Minister Szyszko i jego świta raczej by książki nie polubili, podobnie jak koła łowieckie i właściciele cyrków, w których występują się zwierzęta. Jeżeli należycie do którejś z tych grup, książkę omijajcie szerokim łukiem. Jeżeli nie, koniecznie sięgnijcie po "Zwierzokrację"!

Dobrze napisana i świetnie zilustrowana książka (i tekst, i obrazki autorstwa Aleksandry Woldańskiej-Płocińskiej, brawo!) mówi m.in. masowej hodowli, tresurze, panierowanych chrząszczach, które gdzieniegdzie są przysmakiem czy różnicach kulturowych w podejściu do zwierząt. Wszystko oczywiście lekkim, zrozumiałym dla kilkulatka i zabawnym (gdzie to możliwe, bo czasem tematy są poważne) językiem.

"Zwierzokracja" jest dość pokaźnych rozmiarów i składa się z 38 rozkładówek, na których autorka dotyka innego problemu. Całość wieńczy treść Światowej Deklaracji Praw Zwierząt. "Empatia, wrażliwość, uważność – to chcemy przekazać Wam na kartach "Zwierzokracji" - piszą autorzy. I trzeba przyznać, że świetnie się to im udało.

Chcecie próbkę tekstu? Proszę bardzo! Oto fragment z tyłu okładki, gdzie zwyczajowo umieszcza się mini-recenzje. Tak jest też w przypadku "Zwierzokracji", z tym że grono oceniających jest w tym wypadku więcej niż szacowne!

  • "Podobno ryby głosu nie mają, ale wierzcie mi, że mamy i dzięki tej książce jest coraz bardziej słyszalny!" Karp
  • "Dziękujemy Autorce i Otwartym Klatkom za wsparcie! KO, KO, kochamy Was!" Szczęśliwe kury
  • "Chciałam zauważyć, że w tej książce nie występuję i jest to poważne niedopatrzenie. Niemniej pragnę przypomnieć, iż Światowa deklaracja praw zwierząt powstała w 1978 roku i jest bardzo mądra, jak ja. Podpisuję się pod nią oboma skrzydłami." Sowa
  • "Daję 10/10. Czytając, czułam mrowienie w czułkach. PS I tak wiemy, że jest to mrówkokracja!" Mrówka
  • "Super! Polecamy wszystkim dwunogom. VIVAt!" Psy i koty ze schroniska
  • Zwierzokracja, Ola Woldańska-Płocińska, Papilon, od 27 zł

    Ja też ko, ko, kocham! I podpisuję się pod przesłaniem książki dwoma piórami :-) Bez dwóch zdań warto mieć ją w domowej biblioteczce!

    Kupując egzemplarz książki, wesprzecie finansowo zwierzaki będące pod opieką Fundacji Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! i Stowarzyszenia Otwarte Klatki.