Data modyfikacji:

Przydomowy plac zabaw: jak zorganizować?

Wspólne wyjścia na osiedlowe place zabaw są ważne, ale potrzeby pociech są znacznie większe. Idealnym miejscem do rozładowania energii i pobudzenia kreatywności jest przydomowy plac zabaw. Nie musi on wcale przypominać tych miejskich i nie trzeba wydawać na zabawki ogromnej ilości pieniędzy. Ważniejszy jest dobry pomysł na przydomowy plac, którego efektem będą długie godziny zabaw. Jak zorganizować plac zabaw w ogrodzie?

przydomowy plac zabaw

Miejsce na przydomowy plac zabaw

Budowę własnego placu zabaw warto rozpocząć od wytyczenia miejsca w ogrodzie. Powinno być położone z dala od ulicy, twardych nawierzchni, skalniaków, skarp, płotków czy innych elementów, które mogłyby zagrażać dzieciom.

Warto wziąć pod uwagę także to, czy przydomowy plac zabaw będzie dobrze widoczny z okna salonu, domowego biura czy kuchni. Dobrym pomysłem jest umieszczenie zabawek w pobliżu drzewa, które gorącym latem da odrobinę cienia i uchroni bawiące się dzieci przed nadmiernym  słońcem.

W przeciwieństwie do publicznych placów zabaw domowa wersja nie potrzebuje specjalnej, gumowej podłogi. Doskonale sprawdzi się trawa i to właśnie tam warto umieścić wszystkie elementy placu zabaw. Pamiętaj jednak o tym, by nie zabudowywać zabawami całego terenu. Równie ważne jest pusty fragment trawy, na którym dzieci zagrają w gry zespołowe, rozłożą koc czy pobawią się w inny sposób.

Sprawdź również, jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka.

Wykorzystaj to, co masz, aby stworzyć przydomowy plac zabaw

Podczas budowy i wykańczania domu plac zabaw zazwyczaj nie jest priorytetem. Nie musisz jednak wydawać dużej sumy pieniędzy, by stworzyć przyjemne miejsce do aktywności dla swoich pociech. Doskonałym pomysłem jest zaaranżowanie przestrzeni przy pomocy rzeczy pozostałych np. z budowy.

Z desek i kantówek przygotujesz ławeczki, bujaki i piaskownicę, stare opony wykorzystasz do stworzenia toru przeszkód lub huśtawki, drewniane stemple budowlane mogą posłużyć do konstrukcji dziecięcego domku, a z pozostałych płyt chodnikowych ułożysz np. planszę do gier w szachy i warcaby. Place zabaw drewniane domowej roboty będą prawdziwą frajdą dla najmłodszych.

Równie kreatywnie wykorzystaj rzeczy, które nie są ci już potrzebne. Stare garnki i patelnie doskonale sprawdzą się w zabawkowej kuchni dla dzieci, a prześcieradła mogą posłużyć do budowy zadaszenia nad piaskownicą.

Przydomowy plac zabaw DIY to doskonały pomysł na pobudzenie kreatywności dziecka, dlatego wymyśl nowe zastosowanie dla niepotrzebnych rzeczy wraz ze swoją pociechą. Własnoręcznie wykonana zabawka ma wyjątkową wartość.

Piaskownica dla dzieci – miejsce kreatywnych zabaw

Wśród wyposażenia domowych placów zabaw piaskownice dla dzieci nie mają sobie równych. Są bardzo proste w budowie, niedrogie, a mają ogromny potencjał. Bawiąc się w piaskownicy, dziecko może wymyślać kreatywne zabawy, tworzyć własne budowle i wykorzystywać piasek w najróżniejszy sposób.

Najprostszą piaskownicę wykonasz z czterech desek lub ogrodowej palisady ułożonej w kształt koła. Nie powinna być mniejsza niż 1x1 m. Dla wygody dzieciaków warto zaplanować płaskie siedziska, na których będą mogły przycupnąć podczas wielogodzinnych zabaw. Zaletą wielu gotowych piaskownic jest szczelne dno, dzięki czemu trawa oraz chwasty nie przebiją się do piasku i nie popsują zabawy.

Huśtawka – uwielbiana  przez dzieci w każdym wieku

Trudno wyobrazić sobie plac zabaw bez huśtawki. To jeden z tych elementów, które najmocniej zakorzeniają się w głowie, a czas spędzony na huśtawce jest miłą migawką z dzieciństwa.

Zaletą huśtawki jest też to, że wcale się z niej nie wyrasta, więc będzie atrakcyjna zarówno dla pięciolatka, jak i dla piętnastolatka. Najprostszą huśtawką jest ta zawieszona na drzewie, ale jeśli nie masz takowego w ogrodzie, skonstruuj lub kup specjalny stelaż. Dla najmłodszych dzieci warto wybrać huśtawkę z barierkami, które zapobiegną przypadkowemu wypadnięciu.

Domki, bazy, zjeżdżalnie – marzenie z dzieciństwa

Chyba każdy w okresie dzieciństwa marzył o domu na drzewie. Wykonanie go jest trudne, dlatego proponujemy prostszą wersję – niewielki domek na podwyższeniu. Taka zabawka może stać się zamkiem księżniczki, okrętem płynącym po morzu lub strażacką wieżą obserwacyjną – wszystko zależy od kreatywności małych odkrywców.

Zaletą tego rodzaju instalacji jest to, że będą doskonałą bazą nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych – do dalszej rozbudowy. Niewielki domek może z czasem zyskać taras, zjeżdżalnię, ściankę wspinaczkową, wysoką wieżę lub tor przeszkód zwany małpim gajem. Jeśli masz duszę majsterkowicza, bez trudu wykonasz taką budowlę samemu, jednak bez trudu znajdziesz także gotowe place zabaw dla dzieci. 

Basen – na letnią ochłodę

W czasie wakacji rolę placu zabaw może przyjąć niewielki basen. Najbardziej atrakcyjne są modele dmuchane, ale doświadczenie wielu rodziców pokazuje, że ich żywot kończy się dość szybko – zwłaszcza jeśli jednym z domowników jest pies lub kot.

Znacznie większą trwałość ma basen rozporowy, który nie przebija się tak łatwo. Basen dla dzieci to idealna propozycja na upały. Szczególnie dobrą zabawą może być zjazd ze zjeżdżalni prosto do wody. Pamiętaj jednak o tym, by ustawić basen w zacienionym miejscu oraz zabezpieczyć pociechę kremem z filtrem UV.

Boisko do gry – nie tylko dla chłopców

Piłka nożna, siatkówka, badminton – sportów, które można uprawiać w ogrodzie jest wiele. W czasach zakupów internetowych zdobycie odpowiedniego wyposażenia nie jest problemem.

Bez trudu znajdziesz składane bramki, siatki, linie wyznaczające pole gry czy inne elementy. Większość z nich nie wymaga montażu w ziemi, więc łatwo je przenieść, złożyć lub schować. Kompletne zestawy do gry znajdziesz na Ceneo.pl.

Trampolina – tak, ale pod pewnymi warunkami

Niezwykle popularną zabawką ogrodową jest trampolina. Dzieciaki wprost ją uwielbiają, a radosne skoki tylko utwierdzają rodziców w przekonaniu, że to dobry zakup.

Czy na pewno? Wielu fizjoterapeutów zwraca uwagę, że nieprawidłowe korzystanie z trampoliny jest częstą przyczyną poważnych kontuzji. Najczęściej dotyczą one nóg i są to złamania oraz zerwania więzadeł. Dodatkowo często powtarzające się wstrząsy mogą niekorzystnie wpływać na układ nerwowy. Nie oznacza to jednak, że trzeba z trampoliny rezygnować.

Ważne jest jednak to, by na trampolinie bawiło się jednocześnie tylko jedno dziecko, koniecznie pod okiem osoby dorosłej. Większość urazów spowodowanych jest równoczesnym skakaniem przez dwójkę lub większą liczbę dzieci.

Autor: Szymon Sonik