Data modyfikacji:

Jaka woda dla niemowlaka? Źródlana czy mineralna?

Jeszcze jakiś czas temu rodzice rzadko decydowali się na podawanie dziecku wody do picia – pierwszeństwo miały herbatki oraz różnego rodzaju soki. Obecnie wiemy już, że przyzwyczajenie malca do picia wody jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie można dla niego zrobić. Pytanie tylko, jaka woda dla niemowlaka jest najlepsza?

jaka woda dla niemowlaka

Woda dla niemowlaka: dlaczego jest tak ważna?

Woda odgrywa ogromną rolę w rozwoju dziecka – nawadnia organizm, umożliwia prawidłowy rozwój tkanek, wspiera procesy myślowe, w znaczącym stopniu oddziałuje na procesy termoregulacji i oczyszcza organizm z toksyn. Bez wody dziecko nie może prawidłowo się rozwijać.

Dlaczego jednak woda dla niemowlaka jest bardziej zalecana niż soki czy herbaty? Otóż przede wszystkim dlatego, że w przeciwieństwie do tych płynów, woda nie dostarcza cukrów, słodzików czy substancji konserwujących. Podając dziecku wodę, kształtują się w nim prawidłowe nawyki żywieniowe i zmniejsza się ryzyko wystąpienia nadwagi/otyłości w przyszłości.

Z uwagi na powyższe, zmieniły się zalecenia organizacji zajmujących się odżywianiem dzieci. Dla przykładu, według Amerykańskiej Akademii Pediatrii, jedynymi płynami, które należy podawać dziecku do 12. miesiąca życia, są mleko i woda. Soki przecierowe powinny być traktowane jako posiłek.

Sprawdź również, jaki wybrać pierwszy kubek dla dziecka do picia.

Woda dla niemowlaka: od kiedy ją podawać?

Dziecko, które jest karmione piersią, nie musi otrzymywać dodatkowo wody aż do 6. miesiąca życia. Jeśli natomiast chodzi o niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym, to można podawać im wodę w czasie letnich miesięcy, gdy temperatura powietrza jest bardzo wysoka.

Po szóstym miesiącu życia warto już zwracać uwagę na to, jak dużo mleka i wody pije niemowlę. Sześciomiesięczny szkrab powinien wypijać około 1 litra płynów dziennie, roczny już od 1,2 litra do 1,3 litra.

Woda dla niemowlaka musi być stale dostępna – należy ją zabierać na spacery i podsuwać dziecku w przerwach między karmieniami. Starsze dziecko powinno mieć ją ciągle w zasięgu ręki.

Jaka woda dla niemowlaka?

Jaka jest najlepsza woda dla niemowlaka? Czy będzie to ta źródlana, czy może jednak mineralna? Rzućmy nieco światła na różnice między tymi płynami.

Woda źródlana pochodzi z podziemnego źródła, skąd albo jest czerpana, albo po prostu sama wypływa. Ma bardzo małe ilości składników mineralnych (od 150-500 mg/l), dlatego świetnie nadaje się zarówno do gotowania potraw dla dzieci, jak i do podawania do picia.

Woda mineralna wydobywana jest z izolowanego złoża podziemnego. Z uwagi na większą kontrolę nad jej czystością, będzie nieco lepsza dla niemowlęcia – o ile będzie nisko zmineralizowana (do 500 mg/l).

Czystość oraz ilość składników mineralnych to nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę, kupując zapas wody. Należy również pamiętać, że dobra woda dla niemowlaka:

  • Musi zawierać konkretne pierwiastki - to magnez, potas oraz wapń – niezbędne dla prawidłowego rozwoju.
  • Musi być zbadana - na etykiecie wody powinna być informacja, że produkt uzyskał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Woda dla niemowlaka musi mieć również atest Państwowego Instytutu Higieny.

Woda dla niemowlaka: czy dziecko może pić wodę z kranu?

Wiele badań wskazuje na to, że w polskich kranach leci woda wysokiej jakości. Czy można zatem podać ją malutkiemu dziecku?

Niekoniecznie. Po pierwsze – nie spełnia ona tak rygorystycznych standardów jak woda mineralna albo źródlana. Po drugie, badania nad jakością wody są przeprowadzane zanim przepłynie ona przez kilometry rur – a na rurach tych często znajduje się rdza.

Jeśli rodzice są zdecydowani na podawanie niemowlakowi wody kranowej, to powinni pamiętać, aby wcześniej chociaż przefiltrować ją przez specjalny dzbanek.

Autor: R. Wojtaś