Data publikacji:

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

Raczkowanie to ważny etap, który przynosi wiele korzyści dla dziecka. Dzięki niemu między prawą a lewą półkulą mózgu tworzą się połączenia, wzmacnia się kręgosłup malca, doskonali zmysł równowagi i orientowania się w terenie. Przeczytaj, kiedy dziecko zaczyna raczkować i co robić, gdy ten etap sprawia mu trochę trudności.


kiedy dziecko zaczyna raczkować

Raczkowanie – korzyści dla maluszka

Raczkowanie może wydawać się tylko etapem poprzedzającym chodzenie. Tak naprawdę jednak niesie ono cały ogrom korzyści dla maluszka – dlatego też fizjoterapeuci często namawiają rodziców, aby zachęcali swoje pociechy do chodzenia na czworaka. Jakie najważniejsze korzyści z raczkowania warto wymienić? Otóż są to:
  • prawidłowa praca panewek biodrowych,
  • wzmocnienie mięśni i symetryczny ich rozwój,
  • kształtowanie się prawidłowej linii kręgosłupa,
  • poprawa orientacji w terenie,
  • polepszenie zmysłu równowagi,
  • usprawnienie nadgarstków,
  • przygotowanie do chodzenia,
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia wad postawy.
Ponadto – co szczególnie istotne, w trakcie naprzemiennych ruchów rąk i nóg dochodzi do powstawania nowych połączeń nerwowych między półkulami mózgu. Z badań wynika, że raczkowanie ma pewne znaczenie dla późniejszego rozwoju intelektualnego dziecka.

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

Odpowiedź na pytanie, kiedy dziecko zaczyna raczkować, nie jest jednoznaczna. Są niemowlęta, które nabywają tę umiejętność już nawet w 6. miesiącu życia (co zazwyczaj jest powodem do dumy dla rodziców). Są jednak i takie maluszki, które zaczynają przemieszczać się w ten charakterystyczny sposób dopiero przed ukończeniem pierwszego roku życia. W zdecydowanej większości jednak pierwsze raczkowanie można zaobserwować okolicach 9. miesiąca życia dziecka.

Warto jednocześnie zauważyć, że czasem rodzice zastanawiają się, kiedy dziecko zacznie raczkować, a ono… omija ten etap i z siedzenia oraz stania przechodzi do chodzenia. Warto próbować temu zapobiec i już po w okolicach 7.-8. miesiąca życia szkraba zachęcać go do podejmowania prób przemieszczania się na czworaka.

Jak nauczyć dziecko raczkować?

Raczkowanie niesie za sobą tak wiele korzyści dla dziecka, że warto podjąć wysiłek i spróbować trochę rozruszać małego „leniuszka”. W jaki sposób to zrobić?
  • Kładź dziecko na brzuszku
Już od pierwszego dnia życia możesz kłaść niemowlę na chwilę na brzuszek. Im dziecko jest starsze, tym częściej i na dłużej warto to robić. Oczywiście nic na siłę – gdy malec wyraźnie zaczyna denerwować się i niecierpliwić, zmień jego pozycję.
  • Kup zabawki do treningu raczkowania
Jak zachęcić dziecko do raczkowania, aby nauka przebiegała w atmosferze zabawy? To zadanie ułatwią ci specjalne zabawki, które po włączeniu wydają zabawne dźwięki i… powoli uciekają. Nic tak nie motywuje szkraba do ruchu, jak chęć złapania oddalającej się żabki czy pieska.
  • Rozpocznij ćwiczenia na raczkowanie
Bardzo pomocne mogą okazać się również ćwiczenia na raczkowanie. Świetnym ćwiczeniem jest na przykład ułożenie dziecka na kolankach i rączkach, a następnie przesuwanie jego ciałem do przodu i do tyłu.

Inne ćwiczenie ma na celu usprawnienie rączek – dziecko należy położyć na brzuszku, wyprostować jego rączki (malec ma się na nich opierać), a następnie zabrać własne ręce. Oczywiście takie ćwiczenie należy przeprowadzać na miękkiej macie i dopiero po 9. miesiącu życia dziecka.

Możesz też poeksperymentować i wymyślić własne ćwiczenia – pamiętając, żeby kłaść nacisk na pozycję „na czworaka” oraz wzmacniać rączki dziecka. Ćwiczeń nie należy kontynuować, kiedy niemowlę demonstruje oznaki niezadowolenia albo zmęczenia.
Autor: R. Wojtaś