Kolka nerkowa to dolegliwość, która polega na zablokowaniu przepływu moczu. Jako że problem może wystąpić w ciąży, warto wiedzieć, w jaki sposób go rozpoznać i jak się go leczy. Wyjaśniamy także, ile trwa kolka nerkowa w ciąży i kiedy przyszła mama powinna zgłosić się do lekarza.
Kolka nerkowa zazwyczaj występuje w II lub III trymestrze ciąży. Jej najczęstszą przyczyną jest kamica nerkowa – choroba, której istotą jest obecność kamieni w przewodach moczowych. Kamienie mogą zablokować przewody, co kończy się właśnie atakiem kolki.
Warto wiedzieć, że powstawaniu kamieni nerkowych oraz kolki nerkowej sprzyjają pewne czynniki. Są to:
Sprawdź również, kiedy ból brzucha w ciąży może zacząć niepokoić.
Kolka nerkowa w ciąży objawia się przede wszystkim bardzo silnym, trudnym do wytrzymania bólem. Ból jest najmocniej odczuwany na plecach, na boku tułowia oraz w pachwinach. Ponadto w przebiegu dolegliwości występują:
Choć mogłoby się wydawać, że kolka nerkowa w ciąży wymaga pilnej interwencji lekarskiej, w istocie leczenie skupia się przede wszystkim na łagodzeniu objawów oraz wyczekiwaniu na samoczynne odblokowanie się przewodów moczowych. Aby przyszła mama mogła funkcjonować do tego momentu, podaje się jej leki przeciwbólowe – takie, które nie zaszkodzą rozwijającemu się w macicy dziecku.
Ponadto ciężarna powinna ogrzewać obolałe miejsca (przy pomocy ciepłych kąpieli oraz kompresów), pić bardzo dużo płynów i spacerować. To ostatnie wskazanie jest dla przyszłych mam najtrudniejsze z uwagi na odczuwany ból i kiepskie samopoczucie. Należy jednak próbować, ponieważ aktywność sprzyja przesunięciu się kamieni.
Czasami kolka nerkowa w ciąży nie mija albo jej objawy są bardzo nasilone. W takiej sytuacji lekarz może zadecydować o konieczności umieszczenia przyszłej mamy w szpitalu – na oddziale patologii ciąży, i założeniu jej cewnika.
Choć kolka nerkowa w ciąży nie jest groźna dla dziecka, zawsze wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Nigdy bowiem nie wiadomo do końca, czy rzeczywiście chodzi o ten problem, czy może jednak o inne nieprawidłowości, które już mogą zagrozić ciąży. Po drugie – lekarz musi ocenić stan zdrowia przyszłej matki i dopiero na podstawie badania ocenić, czy można uniknąć zabiegu cewnikowania. Diagnostyka kolki nerkowej w ciąży opiera się na bezpiecznym dla dziecka badaniu USG.
Niestety, nie istnieje dieta, która przyspieszyłaby powrót przyszłej mamy do formy (wskazane jest tylko picie bardzo dużych ilości wody). Można jednak stosować się do pewnych zasad odżywiania, dzięki którym ryzyko wystąpienia dolegliwości spadnie. Zgodnie z nimi przyszła mama powinna unikać szpinaku, rabarbaru, bardzo dużych ilości mięsa oraz ryb, niewskazane jest również przyjmowanie wapnia.
Pytanie, które zadaje sobie każda przyszła mama, u której pojawił się ten problem, brzmi: ile trwa kolka nerkowa w ciąży? Niestety, nie sposób na to jednoznacznie odpowiedzieć. U niektórych kobiet dolegliwość znika już po kilka godzinach. U innych, mających mniej szczęścia, kolka może powoli tracić na sile aż przez kilka dni.