Data modyfikacji:

Ból brzucha w ciąży. Kiedy zacząć się martwić? 

Skurcze i bóle brzucha w ciąży nie zawsze świadczą o tym, że dziecko jest w niebezpieczeństwie lub zbliża się poród. Przyczyną bólu często są dolegliwości pokarmowe przyszłej mamy, które w czasie trwania ciąży się nasilają. Sprawdź, co oznacza ból brzucha w ciąży i kiedy należy udać się do lekarza, jeśli boli cię brzuch w ciąży. Przeczytaj.
ból brzucha w ciąży

Rodzaje bólu brzucha w ciąży:

Ból brzucha w ciąży po prawej stronie

Przyczyną mogą być zapalenie wyrostka robaczkowego u ciężarnej lub zapalenie żołądka i jelit. Tym dolegliwościom często, oprócz bólu, towarzyszą wymioty, biegunka i nudności. Takich objawów nie należy lekceważyć. Udaj się jak najszybciej do szpitala, jeśli cierpisz na ostry ból po prawej stronie ciała. Lekarze w pierwszej kolejności wykluczą zapalenie wyrostka robaczkowego, który nieleczony, może być zagrożeniem dla zdrowia i życia nie tylko mamy, ale także nienarodzonego dziecka.

Ból brzucha w ciąży po lewej stronie

Kobiety skarżące się na bolesność po lewej stronie ciała nie powinny się od razu niepokoić – ból najczęściej jest niezwiązany z ciążą i może wskazywać na kolkę. Dyskomfort i bolesność są najczęściej zlokalizowane pod żebrami po lewej stronie. Kolki i zaparcia to jedne ze wstydliwych dolegliwości kobiet w ciąży. Jeśli odczuwasz ból po lewej stronie ciała lub masz problemy z wypróżnianiem się, poinformuj o tym swojego lekarza rodzinnego lub ginekologa na wizycie kontrolnej. 


Przeczytaj także: Czy kawa w ciąży szkodzi? Ważne fakty dla mam

Ból brzucha w ciąży w okolicy pępka

Skóra wokół pępka jest dość cienka i silnie się napręża pod wpływem rosnącego brzucha. Z tego powodu, możesz odczuwać w tej okolicy bolesność. Pępek może też być uciskany od środka przed powiększającą się macicę, co tylko pogłębia dolegliwości w tej okolicy. 

Skutkiem tego często jest rozwinięcie się przepukliny pępkowej, która zazwyczaj nie jest groźna ani dla dziecka, ani dla mamy i sama ustępuje po porodzie, ale wymaga konsultacji z lekarzem.

Ból brzucha w ciąży: drętwienie i ból w okolicy krzyża

To sygnał, że należy niezwłocznie udać się do szpitala, by sprawdzić, czy łożysko nie zaczęło się odklejać. Ciężarna odczuwa to w ten sposób, jakby dolna część brzucha była silnie naciągnięta. Niektórym kobietom wydaje się, że ta część podbrzusza jest tak naciągnięta, że brakuje dla niej skóry. To bardzo nieprzyjemna dolegliwość, ale przede wszystkim niebezpieczna – zagraża nie tylko zdrowiu i życiu matki, ale także dziecka.

Ból brzucha w ciąży: skurcze Braxtona-Hicksa

Takie skurcze nie są niebezpieczne ani dla dziecka, ani dla przyszłej mamy. Wręcz przeciwnie. To skurcze przepowiadające, które przygotowują ciężarną macicę do porodu. Różnica między tymi skurczami, a skurczami porodowymi, polega na tym, że nie dochodzi do otwarcia się szyjki macicy, dlatego nie doprowadzają do porodu. Pojawiają się najczęściej około dwa tygodnie przed planowanym terminem i mogą utrzymywać się aż do rozwiązania. 

Skurcze Braxtona-Hicksa pojawiają się zazwyczaj co około 2 minuty, ale mijają po kilku godzinach. Czasem potrafią być bardzo silne i powtarzać się regularnie przez kilka godzin, co niekiedy może być bardzo mylące dla ciężarnej. Ich intensywność to kwestia indywidualna. Niektóre ciężarne nie są w stanie normalnie funkcjonować, gdy się pojawiają, a inne w ogóle ich nie czują.