Data modyfikacji:

Kubeczek menstruacyjny - wady, zalety i opinie użytkowniczek

W Polsce funkcjonuje jako mało popularny gadżet, ale są kraje, gdzie kubeczek menstruacyjny leży w każdym supermarkecie. Jakie są wady i zalety kubeczków, jak je stosować i ile kosztują? Jakie są opinie o kubkach menstruacyjnych? Sprawdźcie koniecznie!

Najważniejsze informacje o kubeczkach menstruacyjnych?

kubeczek menstruacyjny
Na początek kilka faktów. Kubeczek menstuacyjny, który stanowi wartą rozważenia alternatywę dla podpasek i tamponów, to wcale nie wymysł naszych czasów - prace nad nimi trwały już od lat 30. XX wieku! Początki nie były jednak zbyt obiecujące i o przedmiocie w kontekście masowego handlu trzeba było na długie lata zapomnieć.

Dopiero 50 lat później, gdy kubeczki menstruacyjne zaczęto produkować z bardziej miękkich materiałów, nadeszła lepsza passa i przypominający dzwon kubeczek zyskał zdecydowanie większą popularność wśród kobiet na całym świecie.

Kubeczek menstuacyjny - jak to działa?

Kubeczek menstruacyjny zakłada się podobnie jak tampon - zasadnicza różnica jest taka, że tampon wchłania krew menstruacyjną, a kubeczek ją tylko gromadzi, jest więc wielokrotnego użytku.

To, co dla jednych jest zaletą, dla innych może być wadą - wiele kobiet zraża się do kubeczków, bo nie wyobraża sobie opróżniania go w miejscach publicznych.

Przed włożeniem kubeczka do pochwy, składa się go. W środku wraca on do rozłożonego kształtu i przylega szczelnie (a przynajmniej powinien!) do ścianek pochwy, co minimalizuje ryzyko wypływu krwi na zewnątrz.

Według zapewnień producentów, kubeczki można stosować nawet kilkanaście lat, ponieważ są wykonane z bardzo trwałych materiałów. Kubeczek można sterylizować w gorącej wodzie.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem kubka menstruacyjnego, zwróć uwagę na Menstruationstasse firmy Facelle, to jeden z popularniejszych produktów.

Kubeczki można stosować w dzień i w nocy. Producenci piszą, że można ich nie opróżniać nawet przez 12 godzin, ale według opinii użytkowniczek o kubeczkach menstruacyjnych, to mit; w rzeczywistości zawartość wylewa się maksymalnie co kilka godzin. Po każdym ściągnięciu kubeczka należy go przemyć pod bieżącą wodą, a po zakończeniu okresu - wygotować we wrzątku.

Jak wybrać kubeczek menstruacyjny?

Prawidłowo dobrany kubeczek nie powinien powodować u kobiety dyskomfortu! Istnieją różne rozmiary kubeczków - podobnie, jak są różne rozmiary tamponów.

Wybór modelu powinien być uzależniony od wysokości szyjki macicy, a średnicy - od wieku i doświadczeń życiowych (ciąża). Przed zakupem pierwszego kubeczka warto o tym porozmawiać z ginekologiem. Pomocne w wyborze są też specjalistyczne strony, które krok po kroku pomagają w doborze.

Kubeczek menstruacyjny - zalety

Bez wątpienia kubeczek menstruacyjny jest wart rozważenia - choćby dlatego, że stanowi ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych środków higienicznych. Kubeczki są wielorazowe, używając ich nie produkujemy co miesiąc znacznej ilości odpadów.

Kubeczki dobrej jakości, w odróżnieniu od tamponów i podpasek, są wykonane z bezpiecznych dla ciała materiałów i nie powinny uczulać.

Do plusów można zaliczyć też kwestie finansowe - kubeczek, choć kosztuje kilkadziesiąt złotych, szybko się zwraca. Niektóre posiadaczki kubeczków zaobserwowały, że dzięki nim znacznie spada ryzyko infekcji intymnych. Kubeczek nie powoduje też wysuszania pochwy.

Kubeczek menstruacyjny - minusy

Wydawać by się mogło, że kubeczki mają same zalety, ale, rzecz jasna, tak nie jest. Przede wszystkim - kubeczki nie wszystkim kobietom pasują, są takie, u których powodują duży dyskomfort.

Aby się przekonać, czy jesteś w tej grupie musisz kupić kubeczek - jeżeli nie będzie pasował, kilkadziesiąt złotych musisz spisać na straty, bo raz użytego produktu nie można zwrócić do sklepu czy podarować komuś innemu.

Problemem jest też dobór odpowiedniego kubeczka. W ekstremalnych sytuacjach poszukiwanie ideału może pochłonąć kilkaset złotych!

Opinie kobiet o kubeczkach menstruacyjnych

Na początku użytkowania aplikacja kubeczka może nastręczać pewnych trudności. Podobnie jest z wyjęciem - wiele użytkowniczek skarży się w opiniach o kubeczkach menstruacyjnych, że wraz z kubeczkiem, z pochwy sączy się krew, która brudzi bieliznę.

Producenci twierdzą, że kubeczki nie śmierdzą - w przeciwieństwie do zużytych tamponów czy podpasek, ale  jak pokazuje praktyka, to nie do końca prawda. Aby zneutralizować zapach wystarczy jednak zalewać kubeczek wrzątkiem z sodą oczyszczoną i kropelką olejku herbacianego.

Autorka: Justyna Mazur