Data modyfikacji:

Liszaj na twarzy u dziecka. Jak leczyć?

Niemal każdy z nas wie, że liszaj jest chorobą skóry i błon śluzowych, która objawia się przede wszystkim czerwonymi grudkami. Czy jednak wiesz, że schorzenie to może występować w dwóch postaciach, a leczenie każdej przebiega w inny sposób? Przeczytaj, czym dokładnie objawia się liszaj na twarzy u dziecka i jak można się go pozbyć.

liszaj na twarzy

Liszaj na twarzy: dwie odmiany jednej choroby

Osoby, które nie mają wykształcenia medycznego, zazwyczaj nie wiedzą, że istnieją dwa rodzaje liszaja: płaski oraz zakaźny. Pierwszy z wymienionych ma niejasne przyczyny i zazwyczaj przebiega łagodnie, dlatego leczy się go objawowo. Drugi jest natomiast chorobą wywołaną przez konkretne bakterie, więc terapia polega na podawaniu antybiotyków.

Świadomość istnienia dwóch rodzajów chorób jest bardzo ważna – dzięki niej wiadomo, że gdy pojawia się liszaj na twarzy u dziecka, konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa. Tylko on może ocenić, czy dziecko potrzebuje antybiotyku.

Liszaj na twarzy: objawy

Liszaj na twarzy u dziecka może pojawić się np. w okresie zmniejszonej odporności, czyli np. w okresie jesiennym albo po przebytej infekcji. Zazwyczaj pojawia się na twarzy – blisko ust albo na policzku, czasem też umiejscawia się na nogach, brzuchu, rękach czy przy płytkach paznokci.

Liszaj może przybrać jedną z dwóch postaci: pęcherzową albo bez pęcherzy. Ta pierwsza, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się powstawaniem grudek wypełnionych płynem i/lub ropą. Z czasem pęcherzyki pękają – wówczas trzeba bardzo uważać, bo może dojść do zakażenia bakteryjnego na skórze dziecka.

Nieco częściej liszaj na twarzy ma postać bezpęcherzową. Wówczas najpierw na skórze pojawia się „dziwna” grudka, następnie zmienia się ona w nadżerkę z charakterystycznymi, wyraźnymi brzegami. Ostatni etap to usychanie nadżerek i powstawanie strupów.

Liszaj na twarzy: leczenie

Jeśli podejrzewasz liszaj na twarzy dziecka (albo na innych częściach ciała), to pierwsze, co musisz zrobić, to udać się do dermatologa. Tylko specjalista jest w stanie określić, czy jest to liszaj płaski czy zakaźny. Ma to znaczenie nie tylko dlatego, że w niektórych przypadkach niezbędny jest antybiotyk. Należy również pamiętać, że bakteryjna odmiana tej choroby jest bardzo zaraźliwa, dlatego dziecko nie powinno mieć kontaktu z innymi. Innymi słowy, przez okres leczenia nie może ono chodzić do szkoły czy przedszkola, a bliscy powinni stosować się do restrykcyjnych zasad higieny.

Jak leczyć liszaj na twarzy, gdy lekarz uzna, że jest to odmiana choroby, która nie wymaga stosowania antybiotyków ani izolacji dziecka? W takiej sytuacji należy:
  • Stosować maści i żele, które złagodzą swędzenie
Liszaj – na twarzy lub gdziekolwiek indziej, bardzo swędzi. Dziecku trudno wytłumaczyć, że drapanie skóry może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego najlepiej posmarować zmianę specjalnym żelem (ziołowym albo z aloesem).
  • Stosować środki odkażające
Kilka razy dziennie warto przetrzeć zmianę (delikatnie) rywanolem albo Octeniseptem, które mają działanie odkażające.
  • Stosować maści przyspieszające leczenie
Przede wszystkim będą to bardzo tłuste maści, które zapobiegną tworzeniu się grubych strupów, które dziecko będzie próbowało zerwać.

Uwaga! Należy pamiętać, że liszaj na twarzy może mieć ostrzejszy przebieg, jeżeli skóra będzie wystawiana na działanie słońca. Dlatego latem zakładaj dziecku czapkę z daszkiem i dokładnie zabezpieczaj zmianę kremem lub maścią. Jeśli natomiast charakterystyczne grudki pojawią się na innych częściach ciała, przykrywaj je ubraniami z bawełny (bez żadnych sztucznych dodatków).
Autor: Robert Wojtaś