Data publikacji:

Atopowe zapalenie skóry u dzieci: objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Czy wiesz, że statystycznie co piąte dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry? Tej choroby nie można bagatelizować – nieleczona znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u dzieci i jak łagodzić jego objawy.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci. Skąd się bierze?

Schorzenie zazwyczaj rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie – wcale nierzadkim zjawiskiem jest atopowe zapalenie skóry u niemowląt. Wbrew wyglądowi zmian skórnych nie jest to choroba zakaźna – atopowe zapalenie skóry pojawia się jako reakcja na alergen. Zdarza się, że chorobie towarzyszy alergia na roztocza. To schorzenie przewlekłe o charakterze nawracającym. Jednocześnie mogą występować okresy uśpienia choroby nawet na kilka lat – wówczas atopowe zapalenie skóry nie daje żadnych objawów.

Atopowe zapalenie u dzieci – objawy

Jak rozpoznać pierwsze objawy atopowego zapalenie skóry? Rodziców powinny zaniepokoić przede wszystkim następujące sygnały:

 • Silny, dokuczliwy świąd, z powodu którego dziecko ma problemy z koncentracją, a nawet ze snem
 • Suche, zaczerwienione miejsca na skórze, przypominające liszaj
 • Skłonność do podrażnień, np. wskutek kontaktu z detergentami, a nawet niektórymi materiałami
 • Czerwona wysypka – również na twarzy i owłosionej skórze ciała
 • Zmiany skórne w obrębie zagięć skórnych (pod kolanami, w łokciach, między palcami)

Przebieg atopowego zapalenia skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry występuje w trzech fazach, zależnych od wieku dziecka:

 1. Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – może pojawiać się do 2. roku życia
 2. Druga faza atopowego zapalenia skóry ujawnia się zwykle między 3. a 12. rokiem życia
 3. Atopowe zapalenie skóry u młodzieży – łatwe do rozpoznania, ponieważ zajmuje większe powierzchnie ciała

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – przyczyny

Należy podkreślić, że atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą zakaźną – to schorzenie o podłożu alergicznym. Przyczyny jego powstawania są różne – należą do nich nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, specyficzna budowa naskórka, problemy hormonalne. Zauważono, że atopowe zapalenie skóry nasila się wskutek silnego stresu i niektórych czynników środowiskowych, działających alergizująco.

Jeśli zauważasz objawy atopowego zapalenia skóry u swojego dziecka, jak najprędzej skontaktuj się z lekarzem-dermatologiem. Chorobę diagnozuje się na podstawie wywiadu oraz badań (IgE w surowicy krwi, skórne testy punktowe). Odpowiednio szybkie jej rozpoznanie pozwoli wdrożyć natychmiastowe leczenie, a tym samym – polepszyć komfort życia dziecka.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci i niemowląt – możliwe powikłania

Atopowe zapalenie skóry oznacza nie tylko nieestetyczne, swędzące rany. Nieleczone może być przyczyną groźniejszych chorób, takich jak astma oskrzelowa. Z tego względu po zauważeniu objawów AZS należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i rozpocząć leczenie.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry u niemowląt i dzieci?

Gdy u twojego dziecka zostanie rozpoznane atopowe zapalenie skóry, należy jak najszybciej wdrożyć w życie nowe nawyki, które zmniejszą objawy choroby. Niestety atopowe zapalenie skóry nie jest uleczalne – można za to minimalizować jego symptomy.

 1. Pilnuj, aby maluch się nie drapał. Podrażnianie zmian skórnych jedyne je zaognia i sprawia, że świąd staje się większy.
 2. Pielęgnuj skórę dziecka odpowiednimi preparatami na bazie emolientów. Kosmetyki z ich zawartością natłuszczają skórę, przyspieszają jej gojenie i regenerację. Popularne marki kosmetyków dla dzieci ze skórą skłonną do podrażnień to np. Emolium czy Bepanthen.
 3. Podawaj dziecku leki antyhistaminowe, które zmniejszają podatność na alergeny (po konsultacji z lekarzem).
 4. Wyeliminuj alergeny z najbliższego otoczenia dziecka (w tym także z diety).
 5. Zadbaj o właściwą higienę skóry dziecka, stosując delikatne kosmetyki do kąpieli.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – zapobieganie

Choć atopowego zapalenie skóry nie można w stu procentach wyleczyć, można mu zapobiegać. Według lekarzy ryzyko wystąpienia tego schorzenia spada dzięki jak najdłuższemu karmieniu piersią oraz ograniczenie styczności dziecka z alergenami (kurz, sierść zwierzęca), jak też z dymem tytoniowym.

Kosmetyki łagodzące objawy atopowego zapalenia skóry

Odpowiednia pielęgnacja dziecięcej skóry dotkniętej atopowym zapaleniem skóry to podstawa jego skutecznego leczenia. Aby objawy ustępowały, należy wdrożyć pielęgnację emolientową – z wykorzystaniem kremów, balsamów, żeli i emulsji.

Emolium, emulsja do kąpieli

Emolientowa emulsja wspomaga budowę płaszcza hydrolipidowego skóry, uodparniając ją na czynniki środowiskowe. Dodatkowo kosmetyk eliminuje świąd i pomaga w gojeniu ran.

Emolium, emulsja do ciała

Po kąpieli warto zastosować emulsję na bazie oleju makadamia, mocznika i masła shea. To dodatkowa „tarcza” dla wrażliwej skóry i skuteczne ukojenie objawów atopowego zapalenia skóry u dziecka.

Bephanten Sensiderm, krem do twarzy

Ochronny krem zawiera kojący pantenol, dzięki czemu koi podrażnienia i zapobiega ich występowaniu. Krem nadaje się do stosowania zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Autorka: Joanna Stanuch