Czy wiesz, że statystycznie co piąte dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry? Tej choroby nie można bagatelizować – nieleczona znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Sprawdź, jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry u dzieci i jak łagodzić jego objawy.
Schorzenie zazwyczaj rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie – wcale nierzadkim zjawiskiem jest atopowe zapalenie skóry u niemowląt. Wbrew wyglądowi zmian skórnych nie jest to choroba zakaźna – atopowe zapalenie skóry pojawia się jako reakcja na alergen. Zdarza się, że chorobie towarzyszy alergia na roztocza. To schorzenie przewlekłe o charakterze nawracającym. Jednocześnie mogą występować okresy uśpienia choroby nawet na kilka lat – wówczas atopowe zapalenie skóry nie daje żadnych objawów.
Jak rozpoznać pierwsze objawy atopowego zapalenie skóry? Rodziców powinny zaniepokoić przede wszystkim następujące sygnały:
Atopowe zapalenie skóry występuje w trzech fazach, zależnych od wieku dziecka:
Należy podkreślić, że atopowe zapalenie skóry nie jest chorobą zakaźną – to schorzenie o podłożu alergicznym. Przyczyny jego powstawania są różne – należą do nich nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, specyficzna budowa naskórka, problemy hormonalne. Zauważono, że atopowe zapalenie skóry nasila się wskutek silnego stresu i niektórych czynników środowiskowych, działających alergizująco.
Jeśli zauważasz objawy atopowego zapalenia skóry u swojego dziecka, jak najprędzej skontaktuj się z lekarzem-dermatologiem. Chorobę diagnozuje się na podstawie wywiadu oraz badań (IgE w surowicy krwi, skórne testy punktowe). Odpowiednio szybkie jej rozpoznanie pozwoli wdrożyć natychmiastowe leczenie, a tym samym – polepszyć komfort życia dziecka.
Atopowe zapalenie skóry oznacza nie tylko nieestetyczne, swędzące rany. Nieleczone może być przyczyną groźniejszych chorób, takich jak astma oskrzelowa. Z tego względu po zauważeniu objawów AZS należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i rozpocząć leczenie.
Gdy u twojego dziecka zostanie rozpoznane atopowe zapalenie skóry, należy jak najszybciej wdrożyć w życie nowe nawyki, które zmniejszą objawy choroby. Niestety atopowe zapalenie skóry nie jest uleczalne – można za to minimalizować jego symptomy.
Choć atopowego zapalenie skóry nie można w stu procentach wyleczyć, można mu zapobiegać. Według lekarzy ryzyko wystąpienia tego schorzenia spada dzięki jak najdłuższemu karmieniu piersią oraz ograniczenie styczności dziecka z alergenami (kurz, sierść zwierzęca), jak też z dymem tytoniowym.
Odpowiednia pielęgnacja dziecięcej skóry dotkniętej atopowym zapaleniem skóry to podstawa jego skutecznego leczenia. Aby objawy ustępowały, należy wdrożyć pielęgnację emolientową – z wykorzystaniem kremów, balsamów, żeli i emulsji.
Emolientowa emulsja wspomaga budowę płaszcza hydrolipidowego skóry, uodparniając ją na czynniki środowiskowe. Dodatkowo kosmetyk eliminuje świąd i pomaga w gojeniu ran.
Po kąpieli warto zastosować emulsję na bazie oleju makadamia, mocznika i masła shea. To dodatkowa „tarcza” dla wrażliwej skóry i skuteczne ukojenie objawów atopowego zapalenia skóry u dziecka.
Ochronny krem zawiera kojący pantenol, dzięki czemu koi podrażnienia i zapobiega ich występowaniu. Krem nadaje się do stosowania zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Autorka: Joanna Stanuch