Data publikacji:

Liszaj płaski: leczenie domowe


Liszaj płaski to płaskie, purpurowe zmiany na skórze. Może on pojawiać się na tułowiu, rękach czy owłosionej skórze głowy, a także na błonach śluzowych oraz na narządach płciowych. Choć jego obecność nie powoduje przykrych dolegliwości, może doprowadzić do rozwoju raka. Sprawdź, jakie są naturalne metody leczenia liszaja płaskiego i zacznij z nim walczyć już dziś.
kobieta

Liszaj płaski – czy jest zaraźliwy?


Zanim poznasz domowe sposoby na liszaj płaski, kilka słów o zaraźliwości tych skórnych zmian. Choć wiele osób boi się, że przebywając w pobliżu osoby chorej, zarazi się charakterystycznymi plamami, w istocie są to obawy zupełnie bezpodstawne. Należy wiedzieć, że liszaj płaski nie jest chorobą zaraźliwą. Wciąż niestety nie są znane jego przyczyny, ale wiadomo, że nie przenosi się z osoby na osobę.

Powyższe nie oznacza, że nie należy w ogóle obawiać się charakterystycznych, purpurowych zmian. Jeżeli występują one w okolicach jamy ustnej (na błonach śluzowych), mogą nawet przyczynić się do powstania nowotworu złośliwego.

Liszaj płaski: leczenie domowe


Zastanawiasz się, jakie są najbardziej skuteczne domowe sposoby na liszaj płaski? Oto one – jeśli je wypróbujesz, to prawdopodobnie twój problem szybko zniknie.

• Płukanka z siemienia lnianego

Jeśli liszaj pojawił się w jamie ustnej, możesz stosować płukankę z siemienia lnianego. Jedną łyżeczkę nasion zalej jedną szklanką zimnej wody, następnie gotuj przez kilka minut. Odłóż na kilka godzin, następnie oddziel ziarenka od płynu. Powstałym żelem płucz usta kilka razy dziennie.

• Olejek z drzewa herbacianego

Jeśli chodzi o naturalne metody leczenia liszaja płaskiego, to dużym powodzeniem cieszy się smarowanie zmian olejkiem z drzewa herbacianego. Olejek dość dobrze radzi sobie z plamami skórnymi wywołanymi przez bakterie. Należy jednak pamiętać, że nie wolno używać go w jamie ustnej.
• Kąpiel w owsiance

W pozbyciu się plam może pomóc ci również kąpiel w owsiance – warto ją zastosować, gdy zmiany pojawiają się w trudno dostępnym miejscach na ciele. Zalej dwie szklanki płatków wrzątkiem, poczekaj około 30 minut, następnie powstałą papkę wlej do kąpieli. Jeśli chcesz, możesz zalać płatki gorącym mlekiem.

• Aloes

Zmiany na skórze mogą się zmniejszyć, jeśli będziesz stosować żel z aloesu (aloes ma działanie antywirusowe, antybakteryjne i antyseptyczne). Przetnij łodygę kilkuletniej rośliny, wyciśnij z niej trochę żelu, następnie rozprowadź substancję na skórze. Powtarzaj tę czynność około 2-3 razy w tygodniu przez około 10 dni. Po tym czasie powinna być już widoczna wyraźna poprawa.

• Zmiana diety

Naturalne metody leczenia liszaja płaskiego, który pojawił się w jamie ustnej, obejmują również zmianę diety. W szczególności należy zrezygnować z ostrych potraw, owoców cytrusowych, soków cytrusowych, pomidorów, sosów pomidorowych, ketchupu, przekąsek zawierających duże ilości soli, a także z kawy, herbaty oraz oczywiście z alkoholu.

Liszaj płaski – jak wyleczyć, gdy domowe sposoby nie działają?


Domowe sposoby na liszaj płaski nie zawsze okazują się skuteczne. Jeśli mimo stosowania wyżej opisanych, naturalnych metod nie zauważasz żadnej poprawy, koniecznie udaj się do lekarza dermatologa.

Leczenie liszaja polega na stosowaniu leków przeciwhistaminowych, glikosteroidów bądź fototerapii (PUVA – jest to zabieg rozjaśniania skóry przy pomocy specjalnego światła). W nielicznych przypadkach, gdy nie działają zarówno naturalne metody leczenia liszaja płaskiego, jak i wymienione preparaty, podaje się retinoidy lub cyklosporynę. Oczywiście o rodzaju leku oraz jego dawkowaniu musi zadecydować lekarz dermatolog.
Autor: R. Wojtaś