Data publikacji:

Malowanie jajek - jak wykorzystać naturalne barwniki?

Autor: Justyna Mazur

Łupiny cebuli - to zazwyczaj pierwsza myśl jaka przychodzi, gdy ktoś mówi o naturalnych sposobach malowania jajek.  Powiedzcie jednak szczerze - lubicie ten ponury, brązowy kolor? Ja nieszczególnie! Dlatego dekretem pani domu w tym roku zarządzam kolorowe pisanki! I to farbowane wyłącznie tym, co wyprodukowała natura. Wbrew pozorom to bardzo łatwe i przyjemne zadanie, nie wspominając o frajdzie, jaką mają dzieci obserwując proces.

Na początek mała ściąga - tymi rzeczami możecie malować jajka na różne kolory tęczy- m.in. żółty, czerwony i niebieski. Wśród popularnych, naturalnych barwników jest: czerwona kapusta, buraki, kurkuma, zielona herbata, kawa, szpinak, czy też wspomniane łupiny cebuli. Dużo zależy od koloru jajek, które zamierzamy malować - inaczej zabarwią się jaja z białą skorupką, inaczej - z brązową.

malowanie jaj naturalnymi składnikami to banalnie prosta rzecz!

Malowanie jajek naturalnymi barwnikami - jak to się robi?

Aby przygotować niebieskie pisanki przygotuj małą główkę czerwonej kapusty, wodę, sól i ocet. Jaja ugotuj na twardo, a kapustę poszatkuj, zalej litrem wody i gotuj przez pół godziny. Po tym czasie zlej gorący wywar do słoika, dodaj łyżkę octu i łyżkę soli, a później zanurz w nim jaja i mocz do uzyskania pożądanej barwy (może być nawet na 10-12 godzin).

Aby zrobić żółte pisanki, użyj kurkumy w proszku, octu i soli.  Ugotowane na twardo jaja wkładamy do gorącego roztworu przygotowanego z czterech stołowych łyżek kurkumy (może być też curry!) i po dwóch soli oraz octu. Już po kilkudziesięciu minutach jajo powinno mieć piękną, żółtą barwę. Podobny kolor uzyskamy używając roztworu z gotowanych kwiatów nagietka (cztery stołowe łyżki na litr wody)

Aby postawić na stole różowe pisanki, użyj buraków. Cztery sztuki ścieramy na tarce, zalewamy wodą, wkładamy jaja i gotujemy je na twardo. Po tym czasie zlewamy wywar, dodajemy łyżkę soli i łyżkę octu i wkładamy do niego ugotowane jajka na kilkanaście - kilkadziesiąt minut - tak by uzyskały kolor, jaki chcemy.

Masz ochotę na czerwone pisanki? Potrzebujesz łupinek z około 1 kilograma czerwonej cebuli. Gotujemy je w litrze wody przez 25 minut, dodajemy dwie łyżki soli i dwie octu a do wywaru, na 10-12 godzin, wkładamy ugotowane na twardo jaja.

Malować jaja można też na zielono. W tym celu zaparz dwie torebki zielonej herbaty, dodaj trochę octu i soli, a następnie do wywaru włóż ugotowane jaja - najlepiej na całą noc. Na zielono barwi też świeży szpinak - najlepiej użyć trzy garście na litr wody i dodać - jak w powyższych przepisach - ocet i sól

ZOBACZ KONIECZNIE: Proste ozdoby wielkanocne z papieru, które przygotujesz razem z dzieckiem

Naturalne malowanie jajek - kilka rad

  • Pisanki barwione naturalnymi składnikami mogą nie mieć tak intensywnych kolorów, jak te malowane sklepowymi specyfikami, dlatego w przypadku kolorów zielonego, żółtego i niebieskiego lepiej używać jajek o białych skorupkach
  • Aby pisanki ładnie się błyszczały, po wyciągnięciu z wywaru wypoleruj je czystą szmatką zwilżoną oliwą
  • Barwienie jaj może być fantastycznym eksperymentem! Wypróbujcie także łupin orzecha włoskiego, mrożonych jagód i malin, kwiatów hibiskusa, ziaren kawy, liści dębu i olchy
  • To może Ci się przydać podczas przygotowywania świąt:akcesoriów wielkanocnych