Data publikacji:

Materace piankowe czy sprężynowe? Jaki rodzaj materacy Hilding Anders lepiej sprawdzi się w dziecięcym łóżku?

Dowiedz się, jaki materac będzie najzdrowszy i najbezpieczniejszy dla Twojego dziecka.
materac piankowy

Materac piankowy dla dziecka - zalety i wady

Materace piankowe to niezwykle popularny rodzaj materacy dla dziecka. Taki materac przeważnie jest wykonany z pianki wysokoelastycznej, która bardzo dobrze podpiera kręgosłup i zapobiega pogłębianiu się wad postawy u dziecka. To bardzo wytrzymały materac,
który ma dobrą cyrkulację powietrza, co oznacza, że nie rozwijają się w nim łatwo mikroorganizmy, mogące powodować alergię u dziecka. Taki jest na przykład materac Hilding Safety Smyk.

Jest antybakteryjny i rekomendowany przez Instytut Matki i Dziecka. Znajdująca się w nim pianka wysokoelastyczna idealnie podpiera kręgosłup maluszka. Materac piankowy nie posiada wielu wad. Wykonany z pianki wysokoelastycznej czy lateksowej, polecanej małym alergikom, może być jednak bardziej kosztowny od innych materacy. Jeśli dziecko często skacze po łóżku lub na nim szaleje, może być też mniej wytrzymały od sprężynowego.

Materac sprężynowy dla dziecka

Materac sprężynowy kieszeniowy też jest popularnym rozwiązaniem dla dzieci. Taki materac jest przede wszystkim bardzo wytrzymały. To ważne zwłaszcza przy starszym dziecku, jeśli często wyczynia szalone akrobacje na łóżku. Pod wpływem jego zabaw, łóżko się tak łatwo nie złamie ani nie odkształci. Dzięki temu możesz liczyć na to, że materac będzie naprawdę długofalową inwestycją. Materac kieszeniowy amortyzuje też ruchy. Dlatego jeśli dziecko ma często problem z zaśnięciem, wybudza się w nocy, czy przewraca z boku na bok, pod wpływem jego ruchów łóżko nie będzie się „kołysało”. Dzięki temu dziecku będzie łatwiej ponownie zasnąć.

Wadami materacy sprężynowych mogą być znajdujące się w nich pianki. Wiele materacy sprężynowych zawiera pianki poliuretanowe, które mogą być niewystarczającym wsparciem dla kręgosłupa dziecka, a także nie są odpowiednie dla alergików. Dlatego szukaj raczej materacy sprężynowych dla dzieci z dodatkiem bardziej nowoczesnych pianek. Więcej o wyborze najbezpieczniejszego materaca przeczytasz w materiale: "Materac dziecięcy – jak dobrać materac, by zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo niemowlaka?".

dziecko leżące na materacu

Jak dopasować materac do łóżeczka?

Pamiętaj, że materac musi być nie tylko dopasowany do wymiarów dziecka, ale równie do wymiarów łóżeczka. Zbyt mały materac będzie się rolował i może powodować bóle pleców u dziecka. Zbyt duży nie będzie za to odpowiednio napięty, co spowoduje, że nie będzie prawidłowo uciskał i podpierał kręgosłupa dziecka. Najpopularniejsze rozmiary materacy znajdziesz w ofercie szwedzkiego producenta materacy Hilding.
Zwróć uwagę na to, aby materac dla dziecka był też specjalnie wyprofilowany. Zmniejsza to ryzyko, że dziecko wypadnie z łóżeczka w trakcie nocy. Pamiętaj też o tym, że dzieci muszą spać w łóżeczkach, a materaca nie można położyć na podłodze lub innym miękkim czy niskim podłożu. O tym dlaczego nie jest to dobrym pomysłem dowiesz się z artykułu: "Materac na podłodze – czy warto zrezygnować z łóżka i kłaść materac na podłodze?".

 

*Założona w 1939r. w Szwecji firma Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy na rynku. Obecna na Polskim rynku od 2001 roku firma podbiła serca Polaków wysoką jakością i skandynawskim stylem. W swoim portfelu firma posiada marki takie jak Hilding, Curem, Jansen, Bedding oraz Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek takich jak Agata, Amazon BRW, Sleepmed i wiele innych.

Artykuł sponsorowany