Data publikacji:

Jakie łóżko dla 4-latka jest najlepsze?

Do najważniejszych zadań podczas urządzania pokoju dziecięcego należy wybór odpowiedniego łóżka. Jego nieodpowiedni wybór może znacząco obniżyć jakość nocnego wypoczynku, a w niektórych przypadkach również negatywnie wpłynąć na zdrowie i rozwój dziecka. Wielu rodziców może odnieść wrażenie, że wybór odpowiedniego łóżka dla 4-latka jest prawdziwym wyzwaniem, jednak niekoniecznie jest to prawdą. Doradzamy, o czym należy pamiętać i jak wybrać najlepszy mebel, by zapewnić dziecku komfortowy oraz zdrowy sen.
lozko dla 4 latka

Łóżko dla 4-latka - dlaczego jego wybór ma takie znaczenie?

Dobre łóżko to mebel, którego nie może zabraknąć w pokoju dziecięcym. Jako że śpi w nim osoba, która intensywnie się rozwija - zarówno fizycznie, jak i mentalnie - musi być ono nie tylko ładne, ale i praktyczne, a przede wszystkim bezpieczne. Każdy rodzic wie, że łóżko dla dziecka jest nie tylko miejscem odpoczynku, ale i zabawy, często bardzo żywiołowej. Dodatkowo trudno przewidzieć wszystkie kreatywne dziecięce pomysły. Z tego powodu trzeba zadbać o to, by wybrane dlań łóżko było odporne na uszkodzenia i solidnie wykonane. Jakie łóżko dla 4-latka wybrać, by spełniało te kryteria? Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Łóżko dla 4-letniego dziecka – wymiary

Wymiary łóżka to jeden z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze mebla. Inny rozmiar będzie miało łóżko dla dziecka rocznego, a inny dla czterolatka czy dziecka wkraczającego w wiek szkolny. Dotyczy to zarówno łóżka dla 4-letniej dziewczynki, jak i chłopca - w tym wieku płeć dziecka nie wpływa jeszcze na optymalną wielkość materaca. Kluczowe jest dopasowanie rozmiaru i funkcjonalności łóżka do wzrostu dziecka.

O ile dwulatkowi będzie odpowiadał mebel o wielkości około 140 x 70 cm, tak dla czterolatka jest on już zdecydowanie za mały. Dziecko może czuć się w nim po prostu niekomfortowo, szczególnie jeśli lubi spać z kilkoma pluszakami lub potrzebuje miejsca na rozłożenie książeczek i zabawek. Dlatego optymalne łóżko dla 4-latka powinno mieć wymiary około 160 x 80 cm.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Czterolatek to prawdziwy wulkan energii, o dynamice i ruchliwości często niewyobrażalnej dla dorosłego. Dodatkowo ma bujną wyobraźnię i szalone pomysły na zabawy. Jednak jego mózg intensywnie się rozwija, a wyobraźnia przestrzenna i myślenie abstrakcyjne nie jest takie, jak u dorosłego. Dlatego dziecko w tym wieku jest szczególnie narażone na siniaki i otarcia. Skakanie, wchodzenie po drabinkach - łóżko dla 4-latka musi wytrzymać wszystko, co przyjdzie mu do głowy i nie stwarzać zagrożenia.

Dlatego szczególnie dobrym wyborem jest łóżko drewniane lub z płyty laminowanej o zaokrąglonych krawędziach, które uchronią dziecko przed skaleczeniem. Dzięki temu upadek lub uderzenie o łóżko nie wiążą się z dużym ryzykiem skaleczenia podczas zabawy, pozwalając na rozmaite aktywności, do których dziecko pcha jego naturalna ciekawość świata i żądza przygód.

Dodatkowo łóżko dla 4-letniego chłopca lub dziewczynki musi być solidne i stabilne, by dziecko nie mogło go łatwo przesunąć lub przewrócić (pamiętajmy, że dziecięca kreatywność naprawdę nie zna granic). To również w znacznym stopniu poprawia bezpieczeństwo, nawet podczas najbardziej szalonej zabawy.

Praktyczne i estetyczne łóżko dla 4-latka

Każdy czterolatek uwielbia bajki i opowieści. Wiele dzieci ma swoje ulubione historie, których może słuchać do znudzenia (zazwyczaj dorosłego). Dlatego warto wybrać łóżko, na które można przykleić różnego rodzaju naklejki z baśniowymi motywami, zwierzętami i innymi wzorami.

Dzięki temu nie tylko podkreśla się i wspiera naturalne zamiłowania i pasje dziecka, ale i napawa się je dumą z pokoju urządzonego tak, jak podpowiada mu to bujna wyobraźnia. W końcu każdy człowiek lubi mieć przestrzeń idealną dla siebie - niezależnie, czy ma cztery lata, czy czterdzieści.

Oprócz samego łóżka warto zadbać o udekorowanie całego pokoju. Kolorowa pościel i poduszki, dywany, obrazki - to wszystko wspomaga rozwój wyobraźni oraz stymuluje rozwój intelektualny, sprawiając też, że dziecko będzie przebywać w swoim pokoju z prawdziwą radością.

Łóżko dla 4-latka a porządek

Zabezpieczenie i odpowiednie wymiary łóżka to nie wszystko. Istotną cechą idealnego mebla dla dziecka jest jego funkcjonalność. Pokój dziecięcy to miejsce, w którym trudno utrzymać jest idealny porządek oraz odpowiednio przechowywać wszelkie akcesoria i zabawki. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na łóżka ze specjalnymi pojemnikami, w których łatwo można schować np. zapasową pościel, oszczędzając miejsce w szafach. Łóżka z szufladami umożliwiają również przechowywanie zabawek i łatwe odłożenie ich na miejsce po zakończeniu zabawy przez dziecko już ułożone do snu.

W przypadku pokoju rodzeństwa warto zwrócić uwagę na łóżka piętrowe z pojemnikami. Zastąpienie klasycznej drabinki schodkami, w których ukryte są liczne pojemniki, pozwala na przechowywanie dużych ilości przedmiotów i zachowanie idealnego porządku. Tak sprytne rozwiązania to także istotny element uczenia dzieci sprzątania po sobie. Dodatkowo łóżko piętrowe dla 4-latka ze schodkami to bezpieczna przestrzeń do doskonałej zabawy.

Każdy rodzic staje przed dylematem, jakie łóżko wybrać dla swojego dziecka. Istotna jest tutaj wielkość zależna od wzrostu dziecka, ale i bezpieczeństwo, i najwyższa jakość. Solidne wykonanie to kwestia, na której zdecydowanie nie warto oszczędzać.

Wybór konkretnego modelu może jednak budzić wątpliwości i stanowić prawdziwe wyzwanie. Przedstawione powyżej wskazówki znacznie ułatwią to zadanie. Warto przy tym wybierać meble renomowanych firm oraz zwrócić uwagę na opinie, jakimi cieszą się poszczególne modele łóżek dla czterolatków.

Autor: Katarzyna Łukaszewska
Autor: Katarzyna Łukaszewska