Data publikacji:

Jakie łóżko dla 5-latka jest najlepsze?

Jednym z determinantów prawidłowego rozwoju dziecka są odpowiednie warunki środowiskowe, w tym dostępność niektórych osób, przedmiotów, a także bezpiecznego miejsca do wypoczynku. Wybór łóżka to jedno z wyzwań, które czeka wszystkich rodziców. Jest tak ważny, ponieważ wpływa na rozwój dziecka. Łóżko powinno umożliwić dziecku wypoczynek i komfortowy sen. Jednocześnie musi być bezpieczne i wygodne oraz na tyle atrakcyjne, by zachęcić malucha do codziennego powrotu do niego. Zastanawiasz się jakie łóżko dla 5-latka wybrać? Wyjaśniamy w poniższym artykule.
lozko dla 5 latka

5-latek – charakterystyka wieku rozwojowego

W wieku pięciu lat dzieci wchodzą w tzw. okres koziołka, czyli czas wzmożonej ruchliwości i spontaniczności w działaniach. Zaczynają wykazywać inicjatywę, bardziej intensywnie eksplorować otoczenie i poznawać świat. Wchodzą również powoli w okres przygotowawczy do pójścia do szkoły, czyli czas przyswajania nowej wiedzy i umiejętności. Zapewnienie dziecku odpowiedniego miejsca do komfortowego wypoczynku jest tak ważne dla jego rozwoju z kilku powodów:
  • niewypoczęte dziecko jest bardziej rozdrażnione i może mieć trudności z kontrolą emocji,
  • młody człowiek potrzebuje odpowiedniej ilości energii i chęci do poznawania otoczenia,
  • dziecko rozwija nowe schematy postępowania i działania,
  • gwałtownie rośnie i przybiera na wadze, ma miejsce szybki rozwój kośćca,
  • po 5. roku życia następuje szybki rozwój sprawności i precyzji motoryki.

Zmęczone, niewyspane dziecko lub dziecko, które śpi źle, może mieć trudności z realizacją niektórych zadań rozwojowych. Źle dobrany materac i łóżko lub nieprawidłowe nawyki mogą prowadzić do wad postawy, na które maluchy są szczególnie podatne w tym wieku.

Łóżko dla pięciolatka – czyli jakie?

Łóżko dla pięciolatka musi być przede wszystkim bezpieczne. Nie powinno się przesuwać po podłodze, posiadać żadnych ostrych krawędzi, ani wystających elementów. Dzieci w tym wieku nie traktują łóżka tylko jako miejsca do snu, ale również do zabawy. Łóżko musi być odpowiednich wymiarów – zalecane minimalne wymiary to 160 x 80 cm, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać nieco większy mebel. Wtedy łóżko posłuży nieco dłużej. Jeśli decydujemy się na łóżko piętrowe, które pozwala zaoszczędzić przestrzeń w pokoju dzieci, jego góra musi być odpowiednio zabezpieczona. Dobre łóżko piętrowe dla 5-latka powinno być wyposażone w schodki zamiast drabinki. W przypadku łóżek jednoosobowych warto zwrócić uwagę na to, by powierzchnia spania nie znajdowała się zbyt wysoko nad ziemią. Im większa jej odległość od ziemi, tym dłuższa droga do niej, w razie upadków podczas zabawy lub zsunięcia się z łóżka w nocy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając łóżko dla pięciolatka?

Wybierając łóżko dla dziecka, zwróć uwagę na jego wymiary. Dziecko powinno mieć możliwość komfortowego leżenia w nim, wraz z zapasem. Twardość materaca musi być dostosowana do wagi dziecka. Musi zapewniać podporę dla kręgosłupa, a jednocześnie być wygodny dla malucha. Oprócz tego warto przyjrzeć się, z czego jest wykonane łóżko dla 5-latka. Materiał wykonania powinien być solidny. Dobrze, jeśli jest do tego antyalergiczny. Chociaż nie jest to konieczne, to z pewnością jest to korzystny parametr.

Parametry dodatkowe

Parametry dodatkowe, chociaż nie są ściśle związane z potrzebami dzieci, zdecydowanie ułatwiają życie rodzicom. Jeśli przestrzeń użytkowa w domu lub mieszkaniu jest niewielka, warto wykorzystać każdy jej centymetr. W takim przypadku bardzo przydatne okażą się szuflady na pościel lub zabawki pod łóżkiem. Ciche prowadnice szuflad sprawią, że sprzątając, nie obudzimy dziecka, natomiast spowalnianie ich zamykania uniemożliwi przytrzaśnięcie dziecięcych paluszków.

Przykładowe propozycje

Pewnie myślisz, że bardzo ciężko znaleźć łóżko, które spełnia wszystkie wyżej wymienione parametry. Jeśli masz problem ze znalezieniem takiego, zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.

Łóżko piętrowe BMS Max 3

Wymiary 200 x 80 cm. Przeznaczone dla dwóch lub trzech osób, ze stabilnymi, szerokimi schodkami, wewnątrz których znajdują się szuflady. Najniższa szuflada na całą szerokość mebla, może pełnić funkcję trzeciej powierzchni do spania lub innego wykorzystania. Doskonałe rozwiązanie, kiedy nie dysponujemy dużą ilością miejsca.

Łóżko dziewczęce Lili BMS Biel

Łóżko na stabilnym stelażu o wymiarach 160 x 90 cm. Wyposażone w dwie szuflady pod łóżkiem. Obudowane, z dodatkową barierką, która ochroni dziecko przed upadkiem w czasie snu. Rozsądny wybór w dobrej cenie.

My mini home

Występuje w dwóch wymiarach, z dużą ilością atrakcji dodatkowych dla dziecka. Będzie odpowiednim wyborem, kiedy mamy nieco większą przestrzeń do zagospodarowania. Oprócz powierzchni do spania mamy tutaj mini zjeżdżalnię, dwie wieże, półkę nocną i ściankę wspinaczkową. Niebanalna propozycja, która pomoże połączyć funkcję zabawy i wypoczynku u każdego aktywnego malucha. Mebel jest pomalowany farbami rekomendowanymi przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

Rama łóżka dziecięcego VidaXL

Rama łóżka w kształcie domku lub tipi. Umożliwia samodzielny wybór materaca o standardowych dla pięciolatka wymiarach 160 x 80 cm. Jest w dobrej cenie i została wykonana z drewna sosnowego. Powierzchnia spania w tym modelu została umieszczona na tyle nisko, by nawet w razie upadku nic się nie stało.

Jeśli nie jesteś przekonany do naszych propozycji, zachęcamy do samodzielnych poszukiwań łóżka dziecięcego o odpowiednich parametrach! Z pewnością przydatne do tego okażą się specjalnie stworzone w tym celu kategorie serwisu Ceneo.pl.

Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!