Data modyfikacji:

Jak wybrać mleko następne? Mleko modyfikowane dla dzieci

Nie trzeba nikomu wyjaśniać, że potrzebom naszego maluszka najlepiej odpowiada mleko mamy. Jednak co w sytuacji, gdy nie mamy możliwość karmienia naturalnego? Przede wszystkim nie trzeba się martwić o zdrowie naszego szkraba. Na rynku są dostępne mieszanki modyfikowane, które niewiele ustępują pod względem jakości w stosunku do naturalnego pokarmu.

Co to jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane to po prostu mleko krowie, które zostało poddane odpowiednim obróbkom i modyfikacjom tak, aby składem jak najbardziej przypominało pokarm naturalny. Najistotniejsze zmiany wprowadzone w takim mleku to obniżenie ilości białka, zwiększenie ilości tłuszczów nienasyconych oraz laktozy, obniżenie ilości sodu, potasu i chloru oraz wzbogacenie o witaminy i makroelementy.

Rodzaje mleka modyfikowanego

Mleko modyfikowane dzieli się na rodzaje przede wszystkim ze względu na wiek malucha, dla którego potrzeb jest przystosowane. Wyróżniamy:

 • Mleko początkowe - przeznaczone dla dzieci od pierwszego do szóstego miesiąca życia. Posiada liczbę 1 w nazwie.
 • Mleko następne - przeznaczone dla dzieci od szóstego miesiąca do pierwszego roku życia. Posiada liczbę 2 w nazwie.
 • Mleko dla dziecka od 13 miesiąca - przeznaczone jest dla dzieci w wieku powyżej pierwszego roku życia. Posiada liczbę 3 w nazwie. Spotykane są także wersje z liczbą 4 w nazwie, które przeznaczone są dla dzieci w wieku powyżej 25 miesiąca życia.
 • Kiedy podawać mleko modyfikowane?

  Podawanie mleka modyfikowanego zależy od indywidualnej sytuacji każdej rodziny i zawsze powinno zostać wcześniej skonsultowane z pediatrą. Taka forma żywienia jest preferowana szczególnie w przypadku wcześniaków, których mamy nie mają jeszcze pokarmu, a także dzieci mających problem z samodzielnym ssaniem. Podawanie mleka modyfikowanego może być również konieczne w przypadku mam, u których występuje zanikanie laktacji bądź przy konieczności dokarmiania dziecka, jeśli występują nieprawidłowości w przybieraniu na wadze.

  Jak wybrać mleko dla naszego dziecka?

  Na polskim rynku dostępny jest szeroki wachlarz produktów żywnościowych dla dzieci, a niedoświadczonym mamom ciężko w takiej masie wybrać odpowiedni rodzaj mleka dla swoich pociech. Pomocny w wyborze może być ranking mleka modyfikowanego.

  Czym się kierować przy wyborze mleka modyfikowanego dla naszego szkraba? Przede wszystkim jego wiekiem. Rodzaj mleka musi być całkowicie dostosowany do potrzeb i wymagań małego organizmu, a także musi dostarczać mu składników potrzebnych do prawidłowego rozwoju.

  W drugiej kolejności należy wziąć pod uwagę indywidualne skłonności malca – jego apetyt, nawyki żywieniowe i stan zdrowia. Na rynku dostępne jest m.in. mleko dla małych alergików, mleko wzmacniające odporność, mleko dla dzieci z nietolerancją laktozy, dla dzieci, którym się ulewa bądź dla maluszków z większym apetytem.

  Podając naszemu szkrabowi wybrane mleko modyfikowane, należy czujnie obserwować jego reakcję, ponieważ każdy malec reaguje na dany rodzaj indywidualnie i zupełnie inne mleko może mu „zasmakować”.

  Tekst: redakcja swiat-rodzicow.pl