Data modyfikacji:

Jak wybrać mleko następne? Mleko modyfikowane dla dzieci

Nie trzeba nikomu wyjaśniać, że potrzebom naszego maluszka najlepiej odpowiada mleko mamy. Jednak co w sytuacji, gdy nie mamy możliwość karmienia naturalnego? Przede wszystkim nie trzeba się martwić o zdrowie naszego szkraba. Na rynku są dostępne mieszanki modyfikowane, które niewiele ustępują pod względem jakości w stosunku do naturalnego pokarmu.

Co to jest mleko modyfikowane?

Mleko modyfikowane to po prostu mleko krowie, które zostało poddane odpowiednim obróbkom i modyfikacjom tak, aby składem jak najbardziej przypominało pokarm naturalny. Najistotniejsze zmiany wprowadzone w takim mleku to obniżenie ilości białka, zwiększenie ilości tłuszczów nienasyconych oraz laktozy, obniżenie ilości sodu, potasu i chloru oraz wzbogacenie o witaminy i makroelementy.

Rodzaje mleka modyfikowanego

Mleko modyfikowane dzieli się na rodzaje przede wszystkim ze względu na wiek malucha, dla którego potrzeb jest przystosowane. Wyróżniamy:

 • Mleko początkowe - przeznaczone dla dzieci od pierwszego do szóstego miesiąca życia. Posiada liczbę 1 w nazwie.
 • Mleko następne - przeznaczone dla dzieci od szóstego miesiąca do pierwszego roku życia. Posiada liczbę 2 w nazwie.
 • Mleko dla dziecka od 13 miesiąca - przeznaczone jest dla dzieci w wieku powyżej pierwszego roku życia. Posiada liczbę 3 w nazwie. Spotykane są także wersje z liczbą 4 w nazwie, które przeznaczone są dla dzieci w wieku powyżej 25 miesiąca życia.
 • Kiedy podawać mleko modyfikowane?

  Podawanie mleka modyfikowanego zależy od indywidualnej sytuacji każdej rodziny i zawsze powinno zostać wcześniej skonsultowane z pediatrą. Taka forma żywienia jest preferowana szczególnie w przypadku wcześniaków, których mamy nie mają jeszcze pokarmu, a także dzieci mających problem z samodzielnym ssaniem. Podawanie mleka modyfikowanego może być również konieczne w przypadku mam, u których występuje zanikanie laktacji bądź przy konieczności dokarmiania dziecka, jeśli występują nieprawidłowości w przybieraniu na wadze.

  Jak wybrać mleko dla naszego dziecka?

  Na polskim rynku dostępny jest szeroki wachlarz produktów żywnościowych dla dzieci, a niedoświadczonym mamom ciężko w takiej masie wybrać odpowiedni rodzaj mleka dla swoich pociech.

  Czym się kierować przy wyborze mleka modyfikowanego dla naszego szkraba? Przede wszystkim jego wiekiem. Rodzaj mleka musi być całkowicie dostosowany do potrzeb i wymagań małego organizmu, a także musi dostarczać mu składników potrzebnych do prawidłowego rozwoju.

  W drugiej kolejności należy wziąć pod uwagę indywidualne skłonności malca – jego apetyt, nawyki żywieniowe i stan zdrowia. Na rynku dostępne jest m.in. mleko dla małych alergików, mleko wzmacniające odporność, mleko dla dzieci z nietolerancją laktozy, dla dzieci, którym się ulewa bądź dla maluszków z większym apetytem.

  Podając naszemu szkrabowi wybrane mleko modyfikowane, należy czujnie obserwować jego reakcję, ponieważ każdy malec reaguje na dany rodzaj indywidualnie i zupełnie inne mleko może mu „zasmakować”.

  Tekst: redakcja swiat-rodzicow.pl