Data modyfikacji:

Najlepszy test ciążowy - jaki test ciążowy jest najlepszy?

Jak dowiedzieć się, czy jesteś w ciąży? Oczywiście poprzez wykonanie testu. To najprostszy sposób na uzyskanie odpowiedzi na to bardzo ważne pytanie. Na rynku znajdziesz co najmniej kilka rodzajów testów ciążowych. Który jest najlepszy? Podpowiadamy!
Test ciążowy

Jak wybrać dobry test ciążowy? Jak działa?

Domowy test ciążowy wykrywa zapłodnienie na podstawie reakcji, która zachodzi pomiędzy hormonem beta-hCg a przeciwciałami anty-hCg. Beta-hCg to hormon, który pojawia się w krwi i moczu nawet kilka dni po zajściu w ciążę.

Jak odczytywać wynik? Zdecydowana większość testów informuje o wyniku poprzez kreski pojawiające się w specjalnym okienku. Jedna kreska zwiastuje, że nie doszło do zapłodnienia; dwie oznaczają ciążę. Istnieją jednak testy ciążowe, które informują o wyniku poprzez komunikaty słowne (to przede wszystkim testy cyfrowe).

Jak wykonać test ciążowy?

Większość domowych testów ciążowych polega na wykonaniu badania z moczu. Należy umieścić kilka kropel we wskazanym miejscu, a następnie zaczekać na wynik około 3-5 minut. Sposób stosowania testu jest zależny od jego rodzaju.

Ciekawostką jest to, że coraz częściej można spotkać się również z domowymi testami ciążowymi wykonywanymi z krwi. Ich działanie można porównać do glukometru, z tą różnicą, że zamiast cukru badają stężenie hormonu beta-hCg.

Dobry test ciążowy, czyli jaki?

Większość kobiet, podejrzewając u siebie ciążę, zaczyna poszukiwać dobrego testu ciążowego, który rozwieje ich wątpliwości. W aptekach internetowych do wyboru masz kilka rodzajów testów.

  • Test ciążowy płytkowy 
Jego wykonanie polega na pobraniu odrobiny moczu pipetką z pojemnika, a następnie umieszczenie 3-4 kropel w okienku. Na wynik należy zaczekać 3-5 minut.
  • Test ciążowy-strumieniowy
Jak sama nazwa wskazuje, końcówkę testu należy zanurzyć w strumieniu moczu. Najlepiej, aby kontakt końcówki testu z moczem trwał nie krócej niż 10 sekund. Po maksymalnie 5 minutach, w okienku testu pojawi się wynik.
  • Cyfrowy test ciążowy
Stosunkowo nowym wynalazkiem jest test cyfrowy, informujący nie tylko o ciąży, ale i jej zaawansowaniu. Wiele kobiet uznaje go za najlepszy test ciążowy. Zaletą wielu modeli jest to, że można korzystać z nich wielokrotnie, jedynie po wymienieniu pasków diagnostycznych.

Test ciążowy – jaki najskuteczniejszy?

Wiarygodność aptecznych testów ciążowych wynosi 95-99%. To całkiem sporo, prawda? Mimo to, zamiast jednej sztuki warto kupić od razu dwa bądź trzy testy. Zdarza się, że test ciążowy wykazuje wynik fałszywie dodatni lub ujemny. Jeśli chcesz sprawdzić, czy jesteś w ciąży, wykonaj więcej niż jeden test, najlepiej dzień po dniu.

Wcale nierzadko zdarza się, że pierwszy test ciążowy jest dodatni, a drugi ujemny. Może to oznaczać, że doszło do zapłodnienia, ale zarodek nie zagnieździł się w macicy. Fałszywie ujemny wynik testu możesz uzyskać po niedawnym poronieniu lub porodzie.

W sytuacji, kiedy wynik testu jest ujemny, również warto mieć się na baczności. Jeśli wkrótce po teście nie pojawi się miesiączka, badanie należy powtórzyć.

Test ciążowy – kiedy go wykonać?

Nawet najlepszy test ciążowy nie sprawdzi się, jeśli nie wykonasz go we właściwy sposób. Kluczowy jest tutaj czas zrobienia testu. Najlepiej wykonywać go zaraz po przebudzeniu, z porannego moczu. To właśnie w nim stężenie beta-hCg jest najwyższe. Wykonując test w innych porach dnia, ryzykujesz, że wykaże on wynik fałszywie ujemny, ze względu na większe rozcieńczenie moczu.

Dwie kreski… i co dalej?

Jeśli zrobiłaś co najmniej dwa testy ciążowe, które wykazały wynik dodatni, zapisz się na badanie beta-hCg z krwi. Jednak spokojnie – nie musisz biec do lekarza na złamanie karku. Nawet jeśli badanie krwi potwierdzi twoje przypuszczenia, w przypadku bardzo wczesnej ciąży specjalista zaprosi cię na kolejne badania najwcześniej za miesiąc.

Potwierdzenie w postaci testu z krwi naturalnie oznacza, że powinnaś zacząć o siebie bardziej dbać. Pora na zmianę diety, rezygnację z używek, więcej relaksu.

Ranking testów ciążowych

Wiesz już, że najlepiej wykonać co najmniej dwa testy ciążowe, aby mieć pewność, czy zostaniesz mamą. Jeśli starasz się o dziecko, warto zakupić kilka sztuk na zapas i mieć je zawsze pod ręką. Sprawdź, które testy ciążowe są najlepiej oceniane przez świeżo upieczone mamy!
Nord Test, płytkowy test ciążowy
Prosty w wykonaniu płytkowy test gwarantuje wynik już po 1-3 minutach. Ten najpopularniejszy typ testu ciążowego każda kobieta wykona bez problemu.
Veda Pink Midstream, test ciążowy strumieniowy
Opinie mówią same za siebie: test Veda Pink Midstream daje pewny wynik już po 3 minutach. Nie wymaga stosowania pojemniczków ani pipet, a jego dokładność to aż 99,9%!
Clearblue, cyfrowy test ciążowy
Słynny test Clearblue oprócz informacji o ciąży powie ci, jak bardzo jest zaawansowana i kiedy doszło do zapłodnienia. Jego dokładność wynosi 99%.
Labhome Baby-Check – test ciążowy z krwi
Chcesz mieć absolutną pewność? Wykonaj badanie beta-hCg w domowym zaciszu. Test Labhome działa podobnie jak glukometr dla cukrzyków. Wystarczy kropla krwi z palca, aby z praktycznie 100% pewnością określić, czy doszło do zapłodnienia. Pora dnia wykonywania testu oraz wcześniej spożyte płyny nie mają wpływu na wynik.
Na rynku znajdziesz mnóstwo świetnie ocenianych testów ciążowych. Pamiętaj jednak, że żaden z nich nie da ci tak dużej pewności, jak badanie lekarskie. Po wykonaniu domowego testu z wynikiem dodatnim, zapisz się na badanie krwi i porozmawiaj ze swoim ginekologiem.
Autorka: Joanna Stanuch