Data modyfikacji:

Niedobór witaminy D u dzieci. Objawy i skutki

Witamina D odpowiada nie tylko za prawidłowy rozwój kości i stawów u dzieci. Pomaga też w koncentracji i zmniejsza ryzyko infekcji. Okazuje się, że zarówno jej niedobór, jak i nadmiar może być szkodliwy dla organizmu dziecka. Sprawdź, jakie są objawy niedoboru witaminy D3. Czy suplementacja diety witaminą D jest wskazana? Poznaj objawy przedawkowania witaminy D3. Przeczytaj.

niedobór witaminy d

Niedobór witaminy D – przyczyny

Witamina D wspomaga prawidłowy rozwój dziecka i wspomaga funkcjonowanie organizmu na różnych poziomach. Ilość witaminy D3, która jest dostarczana organizmowi dziecka poprzez promienie słoneczne jest niewystarczająca, by młody organizm rozwijał się prawidłowo. Jeśli dziecko nie przebywa choćby kilku minut na słońcu każdego dnia, to może mieć niedobór tej witaminy, która potocznie jest nazywana „witaminą słońca”. Dlatego niedobory witaminy D3 stwierdza się najczęściej jesienią, zimą i wczesną wiosną, gdy ekspozycja na słońce jest znikoma.

Musisz też wiedzieć, że stężenie witaminy D w mleku matki jest niewystarczające. Nawet noworodki powinny otrzymywać witaminę D3 w precyzyjnie dobranej dawce, by były zdrowe i prawidłowo się rozwijały.

Polecamy: Dlaczego witamina D jest tak istotna dla rozwoju dziecka

Niedobór witaminy D – objawy

Objawy niedoboru witaminy D kojarzą się z krzywicą u dzieci i nieprawidłowym zrostem ciemiączka. I słusznie. Objawy niedoboru tej witaminy wiążą się z ryzykiem wystąpienia osteoporozy, ale nie tylko. Witamina D odgrywa w organizmie bardzo duże znaczenie. Jej niedobór może prowadzić do obniżenia się odporności dziecka, które częściej będzie łapało infekcje bakteryjne, wirusowe, ale także te grzybicze. Gojenie się ewentualnych małych ran, które powstają np. w wyniku przewrócenia się na zewnątrz, będzie utrudnione.

Ponadto niedobór witaminy D może doprowadzić nawet do bóli kostnych i stawowych, które mają charakter samoistny lub są związane z uprawianiem jakiegoś sportu – bolesność może się wówczas pojawiać np. podczas biegania. Niedobór witaminy jest także przyczyną trudności w koncentracji i problemów z zapamiętywaniem. Dzieci mogą być wówczas zmęczone, apatyczne i są bardziej podatne na depresję. Inne objawy niedoboru witaminy D to biegunka, trudności w widzeniu, częste choroby przyzębia, trudności z zasypianiem i bezsenność.

Witamina D3 dla dziecka – dawać czy nie?

Tak! Lekarze zalecają, by dietę dzieci suplementować od ich pierwszych dni życia właśnie witaminą D3 w odpowiedniej do ich wieku dawce. Najlepsza będzie witamina D3 w formie leku, ponieważ jej działanie jest potwierdzone naukowo i odpowiednimi badaniami. W przypadku witaminy D3 w formie suplementu, działanie nie jest potwierdzone tak szczegółowymi badaniami, jak w przypadku leku. Jej działanie może być takie samo, jak leku, ale nie musi – to główna różnica między suplementem a diety.

Witamina D3 dla dziecka – jak dawkować?

  • Witamina D3 dla niemowląt (0-6. miesiąc życia)
Niemowlęta powinny przyjmować witaminę D3 regularnie do ukończenia pierwszego roku życia. Potem dietę należy suplementować witaminą jedynie w miesiącach niesłonecznych, czyli od września do około marca-kwietnia. Niemowlę powinno otrzymywać witaminę D3 w ilości 400 IU/dobę (niezależnie od sposobu karmienia).
  • Witamina D3 dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia do 1. roku życia
Dzieci w tym wieku powinny otrzymywać około 400-600 IU/ dobę (w zależności od sposobu karmienia). Preparaty mlekozastępcze dla dzieci zawierają zazwyczaj dodatek witaminy D3 w ilości około 40-80 IU/100 ml.
  • Witamina D3 dla dzieci powyżej 1. roku życia
Dziecko powinno dostawać witaminę D3 w ilości 600-1000 IU/dobę od września do marca-kwietnia lub przez cały rok, jeśli tak zalecił lekarz. Dawkę można zwiększyć, jeśli niepełnoletni ma nadwagę lub cierpi na otyłość. Pamiętaj, by skonsultować z pediatrą zasadność suplementacji diety dziecka. Wybór najlepszej witaminy D3 z apteki i precyzyjny dobór jej dawki też zostaw specjaliście.

Skutki niedoboru witaminy D

Niedobór witaminy D u dziecka sprawia, że młody organizm nie jest w stanie efektywnie wchłaniać wapnia. Znowu niedobór tego pierwiastka przyczyna się do rozwinięcia osteoporozy – choroby, która osłabia strukturę kośćca i krzywicy kręgosłupa. Efektem niedoboru mogą być częste i liczne złamania oraz nieprawidłowa postawa ciała związana z wadą kręgosłupa. Inne skutki niedoboru witaminy D u dzieci to:
  • osłabienie organizmu (podatność na infekcje);
  • próchnica zębów (nie tylko stałych, ale też mlecznych);
  • długie gojenie się z pozoru niegroźnie wyglądających ran;
  • pogorszenie widzenia;
  • apatia, bezsenność, osłabienie.

Przedawkowanie witaminy D – czy się zdarza?

Przedawkowanie witaminy D3 nie zdarza się często, ale się zdarza. Przyczyną jest przyjmowanie witaminy w zbyt dużej, w stosunku do zapotrzebowania organizmu, ilości. O przedawkowaniu mówi się, gdy zalecana dawka zostanie przekroczona już trzy lub czterokrotnie.

Nie zdarza się to jednak nawet po długotrwałej ekspozycji na słońcu. Witamina D3 wyprodukowana poprzez kontakt skóry z promieniami UV jest magazynowana w organizmie dziecka nawet przez kilka miesięcy, dlatego nie ma w tym przypadku mowy o przedawkowaniu.

Skutki przedawkowania witaminy D3 są bardzo niebezpieczne, bo wiążą się z zatruciem organizmu. W wyniku utleniania lipidów dochodzi do odkładania się nadmiaru wapnia w tętnicach, nerkach i w mięśniu sercowym. W konsekwencji może dojść do zaburzeń pracy układu naczyniowego, ale też nerwowego.

Przedawkowanie witaminy D3 jest też bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Nadmiar witaminy może doprowadzić do deformacji płodu i chorób kości u maleństwa. Dlatego nie tylko niedobór witaminy D3 może być niebezpieczny, ale też jej nadmiar.