Przedawkowanie witaminy D3 nie zdarza się często, ale się zdarza. Przyczyną jest przyjmowanie witaminy w zbyt dużej, w stosunku do zapotrzebowania organizmu, ilości. O przedawkowaniu mówi się, gdy zalecana dawka zostanie przekroczona już trzy lub czterokrotnie.
Nie zdarza się to jednak nawet po długotrwałej ekspozycji na słońcu. Witamina D3 wyprodukowana poprzez kontakt skóry z promieniami UV jest magazynowana w organizmie dziecka nawet przez kilka miesięcy, dlatego nie ma w tym przypadku mowy o przedawkowaniu.
Skutki przedawkowania witaminy D3 są bardzo niebezpieczne, bo wiążą się z zatruciem organizmu. W wyniku utleniania lipidów dochodzi do odkładania się nadmiaru wapnia w tętnicach, nerkach i w mięśniu sercowym. W konsekwencji może dojść do zaburzeń pracy układu naczyniowego, ale też nerwowego.
Przedawkowanie witaminy D3 jest też bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Nadmiar witaminy może doprowadzić do deformacji płodu i chorób kości u maleństwa. Dlatego nie tylko niedobór witaminy D3 może być niebezpieczny, ale też jej nadmiar.