Data modyfikacji:

Żelki witaminy dla dzieci: czy warto stosować? Poradnik

Witaminowe żelki dla dzieci są atrakcyjne wizualnie i smakowo, ale czy mogą konkurować z owocami i warzywami? Nie ma wątpliwości, że odpowiednio zbilansowana dieta dziecka powinna dostarczać mu wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych. Jednak nie zawsze tak jest. Nawet jeśli maluch nie jest wybredny i je większość przyrządzanych mu dań, istnieje ryzyko wystąpienia niedoborów. Czy warto stosować żelki witaminy dla dzieci? Tak, ale tylko wtedy, gdy jest ku temu powód. Dlatego ewentualną suplementację najlepiej skonsultować z pediatrą.

zelki witaminy

Żelki witaminy dla dzieci: czy warto stosować?

W ofercie aptek i drogerii znajdują się suplementy diety dla dzieci: kolorowe żelki, wyglądem przypominające popularne słodycze, ale nasycone witaminami. Czy warto stosować żelki witaminy dla dzieci? Czy takie żelki witaminowe dla dzieci są zdrowe i można je samodzielnie włączyć do diety malucha?

Żelki z witaminami to nic innego jak suplementy diety. W przypadku dzieci taką witaminową suplementację wprowadza się głównie na zalecenie lub za zgodą lekarza.


 Pediatra może zaproponować suplementację żelkami witaminowymi m.in. w poniższych przypadkach:
  • okres jesienno-zimowy, 
  • podatność na zachorowania, 
  • przed pójściem do żłobka/przedszkola, 
  • potwierdzone badaniami niedobory witamin, 
  • okrojona dieta, spowodowana alergią pokarmową bądź niechęcią dziecka do jedzenia.

Pediatra może również zalecić wprowadzenie dodatkowych witamin u dzieci chorujących przewlekle, u których podejrzewa niedobory bądź już potwierdził je stosownymi badaniami.

Przykładem witaminy, która jest prewencyjnie przepisywana bez wstępnych badań, jest np. witamina D. Lekarze zalecają uzupełniać ją w okresie jesienno-zimowym, a nawet przez cały rok. Cały czas trwają dyskusje na temat tego, jaka dawka witaminy D jest odpowiednia.

Witaminę D można przyjmować w postaci kropel, rozpuszczalnych w jamie ustnej tabletek, a także pod postacią żelek.

Przykładem są żelki:

  • MyVita Żelki naturalne Witamina D3 – znajdują się w nich syrop glukozowy i cukier, ale za to barwniki i aromaty są naturalne.
  • Herbaland Wapń + D3 Żelki wegańskie – są bez cukru i sztucznych dodatków.

Jakie żelki z witaminami dla dzieci są zdrowe?

Biorąc pod lupę skład żelek z witaminami, można zauważyć, że w niektórych z nich znajdują się konserwanty i sztuczne barwniki. Część z nich jest przesycona cukrem, którego nadmiar może być szkodliwy dla zębów i ogólnego stanu zdrowia dziecka. Czy istnieją żelki witaminowe dla dzieci bez cukru, z naturalnymi barwnikami i bez konserwantów? Istnieją zdrowe żelki dla dzieci, ale trzeba dokładnie zapoznać się ze składem dostępnych na rynku suplementów. Można też poradzić się pracownika apteki, jakie żelki z witaminami dla dzieci są zdrowe.

Przykładem żelek bez cukru, laktozy i glutenu jest suplement Vibovit Bezcukrowe Misio Żelki 30 sztuk.

Przedawkowanie witamin może być bardzo szkodliwe. Awitaminoza jest możliwa przy przekroczeniu dziennego dawkowania. Jeżeli żelki witaminowe dla dzieci pokrywają 100% dziennego zapotrzebowania, a maluch pewną ilość składników czerpie z pożywienia, np. 30%. Wtedy może grozić mu awitaminoza.

Podsumowując, dobrze jest wybrać żelki z witaminami, które nie pokrywają w pełni 100% zapotrzebowania.

Żelki witaminowe dla dzieci są atrakcyjnie

Dlaczego dzieci preferują żelki? Taka forma nie kojarzy im się z lekarzem, przymusem przyjmowania leków lub ich nieprzyjemnym smakiem. Żelka jest kolorowa i słodka!

Jednak łatwo wpaść w pułapkę. Małe dziecko może mieć trudność w zrozumieniu tego, że żelka nie jest tylko słodką przekąską, którą można przyjmować w ograniczonej dawce (według zaleceń różnych producentów i składów od 1 do 4 dziennie).

Dlatego żelki witaminowe dla dzieci, podobnie jak wszystkie leki, należy przechowywać w miejscach dla nich niedostępnych!

Jak wybrać dobre żelki dla dzieci z witaminami?

Wybierając żelki z witaminami dla dzieci, zwróć uwagę na skład i przeznaczenie. O składzie już co nieco wiadomo – unikamy sztucznych barwników i aromatów, a także sprawdzamy ilość cukru.

A co z przeznaczeniem w zależności od wieku? Zwykle żelki są przeznaczone dla dzieci od 3 lub 4. roku życia. W sprzedaży znajdują się również żelki witaminowe dla 2-latka.

Ważna jest jakość produktu i przebadanie. Zwróć uwagę na oznaczenie specjalnymi certyfikatami bezpieczeństwa, które są zgodne z europejskimi normami.

Jak działają żelki witaminowe dla dzieci z kwasami DHA i EPH?

Na rynku dostępne są również żelki z zawartością kwasów tłuszczowych. Kwasy tłuszczowe omega-3, na które składają się kwasy DHA i EPH, to bardzo ważny składnik. Wspomaga on pracę mózgu, wzroku, a nawet skórę.

Według niektórych źródeł kwasy omega-3 pomagają w terapii dzieci autystycznych, z nadpobudliwością psychoruchową ADHD. Wspomagają też warstwę lipidową skóry, co sprawdza się przy atopowym zapaleniu skóry AZS, podrażnieniach i suchej skórze dziecka.

Na rynku dostępny jest specjalny tran do picia dla dzieci, ale bardziej wybredne maluchy mogą mieć problemy z jego przyjmowaniem. Pomocne mogą okazać się żelki witaminowe dla dzieci z kwasami omega-3!

Przykładem żelek z kwasami omega-3 są poniższe żelki witaminowe:

  • Mio Bio Alaskan,
  • Childrens DHA – żelki z naturalnym konserwantem, zawierające oczyszczony olej z dzikiego dorsza atlantyckiego,
  • dostępne w kilku smakach Rybki Mollers – zawierające wysokiej jakości skoncentrowany olej rybi pochodzący z sardynek i sardeli żyjących w ciepłych wodach Ameryki Południowej.
Na rynku dostępne są przeróżne preparaty witaminowe dla dzieci. W postaci tabletek, poprzez kapsułki, żelki smakowe, po tran w formie płynnej. Podczas zakupów należy zwrócić uwagę na zawartość poszczególnych witamin w danym produkcie (by nie przekroczyć dziennej dawki) oraz na źródło oleju (w przypadku tranu).
Zdjęcie: asgarot/Envato Elements