Data modyfikacji:

Żelki witaminowe – dawać dziecku czy nie?

Autor: Sylwia Stwora

Aby przemycić do diety dziecka odpowiednią ilość witamin, rodzice coraz częściej sięgają po żelki witaminowe. Wiadomo, preparaty z apteki w formie kolorowych smakołyków o bajkowych kształtach szybciej znikną w buzi malca niż świeże warzywa czy owoce. Jednak żelki witaminowe mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Wyjaśniamy, dlaczego.

Żelki witaminowe zwykle są reklamowane jako preparaty zawierające cenne składniki odżywcze zaspokajające dzienne zapotrzebowanie dziecka na witaminy, które dodatkowo wzmocnią odporność, usprawnią funkcjonowanie oraz rozwój małego organizmu pod względem fizycznym i psychicznym. W rzeczywistości ich głównym składnikiem jest cukier (najczęściej w formie syropu glukozowego) oraz sztuczne barwniki i konserwanty, natomiast witaminy stanowią jedynie niewielką część apetycznych smakołyków. Z tego względu żelki mogą mieć negatywny wpływ na malca. Nadmiar cukru w diecie w połączeniu z małą ilością ruchu i złym odżywianiem może być przyczyną nadwagi, próchnicy, a także wielu innych schorzeń.

Jeśli już chcesz ustrzec dziecko przed awitaminozą, czyli niedoborem witamin, wybieraj preparaty zawierające jedynie naturalne barwniki i są pozbawione konserwantów. Dobrze, aby w składzie znalazły się minerały oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie omega-3, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie i właściwy rozwój poszczególnych układów, zwłaszcza nerwowego oraz krążenia.

Żelki witaminowe nie mogą też zastępować codziennej dawki witamin pochodzących ze świeżych warzyw i owoców. Aby malec chętnie pałaszował znienawidzone brokuły czy pomarańcze, warto zadbać o ich odpowiednie podanie, np. zrobić koktajl, sok, mus, pożywną zupę czy kolorową sałatkę.

Termometr dla dziecka. Jaki najlepszy termometr pokojowy dla niemowląt i starszych dzieci?

Termometr dla dziecka. Jaki najlepszy termometr pokojowy dla niemowląt i starszych dzieci?

2020-03-10
Termometr to jedno z podstawowych akcesoriów, w które powinniśmy się zaopatrzyć, gdy w naszym domu pojawi się nowy członek rodziny. Jednak szeroka gama produktó...
przyjaciele oglądają telewizję

Seriale dla młodzieży – najlepsze seriale dla nastolatków

2019-10-01
Każdy nastolatek uwielbia oglądać filmy i seriale! W artykule znajdziesz najlepsze seriale dla nastolatków. Dowiedz się więcej!
bajki dla przedszkolaków

Jakie bajki dla przedszkolaków? Ranking książek

2019-09-12
Podobno Albert Einstein powiedział: „Jeśli chcesz, aby twoje dziecko było inteligentne – czytaj mu bajki. Jeśli chcesz, aby było inteligentniejsze – czytaj mu więcej bajek”. Nie wiadomo, czy to rzeczywiście słowa wielkiego uczonego, jednak pozostaje faktem, że czytanie dzieciom ma wielką moc. Dowiedz się zatem, jakie bajki dla przedszkolaków są najbardziej polecane.
dziecko nie chce chodzić do przedszkola

Dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Co robić?

2019-09-03
Pójście do przedszkola dla większości dzieci jest nową, wspaniałą przygodą. Niestety – nie zawsze tak jest. Nie brakuje maluchów, które za nic w świecie nie chcą rozstać się z mamą na kilka godzin, demonstrując swoje niezadowolenie poprzez krzyk i płacz. Dlaczego dzieci nie chcą chodzić do przedszkola i jak sobie z tym poradzić? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.
Co robić, gdy dziecko gryzie i bije. 7 ważnych wskazówek

Co robić, gdy dziecko bije i gryzie? Jak oduczyć dziecko bicia innych?

2019-09-03
Wielu rodziców zastanawia się, co robić, kiedy ich pociecha okazuje swoją złość w niewłaściwy sposób, a dokładnie – kiedy dziecko bije i gryzie. Jak pokazać mu, że jego zachowanie nie jest odpowiednie, a jednocześnie go nie skrzywdzić? Co robić, gdy to 2 latek bije, a co, gdy chodzi już o bunt siedmiolatka?
nauka angielskiego

Gry uczące angielskiego. Co pomoże w nauce języka?

2019-09-02
Twoje dziecko uczy się języka angielskiego? Zastanawiasz się, co zrobić, aby pomóc mu w nauce? Sprawdź nasze propozycje!