Data modyfikacji:

Okłady z kapusty na pierś: jak stosować?

To stary i sprawdzony sposób, który kobiety stosują od lat. Okłady z kapusty na piersi pomagają w wielu sytuacjach. Nie tylko zmniejszają obrzęk i bolesność piersi podczas zapalenia gruczołu mlekowego, ale też przyczyniają się do zmniejszenia ilości pokarmu (podczas nawału pokarmu) i sprzyjają zakończeniu laktacji, gdy nie chcesz już dłużej karmić piersią. Sprawdź, jak robić okłady z kapusty na pierś i jak liście kapusty wpływają na laktację.
okłady z kapusty na pierś

Okłady z kapusty na pierś – zalety:

  • takie domowe zimne kompresy z kapusty są bardzo tanie w porównaniu do tych, które możesz dostać w aptece,
  • przynoszą szybką ulgę – zmniejszają bolesność, zaczerwienienie i obrzęk,
  • wyciszają stan zapalny gruczołu mlekowego,
  • nie wymagają skomplikowanego przygotowania przed użyciem,
  • pomagają kobietom, które mają nawał pokarmu (przyczyniają się do zmniejszenia produkcji pokarmu),
  • pomagają kobietom w zakończeniu laktacji,
  • są ekologiczne.

Okłady z kapusty na piersi – jak stosować?

Włóż głowę kapusty do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Obierz kapustę z zewnętrznych liści i wyrzuć je. Oderwij dwa kolejne liście i włóż je do durszlaka w zlewie. Główkę kapusty włóż z powrotem do lodówki.

Użyj zimnej, ale nie lodowatej wody do spłukania liści kapusty, by oczyścić je z ewentualnych zanieczyszczeń, które mogą się znajdować na powierzchni. Usuń nadmiar wody za pomocą czystej szmatki kuchennej lub jednorazowego ręcznika papierowego. Odetnij zgrubienie na końcu liści i nakłuj je widelcem lub użyj tłuczka do ich rozbicia. Tak przygotowane liście nałóż na obolałe, czyste piersi.
Okład z kapusty trzymaj na piersiach w ten sam sposób, jak inny zimny kompres. Możesz zostawić je na 15-20 minut lub krócej, jeśli szybciej się ogrzeją i nie będą dawały już uczucia orzeźwienia. Możesz trzymać liście na piersiach bez biustonosza i wykorzystać ten czas na relaks na kanapie lub założyć biustonosz. Co więcej, możesz też założyć wkładkę laktacyjną na kompres z kapusty na piersi, jeśli boisz się, że zbyt dużo pokarmu może wyciec z piersi lub po prostu nie chcesz pomoczyć sobie biustonosza i koszulki wodą z kapusty.

Okłady z kapusty na pierś – jak długo stosować?

Liście po użyciu należy wyrzucić. Takie okłady możesz stosować kilka razy dziennie, raz po razie, aż poczujesz ulgę. Zaleca się je stosować po karmieniu.

Okłady z kapusty na pierś – karmienie

Musisz wiedzieć, że zimne okłady mogą przyczynić się do zmniejszenia ilości produkcji pokarmu, dlatego lepiej nie stosować ich zbyt długo i bez potrzeby. Jeśli obrzęk i bolesność się zmniejszą na tyle, że nie będą ci już utrudniały normalnego funkcjonowania, lepiej przestać stosować zimne okłady. To szczególnie ważne, jeśli chcesz dalej karmić swoim pokarmem.

Okład z kapusty na piersi – czy działa?

Tak. Nawet lekarze zalecają kobietom karmiącym stosować okłady z liści kapusty. Okłady zmniejszają zaczerwienienie, bolesność i obrzęk. Pomagają wyciszyć stan zapalny. Nie wiadomo dokładnie, czy kapusta posiada jakieś właściwości przeciwzapalne. Największą zaletą liści kapusty są jej kształt i wielkość, które doskonale pasują do kształtu piersi oraz to, że składa się w większości z wody. Kapusta po włożeniu do lodówki szybko obniża swoją temperaturę, dlatego takie zimne liście pełnią funkcję zimnego kompresu.

Okłady z kapusty na piersi a odstawienie od piersi

To bardzo powszechny sposób, który może pomóc ci zakończyć laktację. Zimno zmniejsza ilość produkowanego pokarmu, dlatego zmniejszona częstotliwość przystawienia dziecka do piersi i zimne okłady przyspieszą zakończenie laktacji. Możesz je wówczas stosować bez ograniczeń, nawet kilka razy w ciągu dnia aż do momentu, gdy nie będziesz już miała pokarmu.

Przeziębienie piersi a okłady z kapusty

W internecie wciąż można się spotkać ze sformułowaniem „przeziębienie piersi”. Okazuje się jednak, że taka jednostka chorobowa nie istnieje. Nie można przeziębić piersi na skutek przeciągów czy ekspozycji odkrytego dekoltu na zimno, ponieważ ludzie to istoty stałocieplne, a choroby, które potocznie są nazywane „przeziębieniem organizmu”, to choroby ogólnoustrojowe.

To, co zazwyczaj kryje się pod mistycznym sformułowaniem „przeziębionych piersi”, to zapalenie gruczołu mlekowego.

Okłady z kapusty – zastosowanie

Zimne okłady z liści kapusty sprawdzą się nie tylko w przypadku zapalenia gruczołów mlekowych, ale także w przypadku wielu innych schorzeń. Możesz je stosować w następujących sytuacjach i schorzeniach:
  • żylaki,
  • ból pleców,
  • ból stawów,
  • egzema.
Pamiętaj, by wcześniej skonsultować się z lekarzem. Specjalista powinien zadecydować, czy potrzebujesz zimnych kompresów, ponieważ w niektórych przypadkach lekarz może zalecić ci nie zimne, a ciepłe kompresy.

Zimne okłady na piersi – co zamiast kapusty?

Jeśli z jakichś powodów nie chcesz jednak ich stosować, bo np. nie lubisz zapachu kapusty, do zimnych okładów możesz wykorzystać pieluchę tetrową namoczoną w chłodnej, ale nie lodowatej wodzie, gazę lub silikonowe wkładki do biustonosza, które wcześniej należy trzymać w lodówce przynajmniej przez kilka godzin przed użyciem.
Nie stosuj kompresów, które są lodowato zimne. Nie wkładaj też do biustonosza kostek lodu czy liści kapusty z zamrażalnika. Kompres powinien być chłodny, ale nie lodowaty.
Autorka: Natalia Ciszewska