Data publikacji:

Ospa u dzieci: objawy


Ospa wietrzna to jedna z najbardziej powszechnych chorób wieku dziecięcego – szacuje się, że nawet 90% przypadków zachorowań dotyczy właśnie najmłodszych. Nie każdy rodzic wie jednak, jak ją rozpoznać. Jeśli i ty masz wątpliwości, koniecznie przeczytaj – wyjaśniamy, jak wygląda początek ospy u dziecka i jak przebiega ona w późniejszych okresach.
ospa

Początek ospy u dziecka – zarażenie VZV


Początek ospy u dziecka to zarażenie się wirusem Varicella Zoster Virus, w skrócie VZV. Do zarażenia dochodzi drogą kropelkową, wystarczy zatem, że dziecko będzie przebywało przez kilka chwil w towarzystwie osoby chorej.

Co bardzo istotne, osoba chora wcale nie musi wiedzieć o tym, że jest zarażona. Objawy ospy – u dzieci i dorosłych, pojawiają się dopiero po kilku dniach od zarażenia. Oznacza to, że zanim u danej osoby pojawi się wysypka, przez jakiś czas nieświadomie zaraża ona wszystkich dookoła.

Ospa wietrzna – objawy


Pierwsze objawy ospy u dzieci pojawiają się zazwyczaj w około 10 dni po kontakcie z osobą chorą. Najpierw – jeszcze zanim wystąpią objawy, dziecko zaczyna źle się czuć – jest osłabione, trochę apatyczne, może narzekać na bóle mięśni. Takie symptomy mogą przypominać przeziębienie, zwłaszcza że z czasem dołącza się stan podgorączkowy albo gorączka.

Po 2-3 dniach od pogorszenia się samopoczucia zaczynają pojawiać się bardziej charakterystyczne objawy ospy u dzieci, czyli drobne, czerwone krostki.

Wysypka ospy wietrznej zazwyczaj najpierw pojawia się na tułowiu. Następnie dość szybko zaczyna obejmować całe ciało, w tym również skórę głowy. W niektórych przypadkach krostki pojawiają się nawet w jamie ustnej, w uszach czy buzi. Charakterystyczne dla zmian jest to, że są one wypełnione przezroczystym płynem surowiczym. Niestety, krostki te bardzo swędzą.

Objawy ospy u dzieci – kiedy ustępują?


Objawy ospy u dzieci ustępują po około 2 tygodniach – wtedy to dochodzi do odpadnięcia ostatnich strupków, które są pozostałościami po krostkach.

Znacznie wcześniej jednak znika gorączka (już po kilku dniach od wystąpienia pierwszych objawów), o wiele wcześniej dziecko przestaje również zarażać innych. Dzieje się to dokładnie wtedy, kiedy wszystkie krostki na jego ciele ulegną wysuszeniu i zamienią się w strupki.

Objawy ospy wietrznej u dzieci – jak je łagodzić?


Ospa jest zazwyczaj dość niegroźną, ale niestety dokuczliwą chorobą. Dziecko może się intensywnie drapać, mieć też mieć problemy ze snem czy swobodnym funkcjonowaniem. Jak mu pomóc?

• Unikaj pudrów

Wiele osób zaleca, aby pojawiające się w przebiegu ospy krostki smarować specjalnymi, wysuszającymi skórę pudro-kremami. Rzeczywiście, łagodzą one świąd, jednak tylko na początku. Na skutek intensywnego wysuszenia strupek zaczyna ściągać skórę, co wywołuje ból.
• Stosuj kąpiele

Zamiast smarować dziecko pudro-kremami, codziennie kąp je w wodzie z odrobiną nadmanganianiu potasu. Dodatkowo możesz nakładać na skórę gencjanę.

• Stosuj nasiadówki

Jeżeli maluch ma dużo krostek na okolicach intymnych, przygotuj napar z rumianku, ostudź go, a następnie przygotuj tzw. „nasiadówkę”. Przyniesie ona maluchowi ulgę, zmniejszając uporczywy świąd.

• Zmień dietę

Objawy ospy wietrznej u dzieci bywają bardzo uciążliwe – może się na przykład zdarzyć, że twoja pociecha będzie miała krostki w ustach, wobec czego będzie konsekwentnie odmawiała jedzenia. W takich sytuacjach dobrym pomysłem jest przestawienie malucha na dietę płynną, której podstawą będą kisiele, kaszki, budynie oraz gęste, przecierowe soki. Nie martw się niedoborami składników odżywczych – kiedy tylko maluch wróci do formy, z pewnością nadrobi witaminowe zaległości.
Autor: R. Wojtaś