Data modyfikacji:

Przeziębienie a karmienie piersią. Czy można zażywać? Jakie leki?

Co na przeziębienie przy karmieniu piersią jest bezpieczne? Jakie leki na przeziębienie są bezpieczne podczas laktacji? Poznaj listę leków na katar, kaszel i ból gardła, które są bezpieczne podczas laktacji. Dowiedz się, jakie domowe sposoby na przeziębienie warto wypróbować w ciąży i w czasie karmienia piersią.

Polecamy: Druga ciąża. Kiedy po cesarce, a kiedy po poronieniu?

przeziębienie a karmienie piersią

Przeziębienie a karmienie piersią

Karmisz piersią i dopadło cię przeziębienie? Nie martw się na zapas. Okazuje się, że możesz stosować co najmniej kilka bezpiecznych produktów, które nie tylko pomogą złagodzić uporczywe objawy przeziębienia, ale też będą przede wszystkim bezpieczne dla maluszka i dla ciebie.

Jakie leki są bezpieczne? Wszystkie te, które należą do grupy L2. Jeśli masz wątpliwości do jakiej grupy należy dany lek, skontaktuj się z farmaceutą. Jednak dla pewności, nie stosuj żadnych leków na przeziębienie przed konsultacją z lekarzem pediatrą lub internistą.

Jakie leki?

Ciąża i laktacja to okres, w którym szczególną uwagę należy zwrócić na to, jakie leki przyjmujesz. Tę kwestię należy omówić z lekarzem rodzinnym lub ginekologiem, podając nazwy nie tylko samych leków, ale też wszystkich suplementów diety. 

Z niektórych leków być może będziesz musiała zrezygnować na czas ciąży, a niektórych nie będziesz mogła przyjmować także w czasie karmienia piersią. Co jednak zrobić, gdy przeziębienie nie daje za wygraną, i uporczywe objawy nie ustępują nawet pomimo stosowania naturalnych metod walki z wirusem?

Co na przeziębienie przy karmieniu piersią?

Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe dla kobiet karmiących

Lekiem z wyboru z tej grupy zarówno dla kobiet karmiących, jak i tych w ciąży jest paracetamol. Ten produkt uważany jest za najbezpieczniejszy zarówno dla maluszka, jak i dla mamy. Niestety, nie wykazuje działania przeciwzapalnego.

Innym lekiem, który można zazwyczaj stosować w laktacji jest ibuprofen. Substancja przenika do mleka w niewielkim stopniu, dlatego produkt jest bezpieczny w okresie laktacji.

Leki na katar dla karmiących

Spróbuj na początku płukać nos za pomocą soli fizjologicznej. Jeśli to nie pomaga i uporczywy katar uniemożliwia ci normalne funkcjonowanie, czas sięgnąć po leki na katar działające miejscowo. Takie preparaty zmniejszają obrzęk śluzówki nosa, dzięki czemu powinnaś móc oddychać nieco łatwiej.

Leki na katar dla kobiet karmiących mogą zawierać ksylometazolinę, nafazolinę lub oksymetazolinę. Wszystkie te substancje przenikają do krwi mamy w niewielkim stopniu, co oznacza, że ich stężenie w mleku będzie równie niskie.

Leki na ból gardła dla kobiet karmiących

Wypróbuj tabletki do ssania na bazie propolisu, miodu i ziół. Większość pastylek do ssania i aerozoli na ból gardła jest bezpieczna dla kobiet karmiących. Unikaj tych z dodatkiem alkoholu i chlorheksydyny.

Te, które zawierają lidokainę są uważane za bezpieczne w czasie laktacji przez Amerykańską Akademię Pediatrii, ale pamiętaj, by obserwować dziecko po karmieniu, jeśli zażywasz preparaty z dodatkiem lidokainy. Możesz też płukać gardło za pomocą naparu z szałwii lub za pomocą roztworu soli fizjologicznej.

Na silny i uporczywy ból gardła sprawdzi się flurbiprofen, który zaliczany jest do leków z grupy L2, czyli tej, w której znajdują się leki uważane za bezpieczne dla kobiet karmiących.

Leki na kaszel dla karmiących

Acetylocysteina jest zazwyczaj polecana w przypadku kaszlu mokrego, a dekstrometorfan w przypadku kaszlu suchego. Unikaj raczej tabletek z kodeiną, a jeśli masz uporczywy kaszel i produkty z wyżej wymienionymi preparatami nie pomagają, skonsultuj z lekarzem możliwość przyjmowania kodeiny – jest to możliwe, ale być może będziesz musiała zachować nieco większy odstęp między zażyciem leku a kolejnym karmieniem.

Saszetki na przeziębienie dla kobiet karmiących

Unikaj saszetek z pseudoefedryną, która może negatywnie wpływać na ilość produkowanego mleka. Wypróbuj saszetki na przeziębienie wyprodukowane specjalnie dla kobiet w ciąży i dla kobiet karmiących.

Kiedy zażywać leki na przeziębienie podczas karmienia piersią?

Najlepszym czasem do zażywania leków podczas laktacji jest moment po karmieniu. Sprawdź w ulotce dołączonej do opakowania, kiedy następuje najwyższe stężenie danej substancji we krwi po jego zażyciu. Warto wstrzymać się w wówczas od karmienia w tym czasie.

Czy można karmić piersią podczas przeziębienia?

Tak. Nie zaleca się odstawiania dziecka od piersi z powodu przeziębienia. Możesz karmić dziecko nawet wtedy, gdy masz podwyższoną temperaturę ciała. Zwróć wówczas szczególną uwagę na to, by nie całować dziecka i myć ręce przed kontaktem z maluchem, by zmniejszyć ryzyko zarażenia go.

Domowe sposoby na przeziębienie podczas karmienia piersią:

Siemię lniane na przeziębienie

Przygotuj kisiel z siemienia lnianego, który będzie jak znalazł na ból gardła i kaszel. Tak przygotowany produkt będzie działał osłaniająco na śluzówkę gardła, co powinno zmniejszyć podrażnienie i przynieść upragnioną ulgę.

Czosnek na przeziębienie

Czosnek surowy w sałatce, zupa czosnkowa lub pasta czosnkowa to doskonały pomysł na przeziębienie w ciąży czy podczas laktacji. Czosnek jest nazywany naturalnym antybiotykiem, dlatego sprawdzi się zarówno profilaktycznie, jak i leczniczo.

Syrop z cebuli

Taki syrop możesz zrobić samodzielnie w domu! Co ciekawe, składnikiem takiego syropu wcale nie musi być tylko cebula. Możesz go wyprodukować też z czosnku, miodu, propolisu, goździków i cytryny.

Napar z imbiru

Może to być napar z samego imbiru, gorąca herbata z imbirem i plasterkiem cytryny, a dla fanów intensywnego smaku imbiru – pasta imbirowa.

Autorka: Natalia Ciszewska