Data publikacji:

Jak przygotować się na urodziny dziecka?

Autor: Patrycja Kielin

Narodziny dziecka to prawdziwa rewolucja w życiu, do której trudno przygotować się w stu procentach, ale to nie oznacza, że nie warto próbować i starać się przygotować na te wielkie zmiany. Im więcej kwestii przemyślimy wcześniej, tym mniej wątpliwości i zaskoczenia czeka nas, gdy dziecko już zjawi się na świecie i poprzewraca życie rodzinne do góry nogami. Jak przygotować się na narodziny dziecka? O co zadbać i o czym pamiętać przy kompletowaniu wyprawki?

Oczekiwanie na narodziny dziecka to specyficzny czas. Dla wielu kobiet to bardzo szczęśliwy etap pełen niecierpliwości, ale też drobnych zmartwień i wątpliwości. Dlatego właśnie warto zadbać nie tylko o ładną aranżację dziecięcego pokoju i kompletną wyprawkę dla malucha, ale także o dobre samopoczucie przyszłej mamy.

Kosmetyczne przyjemności dla ciężarnych

Choć z wielu kosmetyków i zabiegów kosmetycznych należy w ciąży zrezygnować, to nie oznacza, że trzeba w pełni zapomnieć o tym, jaką przyjemność sprawiają zadbane paznokcie, wypielęgnowana skóra i twarzowy makijaż.

Kosmetyki w ciąży trzeba wybierać starannie i zdecydowanie większą uwagę zwracać na ich skład, ale to też okazja do zamiany niektórych preparatów na ekologiczne i zdrowsze odpowiedniki. Może zamiast naszpikowanych chemicznymi składnikami balsamów lepiej sięgać na co dzień (nie tylko w ciąży) po organiczne masła do ciała i ekologiczne olejki do pielęgnacji skóry?

W ostatnich tygodniach ciąży warto jeszcze więcej uwagi poświęcić zabiegom i działaniom relaksującym i odprężającym. Dobrym pomysłem jest wizyta w salonie pedicure albo domowy masaż, manicure i pedicure. Warto także przez cały okres ciąży stosować kosmetyki stworzone z myślą o kobietach ciężarnych – zapobiegną rozstępom, uelastycznią skórę i nie zaszkodzą dziecku.

Praca zawodowa w zaawansowanej ciąży

Coraz więcej kobiet decyduje się na pracę w ciąży tak długo, jak to będzie możliwe. To nie tylko kwestia konieczności, co raczej świadomego wyboru. Jeśli tylko nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, to nie warto rezygnować z pracy, ale można rozważyć zmniejszenie jej wymiaru oraz przejście na pracę zdalną. To możliwe w wielu zawodach i w wielu firmach, ale by móc pracować z domu trzeba zazwyczaj dysponować odpowiednim sprzętem.

Laptop dla kobiety w ciąży jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ można pracować na nim z domu, z kawiarni, będąc na wyjeździe albo leżąc w łóżku. Wszystko zależy, oczywiście, od charakteru pracy, ale różnego typu działania biurowe, księgowe czy marketingowe nie wymagają przecież codziennej obecności w siedzibie firmy – to kwestia wypracowania porozumienia z przełożonymi. Jeśli w danej branży praca zdalna nie wchodzi w grę, warto przestrzegać zaleceń lekarza i nie przepracowywać się oraz pamiętać o tym, jakie przywileje i udogodnienia przysługują kobiecie w ciąży w miejscu pracy.

Kompletowanie wyprawki

To kwestia, której z całą pewnością nie warto zostawiać na ostatnią chwilę. Dobrze przemyślana wyprawka, jak również urządzenie dziecięcego pokoju na kilka tygodni wcześniej pozwolą odsapnąć na ostatnim etapie ciąży i już nie przejmować się wyborem łóżeczka oraz tym, czy wybrany

wózek dziecięcy zostanie dostarczony w terminie. Przy wyborze przedmiotów, mebli, zabawek, ubranek i tym podobnych przedmiotów dla dziecka warto kierować się nie tylko aktualnymi trendami i tym, co polecają inne mamy, ale także własną koncepcją oraz zdrowym rozsądkiem.

By odciążyć domowy budżet, warto włączyć w kompletowanie wyprawki dla malucha także innych członków rodziny. W wielu domach praktykuje się zwyczaj kupowania dla dziecka różnego typu zabawek, ubranek, a nawet pieluch i praktycznych akcesoriów. By uniknąć zdublowanych prezentów i nieprzydatnych upominków można wręcz sporządzić listę tego, co faktycznie się przyda i czego jeszcze brakuje w wyprawce dla niemowlaka.

Okres oczekiwania na narodziny dziecka to czas szczególnie istotny, miły, ale też stresujący. Nie dokładajmy sobie zmartwień i nie zostawiajmy wszystkich sprawunków i zakupów na ostatnią chwilę. Zdecydowanie lepiej skompletować wyprawkę, urządzić pokoik, a nawet kupić kosmetyki dla dziecka chwilę przed narodzinami, by potem nie tracić czasu na wycieczki do sklepów lub na buszowanie po sklepach online i móc skupić się na opiece nad maluszkiem.