Data publikacji:

Jak prać ubrania noworodka? Poradnik krok po kroku

Do tej pory pranie ubrań nie stanowiło wiedzy tajemnej. Gdy jednak w rodzinie pojawia się mały człowiek, każdy rodzic prędzej czy później zadaje sobie pytanie: jak prać ubrania noworodka? Delikatna i wrażliwa skóra dziecka może źle reagować na standardowe detergenty, dlatego przed praniem warto uzbroić się w podstawowe informacje.
Czytaj również: Jak pobudzić laktację?

Pranie ubrań niemowlęcych: kilka zasad

Ubranek niemowlaka nie wolno prać w ten sam sposób, co rzeczy dorosłych. Delikatna skóra dziecka jest szczególnie podatna na alergie i podrażnienia – nowonarodzony człowiek dopiero nabywa florę bakteryjną, dlatego do prania ubrań niemowlęcych należy przyłożyć szczególną uwagę.

Stosując się do poniższych zasad, możesz mieć pewność, że ubranka twojego maluszka pozostaną zadbane i czyste, a on sam będzie czuł się w nich komfortowo.

Pierz ubranka dziecka zawsze po zakupie

Kupując nowe ubranko dla dziecka musisz pamiętać o tym, aby przed pierwszym użyciem dokładnie je wyprać. Taka zasada obowiązuje każdego rodzica przez co najmniej pierwsze 3 miesiąca życia dziecka.

Tkaniny ubranek dziecięcych, nawet tych szczelnie zapakowanych, mogą zawierać zanieczyszczenia oraz bakterie, których bezwzględnie należy się pozbyć. Dotyczy to każdego elementu ubioru niemowlaka – nie tylko body czy pajacyków, ale nawet rękawiczek, czapeczek oraz pieluch tetrowych.

W jakiej temperaturze prać ubranka noworodka?

Pierwsze pranie ubranek noworodka powinno odbyć się w temperaturze 90 stopni Celsjusza, aby zabić szkodliwe dla dziecka bakterie. Kolejnym razem rzeczy możesz wyprać w temperaturze 60 stopni (tyle wystarczy, aby zabić groźne dla dziecka grzyby i roztocza).

Wraz z wiekiem maluszka, temperaturę prania można stopniowo zmniejszać – po 3-4 miesiącach możesz przejść na niższą temperaturę wody, tj. 40 stopni.

Woda o takiej temperaturze spierze zabrudzenia i usunie najgroźniejsze drobnoustroje, a jednocześnie nie „wyjałowi” ubranek, dzięki czemu dziecko będzie mogło oswajać się z florą bakteryjną otoczenia.

Należy dostosowywać temperaturę prania do stopnia zabrudzeń niemowlęcych rzeczy – przykładowo, bardzo ubrudzone tetrowe pieluchy muszą zostać wyprane w 90 stopniach.

W czym prać ubranka noworodka?

Ze względu na delikatną skórę dziecka, dobór detergentu do prania nie może być przypadkowy. Wybieraj wyłącznie te dedykowane niemowlętom, antyalergiczne i bezzapachowe.

Dozuj odpowiednią ilość proszku i zawsze korzystaj z funkcji płukania. By zmniejszyć ryzyko alergii u dziecka, warto zakupić pralkę posiadającą program antyalergiczny (np. zwalczanie alergenów STEAM), który dokładnie wypłucze pozostałości proszku z tkanin.

Ubrania noworodka pierz osobno

Ze względu na higienę dziecięcych ubranek, nigdy nie pierz ich razem z rzeczami innych domowników. Najlepiej jest zaopatrzyć się w osobny, mały kosz na pranie, do którego będziesz wrzucać ubranka malucha.

Pamiętaj również, że ubrania zabrudzone wymiocinami czy zawartością pieluszki należy od razu zapierać pod bieżącą wodą. Nie wrzucaj ich po prostu do kosza na pranie – w ten sposób zanieczyścisz inne ubranka, a także pozwolisz plamom zaschnąć.

Pranie ubrań noworodka nie będzie problematyczne, jeśli tylko zastosujesz się do prostych reguł. Przestrzegając ich możesz mieć pewność, że twoje dziecko nie będzie narażone na alergie i podrażnienia, a jego flora bakteryjna będzie rozwijała się w sposób prawidłowy.
Autorka: Joanna Stanuch