Data modyfikacji:

Ropiejące oko u niemowlaka. Domowe sposoby na zapalenie spojówek i inne dolegliwości

Twój maluch po raz kolejny budzi się ze sklejonymi, zaropiałymi powiekami? Spokojnie – ten problem wcale nie musi oznaczać zapalenia spojówek. Ropiejące oczy u dziecka mogą być wynikiem wielu innych, głównie łagodnych dolegliwości. Nie oznacza to jednak, że można je bagatelizować. Dowiedz się, jakie kroki podjąć, gdy z oczami twojej pociechy dzieje się coś niepokojącego.

niemowlę

Ropa w oku = zapalenie spojówek?

Wielu rodziców dostrzegając ropiejące oczy u swoich pociech od razu zakłada, że maluch cierpi na zapalenie spojówek. Owszem – ropa w oku jest jednym z objawów tego schorzenia, jednak może wiązać się także z innymi problemami.

Zaropiałe oczy mogą być wynikiem pocierania ich brudnymi dłońmi, kataru, przeziębienia, zapaleń i infekcji wirusowych.

W walce z zaropiałymi oczami można posiłkować się domowymi sposobami, które polegają na usuwaniu wydzieliny ropnej i zachowywaniu czystości w obrębie oka. Jednocześnie, trzeba sprawdzać stan oczu malucha – jeśli poprawa się nie pojawi, konieczna okaże się konsultacja ze specjalistą.

Ropiejące oczko u noworodka. Skąd ten problem?

Ropa z oka często sączy się u najmłodszych dzieci, do których doszło do zapalenia woreczka łzowego. To dość częsty problem u noworodków, pojawiający się wówczas, gdy maluch rodzi się z anatomicznie zwężonym kanalikiem łzowym.

Taka wada sprawia, że wydzielina nie może w naturalny sposób się wydostać, czego efektem jest czerwone oko i ropa, która zbiera się pod powieką.

Jak leczyć zapalenie kanalika łzowego? Konieczna będzie wizyta u okulisty, który wykluczy poważniejsze dolegliwości i przepisze dziecku specjalne kropelki z antybiotykiem.

Jeśli chcesz leczyć ropiejące oczka u noworodka domowymi sposobami, postaw na bardzo delikatne masaże dolnej powieki, które ułatwi usuwanie wydzieliny ropnej.

Zapalenie spojówek – domowe sposoby. Czy działają?

Zdaniem niektórych rodziców szukających sposobu na zapalenie spojówek, domowe sposoby mogą pomóc w walce z problemem. W rzeczywistości stosowanie ogólnodostępnych środków nie pomoże – zapalenie spojówek to choroba, której leczenie powinien zaplanować okulista.

Domowe sposoby na zapalenie spojówek powinny ograniczać się do przemywania oczu wodą lub ziołami na oczy (np. naparem z rumianku), a także dbałości o higienę – regularnej wyminie ręczników i pościeli, a także myciu rąk po przecieraniu oczu. Zapalenie spojówek to choroba zaraźliwa!

Zapalenie spojówek u niemowlaka – jak je rozpoznać?

Ropiejące oczy u niemowlaka automatycznie kojarzą się z zapaleniem spojówek. Jak odróżnić tą dolegliwość od innych? Przede wszystkim, poza obecnością ropnej wydzieliny, zaniepokoić powinny zaczerwienione i opuchnięte oczy u dziecka.

Charakterystyczny jest także świąd i zawężone pole widzenia, które wynika z obrzęku powiek.

Uwaga na ropiejące oczy u dziecka przy katarze

U małych dzieci bardzo często dochodzi do opuchlizny i ropienia oczu w trakcie przeziębienia. Wynika to z faktu, że bakterie i wirusy bardzo łatwo przemieszczają się kanałem nosowo-łzowym, który u dzieci jest po prostu bardzo krótki.

Gdy zauważysz, że w trakcie przeziębienia twój maluch boryka się z problemem spuchniętych, ropiejących oczu, nie bagatelizuj problemu – nieleczony może doprowadzić do zapalenia spojówek.

Ropienie oczu u dziecka: inne przyczyny

Poza infekcjami różnego pochodzenia, istnieje jeszcze kilka innych przyczyn czerwonych, łzawiących i zaropiałych oczu u noworodków i niemowląt.

  • Alergie – zaropiałe i spuchnięte oko u dziecka mogą być wynikiem kontaktu maluszka z alergenem,
  • Ząbkowanie – jeśli towarzyszy mu stan podgorączkowy i katar, ropienie oczu może być ich następstwem,
  • Zatarcie oka – gdy dziecko często pociera oczy, może dojść do urazów mechanicznych w ich obrębie, czego efektami będą ropienie i łzawienie,
  • „Przewiane oko” – ropienie oczu może być wynikiem działania niskich temperatur i ekspozycji na silny wiatr.

Co „wyciąga” ropę? Domowe sposoby na ropiejące oczy

Warto podkreślić, że ropienie, łzawienie i obrzęk oczu u dziecka bardzo często wymagają konsultacji z lekarzem. Zanim odwiedzisz specjalistę, możesz wypróbować kilka metod, które mogą zmniejszyć dolegliwości.

  • Przemywanie oczu przegotowana wodą. Zwilżonym wacikiem delikatnie przetrzyj oko malucha w kierunku od skroni ku nosowi (nigdy odwrotnie!),
  • Przemywanie oczu słabymi naparami z nagietka lub rumianku,
  • Stosowanie kropli do oczu bez recepty, najlepiej w formie żelu.

Oczy malucha należy przemywać 2-3 razy dziennie, zaś krople do oczu stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

Ropiejące oczy u dziecka. Kiedy do lekarza?

Jeśli domowe sposoby na ropienie oczu nie przyniosą poprawy przez 2-3 dni, czym prędzej należy skontaktować się z lekarzem. Wizyta u specjalisty jest wskazana także i wtedy, gdy ropieniu zaczną towarzyszyć inne objawy, takie jak gorączka i osłabienie.

Ropiejące oczy u dziecka mogą, lecz nie muszą być symptomem zapalenia spojówek. Czasem przyczyna jest mniej poważna, a w walce z dolegliwościami pomogą sprawdzone, domowe sposoby. Mimo to, warto zachować czujność i obserwować dziecko – jeśli problem nie ustąpi po kilku dniach, ropienie oczu należy zgłosić lekarzowi.

Autorka: Joanna Stanuch