Wielu rodziców dostrzegając ropiejące oczy u swoich pociech od razu zakłada, że maluch cierpi na zapalenie spojówek. Owszem – ropa w oku jest jednym z objawów tego schorzenia, jednak może wiązać się także z innymi problemami.
Zaropiałe oczy mogą być wynikiem pocierania ich brudnymi dłońmi, kataru, przeziębienia, zapaleń i infekcji wirusowych.
W walce z zaropiałymi oczami
można posiłkować się domowymi sposobami, które polegają na usuwaniu wydzieliny ropnej i zachowywaniu czystości w obrębie oka. Jednocześnie, trzeba sprawdzać stan oczu malucha – jeśli poprawa się nie pojawi, konieczna okaże się konsultacja ze specjalistą.
Ropa z oka często sączy się u najmłodszych dzieci, do których doszło do zapalenia woreczka łzowego. To dość częsty problem u noworodków, pojawiający się wówczas, gdy maluch rodzi się z anatomicznie zwężonym kanalikiem łzowym.
Taka wada sprawia, że wydzielina nie może w naturalny sposób się wydostać, czego efektem jest czerwone oko i ropa, która zbiera się pod powieką.
Jak leczyć zapalenie kanalika łzowego? Konieczna będzie wizyta u okulisty, który wykluczy poważniejsze dolegliwości i przepisze dziecku specjalne kropelki z antybiotykiem.
Jeśli chcesz leczyć ropiejące oczka u noworodka domowymi sposobami, postaw na bardzo delikatne masaże dolnej powieki, które ułatwi usuwanie wydzieliny ropnej.