Data modyfikacji:

Maska antysmogowa dla dzieci. Jaką wybrać?

Zanieczyszczone powietrze to nasza codzienność – każdego dnia jesteśmy narażeni na kontakt ze szkodliwymi substancjami i to nawet, gdy zasłaniamy nos i usta chusteczką albo szalem. Wyjątkowo zagrożone są dzieci, które należy szczególnie chronić przed negatywnym działaniem smogu. Sprawdź, jak działają dostępne na rynku maski antysmogowe dla dzieci i jaki model warto kupić.
maska antysmogowa dla dzieci

Dlaczego smog jest niebezpieczny dla dzieci?

Zanim podpowiemy ci, jaka maska antysmogowa będzie odpowiednia dla dzieci, warto sprawdzić, dlaczego smog jest dla nich tak bardzo niebezpieczny.

Pierwszą kwestią jest przede wszystkim częstotliwość brania oddechu – maluchy robią to znacznie częściej niż dorośli, a tym samym do ich organizmu przedostaje się o wiele więcej toksycznych substancji.

Nie bez znaczenia jest także nierozwinięty układ oddechowy, przez który szkodliwe składniki powietrza mogą mieć jeszcze bardziej negatywne skutki dla zdrowia dziecka.

Sprawdź także: Maska antywirusowa dla dzieci.

Im młodsze dziecko, tym bardziej szkodliwy jest smog. W szczególności na jego negatywne działanie są narażone pociechy poniżej 8 roku życia, bo to właśnie dopiero wtedy płuca stają się w pełni rozwinięte.

W okresie dorastania, nawet najmniejszy i chwilowy kontakt z toksycznymi związkami, może prowadzić do nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu oddechowego, a nawet przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Nie możemy zapomnieć, że podobnie jak w przypadku dorosłych, tak i u dzieci nadmierna ekspozycja na smog jest jednym z czynników rakotwórczych.

Przeczytaj także: Biurko rosnące razem z dzieckiem - dlaczego warto je kupić?

Jak działa maska antysmogowa dla dzieci?

Maska antysmogowa dla dzieci wydaje się obecnie koniecznością – WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła raport, z którego wynika, że Polska jest jednym z krajów europejskich o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Jak działają tego typu produkty? Maski przeciwpyłowe, bo i pod taką nazwą można znaleźć je w sklepach, są wyposażone w specjalne, wymienne filtry. To właśnie one sprawiają, że aż około 99% toksycznych substancji z powietrza nie dostaje się do układu oddechowego dziecka.
Aby jednak maska antysmogowa dla dzieci spełniała swoje zadanie, niezbędny jest zakup wysokiej jakości produktu od zaufanego producenta – tylko dzięki temu masz pewność, że akcesorium okaże się pomocne w walce ze szkodliwymi substancjami znajdującymi się w powietrzu. Najlepszym rozwiązaniem są produkty oznaczone symbolem FFP3, czyli wzbogacone o filtr o najwyższej klasie, który należy wymieniać co około 2 tygodnie. W przypadku intensywnego zapylenia dobrym wyborem są maski antysmogowe D, które chronią przed pyłem dolomitowym.

Rodzaje masek antysmogowych dla dzieci

Zastanawiasz się, jakie maski antysmogowe będą odpowiednie dla dzieci? W ofercie producentów czeka na ciebie wiele różnych rodzajów – od prostych akcesoriów, aż po wysokiej jakości produkty gwarantujące niezawodną ochronę. I to właśnie na zaawansowanych modelach się skupimy. Jakie maski znajdziesz na rynku? Półmaski filtrujące, filtrująco-pochłaniające, a nawet maski spacerowe.

Wymienione wyżej propozycje są znakomitym wyborem dla dzieci, które nie są bardzo aktywne fizyczne. Jeśli jednak twoja pociecha spędza dużo czasu na świeżym powietrzu, np. jeżdżąc na rowerze, to dobrym wyborem może okazać się całotwarzowa maska antysmogowa dla dzieci. Nie zapomnij o dbaniu o środowisko i zamiast jednorazowych produktów wybieraj te wielokrotnego użytku.

Maski antysmogowe dla dzieci a filtry

Obowiązkowym elementem każdej maski antysmogowej i dla dzieci, i dla dorosłych jest filtr. Na rynku znajdziesz kilka rodzajów – poznaj szczegóły każdego z nich.

1. Maski antysmogowe dla dzieci z filtrem HEPA, czyli High Efficiency Particulate Air, są wyposażone w cząsteczkowy i niezwykle skuteczny dodatek oczyszczający powietrze, który wykonano ze szkła. Trzy warstwy ochronne pozwalają na wyłapanie nie tylko szkodliwych substancji, ale także bakterii i kurzu.

2. Maski z filtrem węglowym to najpopularniejsze tego typu produkty, które mają skuteczność oczyszczania powietrza nawet na poziomie 99%. Decydując się na ich zakup, doskonałym wyborem będą akcesoria oznaczone symbolem N99 – to on jest gwarancją wysokiej skuteczności maski antysmogowej dla dzieci.

3. Maski antysmogowe z filtrem łączonym, czyli mieszanką HEPA z węglowym. To właśnie to połączenie sprawia, że akcesoria radzą sobie doskonale nie tylko ze smogiem, ale także brzydkimi zapachami.

Gdzie kupić maski antysmogowe dla dzieci i ile one kosztują?

Wielu rodziców rezygnuje z zakupu maski antysmogowej dla dzieci ze względu na cenę – koszt jednego akcesorium oscyluje w granicach od 100 do 300 złotych i jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju filtra. Decydując się na produkt wielorazowego użytku, należy pamiętać, że konieczne jest również regularne kupowanie wspomnianych elementów oczyszczających powietrze, które kosztują około 10 zł. Maski antysmogowe dla dzieci znajdziesz praktycznie w każdej aptece, ale nie tylko – bez problemu zamówisz je także na Ceneo.

Maski antysmogowe dla dzieci – polecane modele

Maska antysmogowa dla dzieci Go Ride Dragon Casual II Black S to akcesorium, które doskonale radzi sobie nie tylko ze smogiem, ale także z pyłem. Model wyposażony w filtr N99 został wykonany z przyjemnego w dotyku materiału, ma elastyczny zacisk nosowy i pozwala na wychwycenie nawet do 99,9% toksycznych substancji z powietrza.
Maska antysmogowa Med Patent Junior w kolorze niebieskim jest odpowiedzią na rosnącą świadomość ekologiczną. Akcesorium z filtrem ma rozmiar uniwersalny i doskonale sprawdza się w trakcie oczyszczania powietrza ze spalin i alergenów.
Maska antysmogowa dla dzieci DRAGON SPORT II moro wyłapuje do 99,9% szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu, w tym dymu tytoniowego, spalin, a nawet pyłków. Model jest wykonany z elastycznego materiału, a jego skuteczność została potwierdzona przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.