Odczuwasz mocny ból w dolnej części pleców i w pośladkach? Masz problemy z drętwieniem i czasami pieczeniem ud, łydek, a nawet stóp, a do tego jesteś w stanie błogosławionym? Być może to rwa kulszowa. Jak radzić sobie z nią w ciąży oraz jakie są jej przyczyny i objawy? Sprawdzamy!
Zastanawiasz się, co jest przyczyną rwy kulszowej w ciąży? Już teraz warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do tego, co jeszcze do niedawna sądzono – kobiety w stanie błogosławionym wcale nie należą do grupy podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o wystąpienie rwy kulszowej. Bardzo często jest ona mylona z bólem miednicy.
Do głównych przyczyn zaliczamy przepuklinę jądra miażdżystego dysku. Mówiąc prościej, za ból odpowiada albo obrzęk wokół jego uszkodzenia, albo ucisk spowodowany przez jego wypadnięcie. Co ciekawe, w większości przypadków nieprzyjemne dolegliwości pojawiłyby się nawet w przypadku, gdyby kobieta nie była w ciąży.
Na tym nie koniec – za przyczynę wystąpienia rwy kulszowej w ciąży uważa się także żylaki kręgosłupa i nabrzmienie żył, które jeśli nie są głównym powodem dolegliwości bólowych, to często bardzo je nasilają.
Sprawdź również, jak pokonać przeziębienie w ciąży.
Jeśli chodzi o objawy rwy kulszowej w ciąży, to zaliczamy do nich przede wszystkim uciążliwe dolegliwości bólowe, zlokalizowane najczęściej w dolnej części pleców. Ból możesz także promieniować dalej – do pośladków, ud, łydek, a nawet do stóp. Jest on rwący i piekący, zazwyczaj pojawia się nagle. W niektórych przypadkach pojawia się również drętwienie.
Warto pamiętać, że u niektórych kobiet spodziewających się dziecka rwa kulszowa może prowadzić nawet do wystąpienia niedowładu oraz problemów z oddawaniem stolca i moczu.
Ze względu na zakaz wykonywania badań rentgenowskich w ciąży, rozpoznanie rwy kulszowej w tym czasie może stanowić nie lada wyzwanie. Czy można ją jakość zdiagnozować? Dobrym pomysłem jest udanie się do zaufanego i doświadczonego lekarza, który będzie w stanie dojść do przyczyny dolegliwości bólowych bez badań obrazowych.
W przypadku wystąpienia bólu, należy zacząć od wizyty u ginekologa. Warto sprawdzić, czy nie jest on bezpośrednio związany ze stanem, w którym znajduje się kobieta. Gdy specjalista wykluczy już inne dolegliwości, warto skonsultować się z ortopedą, neurologiem lub fizjoterapeutą.
Najlepszym sposobem na leczenie rwy kulszowej w ciąży są regularne ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę. Ich zadaniem powinno być wzmocnienie mięśni kręgosłupa, brzucha i dna miednicy. Oczywiście częstotliwość i ich intensywność musi być dopasowana do indywidualnych możliwości ciężarnej.
Równie świetnym pomysłem na zmniejszenie dolegliwości bólowych związanych z rwą kulszową w ciąży jest sięgnięcie po pasy ciążowe i regularna aktywność fizyczna, na przykład w formie spacerów czy pływania. Warto zadbać o utrzymywanie prawidłowej, prostej postawy, a w chwilach silnego nasilenia bólu pomocne mogą okazać się zimne i ciepłe okłady.
Bez względu na to, czy zmagasz się z rwą kulszową w ciąży, czy z inną dolegliwością – przed rozpoczęciem przyjmowania jakichkolwiek leków należy skonsultować się z lekarzem! Bardzo często w przypadku dolegliwości bólowych sprawdza się dostępny w każdej aptece paracetamol, który trzeba jednak stosować zgodnie ze wskazówkami producenta, aby nie przekroczyć maksymalnej dawki dziennej.
W momencie mocnego nasilenia bólu można sięgać także po maść przeciwbólową lub przeciwzapalną. Należy jednak zapoznać się z ulotką dołączoną do preparatu lub skonsultować się z lekarzem czy farmaceutą, ponieważ nie wszystkie produkty są bezpieczne dla kobiet w ciąży.