Smycz dla dziecka: za i przeciw. Czy warto?

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych rodzicielskich gadżetów – smycz dla dziecka. Jedni go krytykują, mówiąc o lenistwie mamy czy taty, inni żarliwie bronią, powołując się na bezpieczeństwo. Z pewnością szelki są wygodnym sposobem na ujarzmienie aktywnego dziecka, z drugiej jednak strony, czy nie ograniczają jego wolności? Prawda jest taka, że rozwiązanie to może mieć swoje wady i zalety, z którymi warto się zapoznać przed podjęciem decyzji o zakupie.
smycz dla dziecka za i przeciw

Smycz dla dziecka – czy to dobry pomysł?

Chociaż wydaje się, że smycz dla dziecka jest stosunkowo nowym wynalazkiem, w rzeczywistości rodzice już od wielu lat domowymi sposobami próbowali w ten sposób ujarzmić dzieci w różnych sytuacjach. Widok malucha przypiętego do szelek nie każdemu się podoba, a u niektórych osób budzi nawet oburzenie.

Czy rzeczywiście to rozwiązanie jest dla najmłodszych krzywdzące i upokarzające? Dorośli patrzą na rzeczywistość przez pryzmat swoich doświadczeń i uprzedzeń. W dużej mierze negatywny stosunek do smyczy dla dziecka wynika wyłącznie ze skojarzenia z wyprowadzaniem na spacer psa. To dla wielu osób jest wystarczającym argumentem, by od razu odrzucić ten gadżet i nawet nie rozważyć jego użycia. Jakie są plusy i minusy stosowania szelek?

Szelki i smycz dla dziecka – wady

Używanie smyczy dla dziecka nie jest pozbawione wad. Wszystko zależy jednak od wieku malucha i sytuacji. Zarówno psychologowie, jak i rodzice podkreślają, że jest to rozwiązanie, które bardzo ogranicza. Dziecko, które jest stale przypięte do rodzica, nie może w pełni poznawać świata i zaspokajać swojej ciekawości. Gdy chce odejść choć kawałek od opiekuna, czuje pociągnięcie sznurków.

Choć jest to wygodne dla rodziców, którzy nie muszą zawracać sobie głowy tłumaczeniem, co wolno, a czego nie, dziecko nie ma szansy nauczyć się odpowiednich i bezpiecznych zachowań. Jego rozwój psychospołeczny może zostać znacznie spowolniony. Dotyczy to jednak przede wszystkim sytuacji, gdy szelki lub inna forma smyczy są stosowane nieustannie, w czasie każdego wyjścia z domu.

Smycz dla dziecka może mieć też negatywny wpływ na rozwój motoryki, szczególnie jeśli jest używana dla roczniaków, stawiających pierwsze kroki. Wielu rodziców odczuwa wtedy pokusę założenia szelek, które będą chroniły przed upadkami.

Specjaliści podkreślają, że nie jest to dobry pomysł, ponieważ w ten sposób dziecko nie uczy się panowania nad swoim ciałem. Nie widząc konsekwencji upadku, nie będzie próbowało następnym razem go uniknąć. To podobna sytuacja, jaka ma miejsce, gdy opiekunowie sięgają po kaski do nauki chodzenia.

Kiedy warto używać szelek i smyczy dla dziecka?

Gdyby smycz dla dziecka miała same wady, na pewno nikomu nie przyszłoby do głowy korzystanie z tego rozwiązania. Jakie są zatem jego zalety? Stosowana w określonych i uzasadnionych sytuacjach może zrobić wiele dobrego. Niekiedy szelki wydają się być niezbędne.

Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie założenie smyczy dla dziecka przeciw ucieczce, niż ryzykowanie poważnym wypadkiem lub zgubieniem malucha w tłumie.

Postronnym obserwatorom bardzo łatwo jest oceniać rodziców „wyprowadzających dziecko na smyczy”. Wiele osób zakłada, że kieruje nimi lenistwo i nadopiekuńczość. Jeśli jednak ktoś nie doświadczył trudnych i niebezpiecznych sytuacji z udziałem nadmiernie aktywnego lub chorego dziecka, będzie mu trudno zrozumieć, jak może wyglądać zajmowanie się taką osobą.

Bardzo często po smycz dla dziecka sięgają ludzie, którzy już mają za sobą sytuacje zagrażające bezpieczeństwu lub wiedzą, że z dużym prawdopodobieństwem mogą one nastąpić.

W jakich sytuacjach używanie smyczy dla dziecka jest w pełni uzasadnione?

Kilkoro podopiecznych. Rodzic, który sam musi wychodzić z domu z temperamentnymi bliźniakami lub po prostu z dziećmi w podobnym wieku, ma pełne prawo sobie nie radzić. Co zrobić w sytuacji, gdy każdy z maluchów zaczyna biec w innym kierunku lub jedno z dzieci wyrwie się nagle do przodu? Tego typu sytuacje są dla rodziców niezwykle stresujące, szczególnie jeśli spacer odbywa się blisko ulicy.

Sięgnięcie po szelki-smycz dla dzieci może być wybawieniem i zapewnić spokojną podróż i spacer z dzieckiem.

Autystyczne lub nadaktywne dziecko. Nie brakuje dzieci, które nie są w stanie zapanować nad swoim zachowaniem i podejmują nagłe, ryzykowne zachowania. To rodzic najlepiej zna swoje dziecko i jest w stanie ocenić, czy będzie sobie w stanie poradzić. Jeśli sytuacja jest wyjątkowo trudna, maluch ma trudny czas lub opiekun nie czuje się na siłach, by zapewnić mu bezpieczeństwo, może skorzystać z wygodnej smyczy dla dziecka na rękę lub z szelek.

Starszy opiekun. Jeśli dziecko jest bardzo energiczne, a opiekuje się nim babcia, dziadek lub osoba nie do końca sprawna fizycznie, również dobrym pomysłem może być używanie smyczy dla dziecka.

Tłum i duże zamieszanie. Nawet jeśli na co dzień szelki wydają się zupełnie niepotrzebnym gadżetem, można z nich skorzystać w potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach, gdy jest duży tłum, a rodzic nie jest w stanie w pełni skupić się na dziecku.

Rodzaje smyczy dla dziecka

Szelki – są wygodne i z tego powodu popularne. To właśnie one kojarzą się z wyprowadzeniem psa, dlatego niektórzy rodzice szukają przyjaźniej wyglądającego rodzaju smyczy.

Plecaczek-smycz dla dziecka jest wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem. To zwykły, przyjemnie wyglądający plecak, który oferuje możliwość przypięcia szelek w określonych sytuacjach.

Opaska-smycz dla dziecka na rękę pozwala na kontrolę, nawet jeśli dziecko wyrwie dłoń z dłoni opiekuna.

Smycz dla dziecka – gdzie kupić?

Stacjonarnie szelki można kupić w większych sklepach z akcesoriami dla dzieci. Największy wybór jest jednak w sklepach internetowych. Jak wybrać najlepszą smycz dla dziecka? Pomóc może ranking, ale również opinie innych rodziców, którzy przetestowali już produkt i znają jego plusy i minusy.
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym