Czy rzeczywiście to rozwiązanie jest dla najmłodszych krzywdzące i upokarzające? Dorośli patrzą na rzeczywistość przez pryzmat swoich doświadczeń i uprzedzeń. W dużej mierze negatywny stosunek do smyczy dla dziecka wynika wyłącznie ze skojarzenia z wyprowadzaniem na spacer psa. To dla wielu osób jest wystarczającym argumentem, by od razu odrzucić ten gadżet i nawet nie rozważyć jego użycia. Jakie są plusy i minusy stosowania szelek?
Choć jest to wygodne dla rodziców, którzy nie muszą zawracać sobie głowy tłumaczeniem, co wolno, a czego nie, dziecko nie ma szansy nauczyć się odpowiednich i bezpiecznych zachowań. Jego rozwój psychospołeczny może zostać znacznie spowolniony. Dotyczy to jednak przede wszystkim sytuacji, gdy szelki lub inna forma smyczy są stosowane nieustannie, w czasie każdego wyjścia z domu.
Smycz dla dziecka może mieć też negatywny wpływ na rozwój motoryki, szczególnie jeśli jest używana dla roczniaków, stawiających pierwsze kroki. Wielu rodziców odczuwa wtedy pokusę założenia szelek, które będą chroniły przed upadkami.
Specjaliści podkreślają, że nie jest to dobry pomysł, ponieważ w ten sposób dziecko nie uczy się panowania nad swoim ciałem. Nie widząc konsekwencji upadku, nie będzie próbowało następnym razem go uniknąć. To podobna sytuacja, jaka ma miejsce, gdy opiekunowie sięgają po kaski do nauki chodzenia.
Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie założenie smyczy dla dziecka przeciw ucieczce, niż ryzykowanie poważnym wypadkiem lub zgubieniem malucha w tłumie.
Postronnym obserwatorom bardzo łatwo jest oceniać rodziców „wyprowadzających dziecko na smyczy”. Wiele osób zakłada, że kieruje nimi lenistwo i nadopiekuńczość. Jeśli jednak ktoś nie doświadczył trudnych i niebezpiecznych sytuacji z udziałem nadmiernie aktywnego lub chorego dziecka, będzie mu trudno zrozumieć, jak może wyglądać zajmowanie się taką osobą.
Bardzo często po smycz dla dziecka sięgają ludzie, którzy już mają za sobą sytuacje zagrażające bezpieczeństwu lub wiedzą, że z dużym prawdopodobieństwem mogą one nastąpić.
Kilkoro podopiecznych. Rodzic, który sam musi wychodzić z domu z temperamentnymi bliźniakami lub po prostu z dziećmi w podobnym wieku, ma pełne prawo sobie nie radzić. Co zrobić w sytuacji, gdy każdy z maluchów zaczyna biec w innym kierunku lub jedno z dzieci wyrwie się nagle do przodu? Tego typu sytuacje są dla rodziców niezwykle stresujące, szczególnie jeśli spacer odbywa się blisko ulicy.
Sięgnięcie po szelki-smycz dla dzieci może być wybawieniem i zapewnić spokojną podróż i spacer z dzieckiem.
Autystyczne lub nadaktywne dziecko. Nie brakuje dzieci, które nie są w stanie zapanować nad swoim zachowaniem i podejmują nagłe, ryzykowne zachowania. To rodzic najlepiej zna swoje dziecko i jest w stanie ocenić, czy będzie sobie w stanie poradzić. Jeśli sytuacja jest wyjątkowo trudna, maluch ma trudny czas lub opiekun nie czuje się na siłach, by zapewnić mu bezpieczeństwo, może skorzystać z wygodnej smyczy dla dziecka na rękę lub z szelek.
Starszy opiekun. Jeśli dziecko jest bardzo energiczne, a opiekuje się nim babcia, dziadek lub osoba nie do końca sprawna fizycznie, również dobrym pomysłem może być używanie smyczy dla dziecka.
Tłum i duże zamieszanie. Nawet jeśli na co dzień szelki wydają się zupełnie niepotrzebnym gadżetem, można z nich skorzystać w potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach, gdy jest duży tłum, a rodzic nie jest w stanie w pełni skupić się na dziecku.
Plecaczek-smycz dla dziecka jest wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem. To zwykły, przyjemnie wyglądający plecak, który oferuje możliwość przypięcia szelek w określonych sytuacjach.
Opaska-smycz dla dziecka na rękę pozwala na kontrolę, nawet jeśli dziecko wyrwie dłoń z dłoni opiekuna.