Data publikacji:

"Wcale nie potrzebują wychowania". 5 pięknych cytatów o dzieciach

Autor: Justyna Mazur

Troszczę się o nich najlepiej jak umiem, ale czasem strasznie nawalam. Skoczyłabym za nimi w ogień, ale czasem tak mnie wkurzają, że przez głowę przelatuje myśl: kurde, ile to macierzyństwo jeszcze potrwa!? Kocham najbardziej na świecie, ale czasem jestem okropna, wrzeszcząca i nieprzysiadalna. Mam nadzieję, że mi to kiedyś wybaczą! Na swoją obronę mam tylko jedno - ciągle się uczę! Zobaczcie kilka inspirujących cytatów o dzieciach - może, podobnie jak ja, też się czegoś z nich nauczycie.

"Dzieci do 5. roku życia nie potrzebują wychowywania. Potrzebują przyjaznego przewodnictwa. Kiedy dziecko ma 2 lata i chce się wspiąć na dach domu po drabinie, potrzebuje kogoś, kto powie mu: „Wiesz, to jest bardzo wysoko i to niebezpieczne. Jeśli chcesz, mogę iść z tobą”. Albo: „Wiesz, musisz poczekać, żeby to zrobić” zamiast mówić NIE albo karać dziecko. Tego potrzebują. I naprawdę myślę, że jedyne, o czym powinni myśleć rodzice, to to, że dostajesz to, co dajesz. Jeżeli dasz dzieciom przyjaźń (nie mówię o zachowywaniu się jak dziecko, co też czasem jest miłe, ale traktuj je tak, jak traktujesz najlepszego przyjaciela) – one zrobią dokładnie to samo" (...)

"Jeden z duńskich specjalistów przeprowadził kiedyś badanie z udziałem dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. Wynikało z niego, że dziewięćdziesiąt procent dzieci ocenia, iż rodzice krzyczą na nie przez osiemdziesiąt procent wspólnie spędzanego czasu. Rodzice natomiast stwierdzili, że jest to najwyżej dziesięć procent czasu.

Badacz zastanawiał się nad tą rozbieżnością: co dzieje się w ciągu tych pozostałych siedemdziesięciu procent czasu, kiedy dzieci czują się łajane, a rodzice nawet tego nie zauważają. Doszedł do wniosku, że "krzyczenie" musi co innego oznaczać dla dzieci, a co innego dla dorosłych. Ci ostatni rozumieli przez to "podnoszenie głosu i gniewne spojrzenia", natomiast dzieci wskazywały także na wiele innych zachowań dorosłych, poprzez które czuły się oceniane i krytykowane"

Jesper Juul, Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem

"Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż (...) Całe wychowanie współczesne pragnie, by dziecko było wygodne, konsekwentnie krok za krokiem dąży, by uśpić, stłumić, zniszczyć wszystko, co jest wolą i wolnością dziecka, hartem jego ducha, siłą jego dążeń i zamierzeń. Grzeczne, posłuszne, dobre, wygodne, a bez myśli o tym, że będzie bezwolne wewnętrznie i niedołężne życiowo" Janusz Korczak

"Wiele sytuacji, kiedy dzieci doprowadzają rodziców do szału, wynika właśnie z tego, że przyzwyczailiśmy się oczekiwać stale od dziecka więcej niż to, co ono w danym momencie potrafi czy robi. Frustrujemy się więc, kiedy nasze tłumaczenia i inne wysiłki nie odnoszą skutku. Mamy też silne przekonanie, że opanowanie wielu umiejętności wieku dziecięcego jest wynikiem naszych wychowawczych działań – tłumaczenia, nagród, kar itp. Natomiast dziecko afrykańskie czy indiańskie po prostu żyje w swojej społeczności i przez obserwację i relacje z innymi ludźmi uczy się we własnym tempie wszystkiego, czego w danym momencie potrzebuje" Agnieszka Stein, Dziecko z bliska

"Kiedy nadchodzi wieczór, dziecko zasypia i wygląda jak cherubinek na obłoczku, moje emocje opadają i widzę doskonale, że jej NIE jest ogromnym darem dla mnie. Dla mnie, która uwielbia, gdy wszystko idzie po mojej myśli, tworzy plany wszystkim członkom rodziny i czuwa, by plan został wyrobiony. Dla mnie, która wciąż gdzieś tam na dnie duszy chowa resztki swych żołnierskich zapędów i umiłowania ordnungu. Dla mnie, która – przyznaję ze wstydem – wcale nierzadko myśli, że wie lepiej, robi lepiej, mówi lepiej; 

Jej NIE wybija mnie z tego mojego prywatnego komforciku i konfrontuje z drugim, odmiennym człowiekiem. Uczy prawdziwego dialogu – nie tego pozornego, nakłaniającego innych do pełnienia mojej woli, ale autentycznie otwartego na inną osobę. Nawet, jeśli ta osoba ledwo sięga ponad stół" Małgorzata Musiał, autorka książki "Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny"