Do zorganizowania świetnej zabawy z dzieckiem nie potrzeba wiele: wystarczą czyste kartki papieru technicznego, klej, a także dowolne ozdoby – brokat, cekiny, piórka czy ścinki materiału. Przed rozpoczęciem zabawy musimy na papierze odrysować szablon jajka – to doskonała okazja do tego, żeby starsze dziecko poćwiczyło zdolności manualne. Potem wystarczy całą powierzchnię jajka posmarować klejem i wraz z dzieckiem ustroić wedle uznania. Tak przygotowane dekoracje DIY możemy oprawić w ramkę i wykorzystać jako świąteczne obrazki.
Duży wybór brokatu do dekorowania wielkanocnych obrazków znajdziesz TUTAJ.
Dla naszych maluchów jednym z najbardziej atrakcyjnych elementów świąt są wielkanocne zwierzątka - nie może ich więc zabraknąć także w naszym domu. Dekoracje DIY z udziałem zajączka, kurczaczka lub baranka są dziecinnie proste do wykonania i mogą występować w wielu różnych formach. Poprośmy dziecko, aby narysowało kolorowymi mazakami buzie zwierzątek na kartonie. Potem wystarczy wyciąć ich kształty i przymocować do długiej wykałaczki bądź plastikowej rurki do napoju. Tak przygotowane dekoracje DIY dzieci mogą według własnego pomysłu rozmieścić np. w doniczkach z kwiatkami.
Wielkanocne zwierzątka możemy wykonać także z rolek po papierze toaletowym. Oklejmy go kolorowym papierem lub bibułą, a potem pozwólmy dziecku narysować na nich uśmiechnięte buzie zajączka, kurczaczka oraz baranka. Świąteczne dekoracje są już prawie gotowe - wystarczy je tylko wyposażyć w doklejone z papieru uszka oraz grzywkę z waty.
Przed świętami zabiegane mamy zwykle zajęte są pieczeniem ciast, do których zużywamy dużą ilość jajek. Postarajmy się ich nie rozbijać, a robić wydmuszki – posłużą nam one potem do wciągającej zabawy z naszymi szkrabami. Do stworzenia wydmuszkowych ludzików przydadzą się także podstawki w postaci rolek po papierze toaletowym. Możemy ustroić je w ubranka wycięte z kolorowego papieru, np. w sukienkę, garnitur bądź strój supermana. Wydmuszki posłużą nam za twarz, więc wraz z dzieckiem narysujmy na nich buzie robiące śmiesznie miny i udekorujmy według uznania. Możemy naszemu ludzikowi założyć welon, melonik czy koronę.
Na grafice: 1. Blok papierów ozdobnych (26 arkuszy), 34,99 zł
Rozbite połówki skorupek jaj, które pozostały nam po pieczeniu ciast, mogą się jeszcze przydać – doskonale posłużą nam np. jako minidoniczki. Poprośmy dzieci, aby delikatnie wypełniły je watą, a następnie rozsypały na niej nasionka rzeżuchy. Tak przygotowane skorupki należy też obficie pokropić wodą. Dzieciaki będą z zainteresowaniem obserwować jak kiełkują małe roślinki. Może dzięki temu będą ją później chętniej jadły?
Nasze minidoniczki potrzebują jeszcze odpowiedniej świątecznej podstawki – doskonale przyda się do tego wytłaczanka po jajkach. Pozwólmy dziecku pomalować ją w świąteczne barwy za pomocą farbek, wcześniej rozkładając jednak wokół stare gazety, by niczego nie pobrudzić. Po wyschnięciu wytłaczanki malec może ją jeszcze ozdobić go po swojemu – może różnokolorową trawką wykonaną z kolorowego papieru?
Wasza pociecha może sprawdzić się również w roli dekoratora wielkanocnego stołu. Wspólnie przygotowane stroiki wykorzystujące motyw koszyczka są bardzo łatwe do wykonania i tanie. Nieduży koszyczek wyłóżcie watą lub siankiem. Do środka możecie wstawić wcześniej wykonane papierowe zwierzątka, kolorowe pisanki, baranka lub inne dekoracyjną postać. Dodatkowo możecie ozdobić swoją kompozycję świeżymi, wiosennymi kwiatami, bukszpanem oraz kolorowymi wstążkami.