Skąd biorą się zajady? Przyczyny
Zajady to, w terminologii medycznej, zapalenie kącików ust, które najczęściej pojawia się u dzieci - rzadziej u dorosłych. Stosunkowo łatwo można je rozpoznać, są to bowiem bardzo charakterystyczne zmiany skórne, które powstają w obu - rzadziej jednym - kącikach ust. Istnieje wiele ich przyczyn, a zazwyczaj są związane z nieprawidłową dietą, zakażeniem grzybicznym (np. paciorkowcem) lub bakteryjnym (np. Candida). Pozostałe, częste powody rozwoju zajadów, to:
- osłabienie organizmu, spowodowane np. antybiotykoterapią,
- nadmiar cukru w diecie,
- uczulenie na nikiel,
- dieta uboga w witaminy i minerały (dotyczy to szczególnie witamin z grupy B),
- trwająca choroba zakaźna,
- przywiązywanie zbyt małej uwagi do higieny jamy ustnej.
Jak widać, przyczyna zajadów u dziecka może być bardzo złożona, a żeby móc skutecznie się ich pozbyć trzeba działać dwutorowo: leczyć objawy i zapobiegać nawrotom.
Objawy zapalenia kącików ust
Zanim dowiesz się, co na zajady u dziecka będzie najskuteczniejsze, należy przede wszystkim, upewnić się, że jest to faktycznie zapalenie kącików ust, nie zaś np. opryszczka. Pierwszą kwestią, która jest tutaj bardzo ważna, to dokładne umiejscowienie zmian. Zajady pojawiają się tylko w kącikach ust, opryszczka może zaś zajmować obszary na całej twarzy (łącznie z wargami). Cechy charakterystyczne zajadów to także:
- zaczerwienienie kącików ust, odczuwanie mrowienia,
- pękanie kącików, a następnie sączenie z ran,
- powstanie bolesnych nadżerek,
- długotrwały proces leczenia.
Co ważne, zajady mogą pozostawiać po sobie blizny, zwłaszcza jeśli leczenie zostało podjęte dość późno - kiedy rany zdążyły już rozmięknąć. Najlepiej zacząć stosować odpowiednie środki przy pierwszych objawach: dziecko z pewnością będzie zgłaszać mrowienie w kącikach, a zaczerwienienie widać gołym okiem. Czym leczyć zajady u dzieci? Niżej znajdziesz pewne i skuteczne sposoby.