Data modyfikacji:

Zajady u dziecka. Przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie kącików ust, czyli inaczej zajady, to dość częsta przypadłość, która dotyka najmłodszych. Może wywoływać spory dyskomfort oraz utrudniać jedzenie, dlatego najlepiej jak najszybciej się jej pozbyć. Jak rozpoznać zajady u dziecka oraz co zrobić, żeby już się nie pojawiały? Oto wszystko, co należy wiedzieć na ich temat.
zajady u dziecka

Skąd biorą się zajady? Przyczyny

Zajady to, w terminologii medycznej, zapalenie kącików ust, które najczęściej pojawia się u dzieci - rzadziej u dorosłych. Stosunkowo łatwo można je rozpoznać, są to bowiem bardzo charakterystyczne zmiany skórne, które powstają w obu - rzadziej jednym - kącikach ust. Istnieje wiele ich przyczyn, a zazwyczaj są związane z nieprawidłową dietą, zakażeniem grzybicznym (np. paciorkowcem) lub bakteryjnym (np. Candida). Pozostałe, częste powody rozwoju zajadów, to:
  • osłabienie organizmu, spowodowane np. antybiotykoterapią,
  • nadmiar cukru w diecie,
  • uczulenie na nikiel,
  • dieta uboga w witaminy i minerały (dotyczy to szczególnie witamin z grupy B),
  • trwająca choroba zakaźna,
  • przywiązywanie zbyt małej uwagi do higieny jamy ustnej. Jak widać, przyczyna zajadów u dziecka może być bardzo złożona, a żeby móc skutecznie się ich pozbyć trzeba działać dwutorowo: leczyć objawy i zapobiegać nawrotom.

Objawy zapalenia kącików ust

Zanim dowiesz się, co na zajady u dziecka będzie najskuteczniejsze, należy przede wszystkim, upewnić się, że jest to faktycznie zapalenie kącików ust, nie zaś np. opryszczka. Pierwszą kwestią, która jest tutaj bardzo ważna, to dokładne umiejscowienie zmian. Zajady pojawiają się tylko w kącikach ust, opryszczka może zaś zajmować obszary na całej twarzy (łącznie z wargami). Cechy charakterystyczne zajadów to także:
  • zaczerwienienie kącików ust, odczuwanie mrowienia,
  • pękanie kącików, a następnie sączenie z ran,
  • powstanie bolesnych nadżerek,
  • długotrwały proces leczenia.
Co ważne, zajady mogą pozostawiać po sobie blizny, zwłaszcza jeśli leczenie zostało podjęte dość późno - kiedy rany zdążyły już rozmięknąć. Najlepiej zacząć stosować odpowiednie środki przy pierwszych objawach: dziecko z pewnością będzie zgłaszać mrowienie w kącikach, a zaczerwienienie widać gołym okiem. Czym leczyć zajady u dzieci? Niżej znajdziesz pewne i skuteczne sposoby.

Co na zajady u dziecka? Dieta i suplementy

Podstawową sprawą, o której należy pomyśleć, zastanawiając się, co na zajady u dzieci sprawdzi się najlepiej, jest stan zdrowia malucha oraz sposób jego odżywiania. Jeśli dieta pociechy jest uboga w świeże warzywa i owoce, a dominują w niej węglowodany proste, może się okazać, że w pierwszej kolejności trzeba będzie zadbać o właściwą dietę.

Zajady - co zaznaczono już wyżej - mogą być objawem niedoborów, m.in. witamin z grupy B. Jedynym sposobem, żeby je zwalczyć jest więc ich uzupełnienie. Najlepiej włączyć do diety dziecka pokarmy obfite w witaminę B2, takie jak:
  • nabiał,
  • jajka,
  • wątróbka,
  • strączki, np. fasola, soczewica,
  • orzechy.
Może nie być to proste, co wie dobrze każdy rodzic małego niejadka. Kiedy próby przekonania dziecka do skosztowania wątróbki czy grochu kończą się niepowodzeniem, można sięgnąć po odpowiednie suplementy. Najważniejsze, żeby suplement był dobrany do wieku i potrzeb dziecka - powinien posiadać w składzie witaminy z grupy B, witaminę A oraz żelazo i cynk.

Czym smarować zajady u dziecka?

W walce z zajadami, istotne jest leczenie objawowe, które przyspiesza gojenie ranek oraz zmniejsza odczuwany dyskomfort. Czym smarować zajady u dziecka, żeby maluch możliwie szybko odczuł ulgę? Można postawić na gotowe maści, przeznaczone właśnie do walki z zajadami. Preparaty te są dostępne bez recepty, przed ich zastosowaniem należy jednak dokładnie przeczytać ulotkę i stosować się do zaleceń producenta. Maść na zajady dla dzieci najczęściej bazuje na naturalnych, roślinnych wyciągach i ekstraktach oraz ma na celu regenerację skóry wokół ust.

Na złagodzenie zmian mają wpływ takie substancje jak choćby szałwia lekarska, D-pantenol, propolis, witamina A, cynk oraz alantoina. Są one jednocześnie bardzo bezpieczne oraz działają miejscowo, a także nie wywołują skutków ubocznych. Trzeba przy tym pamiętać, że jeśli przyczyną zajadów jest osłabienie organizmu lub zła dieta, zajady u dziecka mogą za jakiś czas powrócić. Jeśli tak się stanie, najlepiej udać się do pediatry oraz wykonać komplet badań krwi.

Domowa maść na zajady dla dzieci

Coraz więcej osób, zamiast sięgać po preparaty apteczne, woli ratować się domowymi, naturalnymi sposobami. W przypadku zajadów jest to jak najbardziej możliwe. A co ważne, stosując się do poniższych rad, przyniesie też spodziewane efekty. Czym smarować zajady u dziecka, korzystając z posiadanych w domu produktów? Samodzielne przygotowanie skutecznej maści będzie stosunkowo proste. Wystarczy posiadać:
  • witaminę B2 w tabletce,
  • miód,
  • olejek z drzewa herbacianego.
Następnie wystarczy rozkruszyć witaminę na drobny pył, dodać do niej pół łyżeczki miodu (najlepiej skrystalizowanego, konsystencja domowej maści będzie wtedy gęstsza, co ułatwi jej aplikację) oraz kroplę olejku z drzewa herbacianego. Wszystko należy dobrze wymieszać i aplikować na kąciki ust trzy razy dziennie. Zamiennie z olejkiem z drzewa herbacianego można stosować sok z liści aloesu. Olejek herbaciany wykazuje działanie przeciwgrzybicze i dezynfekujące, aloes zaś znakomicie nawilża i regeneruje skórę.
Skuteczne pozbycie się zajadów uzupełni też dbanie o codzienną higienę - dokładne mycie rąk i właściwa higiena jamy ustnej są tu bardzo ważne. Korzystne będzie także spożywanie przez dziecko jogurtów, kefirów lub kiszonek (bogatych w probiotyki, które wzmacniają florę bakteryjną, a przez to odporność). Chcąc zaś zaoszczędzić maluchowi większej ilości bólu, lepiej ostrożnie podchodzić do rodzaju podawanych dań - pikantne, słone i gorące mogą nasilić dolegliwości i spowodować potworne pieczenie. Posiadając natomiast, jakiekolwiek wątpliwości związane z zajadami czy też stanem zdrowia dziecka, należy udać się do pediatry.
Autorka: Natalia Kowalska