Data modyfikacji:

Jak nauczyć dziecko czytać?

Niektóre pociechy już od najmłodszych lat chętnie sięgają po książki, najpierw oglądając obrazki, a następnie poznając samodzielnie litery, podczas gdy inne potrzebują pomocy swoich rodziców. Zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko czytać w domu, aby przygotować je do pójścia do szkoły? Znamy kilka sprawdzonych metod, dzięki którym wspólnie spędzony czas na poznawaniu alfabetu stanie się przyjemny i całkowicie bezstresowy!

Jak nauczyć dziecko czytać w domu?

Jak nauczyć dziecko czytać w domu – takie pytanie zadają sobie codziennie tysiące rodziców. W końcu jest to umiejętność niezbędna dla każdego malucha, w szczególności tego, który już wkrótce wybierze się do szkoły.

Na samym początku warto uzbroić się w cierpliwość. Choć wiele pociech odbierze edukację jaką świetną zabawę, co przyspieszy cały proces, to równie dużo z nich będzie potrzebować więcej czasu. I bardzo dobrze – każdy z nas uczy się w swoim własnym tempie. Najważniejsza jest systematyczność i odpowiednia metoda nauki. Na szczęście naukowcy przygotowali coś dla rodziców dzieci w wieku wczesnoszkolnym!
Do najefektywniejszych i najpopularniejszych sposobów nauki czytania można zaliczyć metodę literową oraz czytania globalnego i sylabami. Pierwsza z nich jeszcze do niedawna mogła pochwalić się największą grupą zwolenników, jednak jest stopniowo zastępowana przez swoje łatwiejsze odpowiedniki.

Warto jednak pamiętać, że nawet częste próby wspólnej nauki nie przyniosą efektu, jeśli maluch nie będzie nią zainteresowany. Jak nauczyć dziecko czytać w takich sytuacjach? Oddać się lekturze ulubionej książki czy gazety! W końcu najmłodsi członkowie rodzin od zawsze chętnie naśladują swoich rodziców.

Jak nauczyć dziecko czytać sylabami?

Nauka czytania sylabami jest uznawana za jedną z najprostszych i najpopularniejszych metod, dzięki którym wielu rodzicom udało się w szybkim czasie uzyskać naprawdę zaskakujące efekty! Technika pomaga w rozwijaniu funkcji poznawczych, daje maluchom motywację do dalszej edukacji i potrafi być świetną zabawą. Jak nauczyć dziecko czytać sylabami?

Naukę należy rozpocząć od wprowadzenia samogłosek, pamiętając, że pierwszym krokiem jest przedstawienie litery na piśmie, a następnie jej wymowy.

Po przyswojeniu przez malucha części alfabetu konieczne jest utrwalenie – wystarczy pokazywać mu wybraną głoskę i poczekać, aż ją prawidłowo nazwie. Po zakończeniu tego etapu nadchodzi czas na wprowadzenie spółgłosek, dzięki którym dziecko będzie mogło stopniowo uczyć się czytania sylab otwartych.

Z uwagi na to, że jest ich o wiele więcej niż samogłosek, warto podzielić tę część na kilka mniejszych etapów. Zacznij od litery B i sylab BA, BĄ itd., przechodząc do kolejnej grupy dopiero w momencie, gdy maluch opanuje poprzednią.

Na tym jednak nauka się nie kończy! Kolejnym krokiem jest łączenie sylab otwartych w wyrazy. Najlepszym pomysłem jest tworzenie słów krótkich i prostych, w których występują ich powtórzenia, takich jak mama, tata czy lala, a następnie przechodzenie do tych mieszanych – pole, zupa, woda, foka itd.

Gdy dziecko opanuje już łączenie sylab, możesz rozpocząć próby czytania nieskomplikowanych zdań, np. popularnego wyrażenia „Ala ma kota”, a następnie stopniowo przechodzić do dłuższych i trudniejszych wyrażeń. Na zakończenie wprowadź sylaby z głoskami miękkimi i z dodatkiem CZ, SZ czy Ż. Na tym etapie maluch powinien być w stanie samodzielnie i płynnie czytać zdania.

Po zakończeniu nauki nie zapomnij o regularnych powtórkach, które warto połączyć z zabawą! Znakomitym pomysłem są specjalne książki i zabawki z namalowanymi literkami, dzięki którym maluch tak szybko się nie znudzi.