Data modyfikacji:

Jak nauczyć dziecko czytać?

Zastanawiasz się, kiedy twój maluch zacznie czytać? Najlepiej, jeśli odrobinę mu w tym pomożesz – oczywiście poprzez dobrą zabawę. Twoje dziecko może nauczyć się składać literki jeszcze zanim rozpocznie naukę w przedszkolu. Sprawdź kilka naszych porad, jak nauczyć dziecko czytać.
Spis treści:
  1. Nauka czytania dla dzieci – kiedy zacząć?
  2. Najlepsze metody nauki czytania
  3. Codzienne czytanie książek
  4. Jak nauczyć dziecko literek?
  5. Nauka czytania metodą sylabową
  6. Nauka czytania prostych zdań

Nauka czytania dla dzieci – kiedy zacząć?

Niewielu rodziców wie, że program nauczania w przedszkolu nie obejmuje czytania i pisania, a raczej podstawowe przygotowanie do nabycia tych umiejętności. Dopiero w pierwszej klasie szkoły podstawowej maluch rozpoczyna „poważną” naukę literek.

Jak wiadomo, dziecko najlepiej uczy się poprzez zabawę, dlatego przygodę z czytaniem możesz rozpocząć jeszcze zanim twoja pociecha zasiądzie w szkolnej ławce. Dzięki temu, pierwsze lekcje języka polskiego będą dla niej o wiele łatwiejsze.

Warto zapamiętać, że nie każde z dzieci uczy się czytania jednakowo szybko. Niektóre maluchy potrzebują więcej czasu i uwagi na to, by przyswoić literki. Pamiętaj więc, aby nie traktować początków czytania „serio” – niech będzie to raczej sposób na kreatywne spędzenie czasu. Wybierając atrakcyjne sposoby nauki czytania dla dzieci sprawisz, że maluch na pewno zaprzyjaźni się z książkami.

Jak nauczyć dziecko czytać w domu?

Jak nauczyć dziecko czytać w domu – takie pytanie zadają sobie codziennie tysiące rodziców. W końcu jest to umiejętność niezbędna dla każdego malucha, w szczególności tego, który już wkrótce wybierze się do szkoły.

Na samym początku warto uzbroić się w cierpliwość. Choć wiele pociech odbierze edukację jaką świetną zabawę, co przyspieszy cały proces, to równie dużo z nich będzie potrzebować więcej czasu. I bardzo dobrze – każdy z nas uczy się w swoim własnym tempie. Najważniejsza jest systematyczność i odpowiednia metoda nauki. Na szczęście naukowcy przygotowali coś dla rodziców dzieci w wieku wczesnoszkolnym!

Do najefektywniejszych i najpopularniejszych sposobów nauki czytania można zaliczyć metodę literową oraz czytania globalnego i sylabami. Pierwsza z nich jeszcze do niedawna mogła pochwalić się największą grupą zwolenników, jednak jest stopniowo zastępowana przez swoje łatwiejsze odpowiedniki.

Warto jednak pamiętać, że nawet częste próby wspólnej nauki nie przyniosą efektu, jeśli maluch nie będzie nią zainteresowany. Jak nauczyć dziecko czytać w takich sytuacjach? Oddać się lekturze ulubionej książki czy gazety! W końcu najmłodsi członkowie rodzin od zawsze chętnie naśladują swoich rodziców.

Najlepsze metody nauki czytania

Codzienne czytanie książek

To udowodnione, że regularne czytanie dziecku polepsza jego kreatywne myślenie oraz wyobraźnię. Ułatwi mu to także naukę literek – wystarczy, że czytając książeczkę będziesz wskazywać dziecku palcem miejsce, w którym czytasz. Dzięki temu, maluch zapamięta chociażby to, że czytać należy od strony lewej do prawej.

Jak nauczyć dziecko literek?

Gdy maluch zacznie przejawiać zainteresowanie czytaniem (np. pytając, co jest napisane na ulicznym szyldzie), warto rozpocząć naukę literek.

Pomocne mogą okazać się np. puzzle lub mata z literkami do nauki czy magnetyczna tablica, na której dziecko samo będzie mogło układać wyrazy. Szybszą naukę literek wspomogą również będą odpowiednie gry planszowe.

Nauka czytania metodą sylabową

Nauka czytania sylabami jest uznawana za jedną z najprostszych i najpopularniejszych metod, dzięki którym wielu rodzicom udało się w szybkim czasie uzyskać naprawdę zaskakujące efekty! Technika pomaga w rozwijaniu funkcji poznawczych, daje maluchom motywację do dalszej edukacji i potrafi być świetną zabawą. Jak nauczyć dziecko czytać sylabami?

Naukę należy rozpocząć od wprowadzenia samogłosek, pamiętając, że pierwszym krokiem jest przedstawienie litery na piśmie, a następnie jej wymowy.

Po przyswojeniu przez malucha części alfabetu konieczne jest utrwalenie – wystarczy pokazywać mu wybraną głoskę i poczekać, aż ją prawidłowo nazwie. Po zakończeniu tego etapu nadchodzi czas na wprowadzenie spółgłosek, dzięki którym dziecko będzie mogło stopniowo uczyć się czytania sylab otwartych.

Z uwagi na to, że jest ich o wiele więcej niż samogłosek, warto podzielić tę część na kilka mniejszych etapów. Zacznij od litery B i sylab BA, BĄ itd., przechodząc do kolejnej grupy dopiero w momencie, gdy maluch opanuje poprzednią.

Na tym jednak nauka się nie kończy! Kolejnym krokiem jest łączenie sylab otwartych w wyrazy. Najlepszym pomysłem jest tworzenie słów krótkich i prostych, w których występują ich powtórzenia, takich jak mama, tata czy lala, a następnie przechodzenie do tych mieszanych – pole, zupa, woda, foka itd.

Nauka czytania prostych zdań

Następnym etapem w nauce czytania powinno być konstruowanie prostych zdań (np. Ala ma kota). Dobrą zabawą może być stworzenie rozsypanek wyrazowych, z których dziecko samodzielnie może tworzyć zdania. Następnie można stopniowo przechodzić do dłuższych i trudniejszych wyrażeń. Na zakończenie wprowadź sylaby z głoskami miękkimi i z dodatkiem CZ, SZ czy Ż. Na tym etapie maluch powinien być w stanie samodzielnie i płynnie czytać zdania.

Po zakończeniu nauki nie zapomnij o regularnych powtórkach, które warto połączyć z zabawą! Znakomitym pomysłem są specjalne książki i zabawki z namalowanymi literkami, dzięki którym maluch tak szybko się nie znudzi.

Nauka czytania może być frajdą i ciekawym sposobem na spędzenie czasu z maluchem. Gdy dziecko opanuje podstawy jeszcze przed rozpoczęciem nauki w szkole, pierwsze lekcje języka polskiego będą dla niego o wiele łatwiejsze.
Autorka: Joanna Stanuch