Data modyfikacji:

Książki Jespera Juula, które pomogą ci zrozumieć twoje dziecko

Szukasz książek i poradników, które pomogłyby ci w przemyślany sposób kształtować relacje z dzieckiem i świadomie podejść do rodzicielstwa? Świetnym wyborem będą publikacje Jespera Juula – jego książki dla rodziców to kopalnia wiedzy o tym, jak radzić sobie z maluchem i z samym sobą w roli rodzica. Oto krótka lista publikacji podpisanych nazwiskiem Juula, które mogą cię zainteresować.

Kim jest Jesper Juul?

Jesper Juul to duński psycholog i terapeuta. Jest autorem serii znakomitych książek dla rodziców, które przetłumaczono na kilkanaście języków. Te pełne szacunku i zrozumienia poradniki, pozwalają z dystansem spojrzeć na rodzicielstwo i zrewidować swoje podejście do relacji z dzieckiem czy partnerem.

I chociaż, jak sam autor twierdzi, nie ma rodziców doskonałych, to warto pracować nad sobą i rozwijać jako rodzic. Jeśli zatem szukasz wsparcia w trudach wychowania i chcesz być jak najlepszym rodzicem dla swojego dziecka, warto sięgnąć właśnie po książki Jespera Juula.

Polecane książki Jespera Juula


Twoje kompetentne dziecko

Ile razy zdarzyło ci się powiedzieć do swojego dziecka „Bądź grzeczny/grzeczna”? Lub jak często zdarzało ci się to słyszeć w dzieciństwie? W książce „Twoje kompetentne dziecko” Jesper Juul przełamuje kolejny mit dotyczący wychowania – otóż twoje dziecko wcale nie musi być grzeczne, ani tym bardziej posłuszne.

Autor rozprawia się z tradycyjnym modelem rodzicielstwa, gdzie rodzice zajmowali autorytatywną względem dziecka pozycję, a maluch musiał bezwzględnie słuchać ich zaleceń. Nie tędy droga, a już w szczególności nie do wychowania człowieka asertywnego i mającego głęboko zakorzenione poczucie własnej wartości.

Kim w takim razie jest tytułowe kompetentne dziecko? To dziecko, od którego rodzic powinien czerpać wiedzę, aby uwrażliwić się na relacje z maluchem i zmienić negatywne wzorce zachowań. To jedna z tych książek dla rodziców, która pomaga naprawdę otworzyć oczy i spojrzeć zupełnie inaczej na dialog z własnym dzieckiem.

Agresja – nowe tabu?

Wielu rodziców nie przyzwala dzieciom na wyrażanie skrajnych emocji, zwłaszcza tych negatywnych. Złość czy agresja należą do niemile widzianych zachowań, bo najczęściej oznaczają płacz, krzyk, a czasem nawet bicie rodzica czy rodzeństwa.

Co na to wszystko ma do powiedzenia Jesper Juul? Duński psycholog sugeruje, aby spojrzeć na agresję nie tylko przez pryzmat jej negatywnego wydźwięku, ale właśnie jako sygnału. Wedle Juula, agresja wcale nie świadczy o złym wychowaniu czy charakterze dziecka, ale powinna być sygnałem alarmowym dla opiekunów.

W poradniku autor tłumaczy, skąd bierze się agresja u dzieci, wyróżnia jej różne postacie, jak np. agresja zewnętrzna i często lekceważona autoagresja, radzi też, jak sobie radzić z negatywnymi emocjami u dziecka. Jeśli książki dla rodziców mają ci pomóc zrozumieć dziecko i kształtować relacje z nim, to właśnie jedna z publikacji tego typu.

Czytaj również: Jak nie wychować snoba?

„Nie” z miłości. Mądrzy rodzice – silne dzieci

To książka, która szybko stałą się bestsellerem, nie tylko w Skandynawii, ale w całej Europie. Wielu rodziców ma ogromny problem z mówieniem „nie” swojemu dziecku. Poradnik Jespera Juula nie traktuje o autorytarnym odmawianiu i ustalaniu zasad, tylko o stawianiu granic, które w ostatecznym rozrachunku są wyznacznikiem bezpieczeństwa dziecka. A wszystko to w oparciu o szacunek dla drugiej osoby i świadomość swoich własnych potrzeb.

Jesper Juull w książce „Nie” z miłości analizuje zachowania dzieci i pomaga rodzicom zrozumieć mechanizmy, jakie rządzą postępowaniem maluchów. To z kolei świetna droga do lepszego wczucia się w emocje dziecka i umiejętne reagowanie, zgodnie z zasadami rodzicielstwa bliskości. Bo wedle Juula mówienie dziecku „nie” ma służyć przemyślanemu kształtowaniu relacji, a nie budowaniu dystansu.

Być razem. Książka dla par

Ciężar opieki nad dzieckiem i obowiązków domowych potrafi przytłaczać. W tym wszystkim łatwo zapomnieć, kto w tym wszystkim jest najważniejszy. No właśnie, kto? Partnerzy. Jesper Juul przełamuje mit rodzicielstwa w pełni oddanego dziecku, gdzie oboje rodzice zatracają się w opiece nad dzieckiem, zupełnie ignorując swoje własne potrzeby, jak i partnera.

Duński autor przypomina parom, że muszą w całym tym zamieszaniu pamiętać też o sobie nawzajem. W książce „Być razem” autor przytacza rozmowy z siedmioma parami borykającymi się z najróżniejszymi problemami – od nierównej relacji dziecka z obojgiem rodziców, przez niezgodność względem wychowania czy wreszcie konflikty. Na tej podstawie wskazuje, że należy dbać o relacje między partnerami dla dobra całej rodziny.

Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem

„Zamiast wychowania” to książka w formie wywiadu z Jesperem Juulem. Wielowątkowa i poruszająca rozmowa dotyczy przede wszystkim kształtowania autentycznych relacji w rodzinie. Tym razem duński terapeuta w wątpliwość podaje samo słowo „wychowanie”. Autor podważa sens wychowania autorytarnego, gdzie to jedynie rodzic podejmuje decyzje i to do niego należy ostateczne zdanie.

Wedle Juula, w prawdziwym wychowaniu obie strony wychowują się nawzajem – zarówno rodzic, jak i dziecko. Ponadto w książce poruszane są kwestie kształtowania poczucia własnej wartości u dziecka, rozwiązywania konfliktów czy szkolnych problemów, a wszystko to jest poparte przykładami z wieloletniej pracy pedagogicznej autora. Czy warto sięgnąć po tę książkę dla rodziców i wychowawców? Zdecydowanie.
Jak widzisz, w książkach Jespera juula znajdziesz szerokie spektrum problemów związanych z wychowaniem. Po jakie jego inne publikacje warto sięgnąć? Ogromną i zasłużoną popularnością cieszą się takie tytuły, jak „Przestrzeń dla rodziny” czy „Życie w rodzinie. Wartości w rodzicielstwie i partnerstwie”.

Przeczytaj także:
Autor: Kamila Zalińska-Woźny