Data publikacji:

Pierwsze dni w przedszkolu – zasady

O tym, że pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być bardzo trudne, wie doskonale każdy rodzic, które przeżył adaptację malucha do placówki. Jak jednak przekonują specjaliści, proces ten można znacznie skrócić i złagodzić. Aby jednak tak się stało i by malec dość szybko zaaklimatyzował się w nowym środowisku, rodzice muszą stosować się do kilku ważnych zasad.
dzieci

Pierwsze dni w przedszkolu – jak to wygląda?

Istnieją dzieci, które błyskawicznie odnajdują się w nowych warunkach, szybko zawierają przedszkolne przyjaźnie, a trudy adaptacji sprowadzają się w ich przypadku do krótkotrwałego marudzenia. Dla większości jednak pierwsze dni w przedszkolu są bardzo trudne – rodzic musi wycierać łzy, koić rozpacz, uspokajać, czasem nawet odrywać malca od siebie niemal na siłę.
Nie trzeba nikogo przekonywać, że taki scenariusz jest szalenie trudny dla obu stron, dlatego pytanie, jak ułatwić dziecku pierwsze dni w przedszkolu jest jednym z najczęstszych, jakie zadają sobie rodzice 3-latków.

Warto w tej kwestii posłuchać podpowiedzi specjalistów, którzy zajmują się tematem od lat. Jeśli będziemy podążać wyznaczonymi przez nich drogami, płacz i rozpacz szybko zostaną zastąpione radosnymi opowieściami o tym, co maluch zjadł, z kim się bawił i co zobaczył na spacerze.

Zasady pierwszych dni dziecka w przedszkolu

Przygotuj się psychiczne na to, że mogą pojawić się trudności

Musisz być pewna/-y, że to, co robisz, jest dla dobra twojej pociechy – tylko dzięki temu unikniesz wyrzutów sumienia i niepewności, które nie sprzyjają procesowi adaptacji. Pierwsze dni w przedszkolu – a często nawet i tygodnie, są trudne, co nie oznacza, że robisz dziecku krzywdę. Powtarzaj sobie, że już niedługo będzie lepiej i że etap, z którym się zmagacie, jest naturalny.

Odbieraj dziecko wcześniej

Zorganizuj swój czas tak, aby przez pierwszy tydzień adaptacji móc odbierać dziecko z placówki po dwóch, potem trzech, a następnie po czterech godzinach pobytu. Później, kiedy malec oswoi się z przedszkolem i nawiąże pierwsze przyjaźnie, śmiało możesz ten czas wydłużyć.

Zapewniaj dziecko, że po nie wrócisz

Pierwsze dni w przedszkolu są dla dziecka trudne, ponieważ nierzadko czuje się ono porzucone. Dlatego bardzo ważne jest to, aby ciągle podkreślać, że wróci się po malucha i precyzować, kiedy to nastąpi. Należy przy tym pamiętać, że 3-latek nie zrozumie pojęcia „po pracy” czy „o godzinie 15”. Takie komunikaty warto zastąpić słowami: „mama wróci po ciebie, gdy zjesz obiadek”.

Pozwól dziecku wziąć ulubionego misia

Pierwsze dni trzylatka w przedszkolu będą znacznie łatwiejsze, jeśli tylko będzie on miał przy sobie coś, co kojarzy mu się z domem albo z rodzicem. Może być to ukochany miś, zegarek mamy albo ulubiona poduszka. Większość placówek wyraża zgodę na przynoszenie takich przedmiotów przez malca, a nawet to sugeruje.

Demonstruj pozytywne nastawienie

Rodzice, którzy pytają o to, jak przetrwać pierwsze dni w przedszkolu, często mają na myśli nie tylko dziecko, ale i siebie. Płacz malucha i jego rozpaczliwe: „nie chcę tu być, mamusiu” albo nawet „ratuj mnie, nie chcę” może wycisnąć łzę z oka najtwardszych opiekunów.

Warto jednak pamiętać, że najlepszym, co można zrobić dla dziecka w takiej sytuacji, jest demonstrowanie pozytywne nastawienia. Nie rób smutnej miny, ale uśmiechnij się i powiedz: „Hej, na pewno nie jest tak źle. Widziałaś, jakie tam są świetne lalki?”. Jeśli musisz dać upust negatywnych emocjom, to zrób to poza zasięgiem wzroku dziecka.

Stwórz wasze symboliczne pożegnanie

Może być to na przykład rymowanka: „Dwa buziaczki i tulimy, po obiadku się widzimy”. Ważne jest to, by po raz kolejny podkreślić, że na pewno wrócisz po dziecko.

Zastanów się nad zmianą osoby odprowadzającej dziecko

Z uwagi na silną więź z matką to właśnie z nią dziecku najtrudniej jest się rozstać. Jeśli zauważasz, że wasze pożegnania są wyjątkowo bolesne, rozważ poproszenie innej osoby o odprowadzanie malca do placówki. Ten drobny zabieg sprawia, że pierwsze dni w przedszkolu stają się dla wszystkich łatwiejsze.

Rady dla rodziców na pierwsze dni w przedszkolu – czego nie robić?

Niestety, błędy popełniane przez kochających rodziców mogą sprawić, że adaptacja stanie się dłuższa i trudniejsza. Czego zatem unikać?

Nie stwarzaj nerwowej sytuacji w godzinach porannych

Zadbaj o przyjazną, spokojną atmosferę przed wyjściem. Odwracaj uwagę malucha, rozśmieszaj go, opowiadaj o przedszkolu w pozytywnym tonie (ale bez zbędnej euforii). Jeśli trzeba, dla spokojnego poranka wstań pół godziny wcześniej.

Nie zmieniaj decyzji pod wpływem płaczu dziecka

Pierwsze dni w przedszkolu mogą być bardzo trudne, ale nigdy nie zmieniaj swojej decyzji i nie zabieraj dziecka do domu tylko dlatego, że bardzo płakało już w szatni. Postępując w ten sposób, wysyłasz komunikat, że istnieje sposób na uniknięcie pobytu w przedszkolu. Innymi słowy, następnego dnia maluch będzie płakał jeszcze mocniej.

Nie przedłużaj rozstania

Półgodzinne przytulanie w szatni naprawdę nikomu nie służy. Szybki buziak, zapewnienie „wrócę po obiedzie” i wyjdź.

Nie wchodź do sali

Pierwsze dni w przedszkolu są trudne nie tylko dla twojej pociechy. Inne maluchy, widząc, że twoje dziecko rozpacza i tuli się do ciebie, także zaczną płakać. Niepokój jest zaraźliwy.

Nie zrażaj się po kilku dniach

Okres adaptacji może trwać nawet kilka tygodni, dlatego nie zrażaj się po kilku dniach płaczu i niechęci. Wyraźną poprawę samopoczucia dziecka i zmniejszenie trudności przy rozstaniu rodzice obserwują zazwyczaj po około dwóch tygodniach.
Autorka: Karolina Wojtaś