Raczkowanie, a z czasem samodzielne stawianie kroków sprawia, że rodzice muszą mieć oczy dookoła głowy, aby malec nie zrobił sobie krzywdy, np. spadając ze schodów. Barierka ochronna może pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa Twojej pociechy, jednak czy jest konieczna? Podpowiadamy, co przemawia za zamontowaniem takiego gadżetu w domu, a dlaczego może okazać się on zbędny.
Za zainwestowaniem w barierkę ochronną przemawia to, że mając zabezpieczenie uniemożliwiające dziecku wejście na schody, wyjście na balkon, kontakt ze zwierzęciem czy wypadnięcie z łóżeczka, można ograniczyć ryzyko domowych wypadków, które miewają naprawdę poważne konsekwencje. Poza tym, barierka ochronna przyda się, gdy np. jesteś sama z malcem w domu, a jednocześnie gotujesz, pierzesz i sprzątasz. Wówczas czasowo możesz ograniczyć pociesze dostęp do kuchni, aby nie zrzuciło np. garnków z gazu czy zastawy ze stołu, albo nie próbowało bawić się kablami od pralki czy pozostawionym na widoku wiaderkiem z płynem do mycia podłóg.
Z drugiej strony, warto od samego początku wyjaśniać dziecku, dlaczego nie powinno wchodzić w to miejsce, albo robić czegoś. Postawienie barierek bez wyjaśnienia, dlaczego dany teren jest zakazany może dezorientować malca i zwiększa ryzyko tego, że w przyszłości i tak będzie chciało na własnej skórze przekonać się np. co się stanie gdy znajdzie się za blisko schodów. Zdaniem przeciwników, barierka ochronna może też wywoływać u dziecka poczucie zamknięcia w klatce.
Wybierając barierkę ochronną na schody, do postawienia w okolicach okna balkonowego lub pomieszczenia, do którego nie chcemy, aby dziecko miało dostęp przez jakiś czas, warto postawić na montaż rozporowy , który nie wymaga wiercenia. Ważne jest, aby dostosować barierkę do szerokości przejścia oraz gabarytów pociechy.
Dobrze, jeśli będzie miała opcję rozszerzania, wtedy będzie bardziej uniwersalna i będzie mogła zablokować kilka rodzajów przejść. Zwróć też uwagę na odległość między szczeblami – dziecko nie powinno móc swobodnie przełożyć między nimi większej partii ciała, ale też po wsadzeniu rączki czy nogi nie może ona tam utknąć. Najlepsza będzie wersja drewniana lub metalowa pomalowana nietoksycznym środkiem oraz z mechanizmem zatrzaskowym.
*Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, kliknij w jego zdjęcie