Data publikacji:

Z czego wynika bezsenność w ciąży? Jak sobie z nią poradzić?

Niektóre ciężarne wydają się stosować do porady, by wyspać się „na zapas” – śpią nawet po kilkanaście godzin na dobę. To jednak wyjątki – o wiele częściej przyszłym mamom dokucza bezsenność, która utrudnia im energiczne funkcjonowanie w ciągu dnia. Z czego wynika bezsenność w ciąży i jak można sobie z nią poradzić?

bezsenność w ciąży

Przeczytaj również: Zawroty głowy w ciąży. Czy powinny cię martwić?

Bezsenność w ciąży – przyczyny

Przyszłe mamy bardzo często narzekają na uciążliwą bezsenność. Sprowadza się ona do trzech głównych problemów. Pierwszy to męczące zasypianie – ciężarna odczuwa zmęczenie, ale mimo wysiłków sen nie chce nadejść. Czasem próby zaśnięcia trwają nawet dwie godziny.

Drugi problem to wybudzanie się w nocy. Nie są to mikroprzebudzenia, w trakcie których wystarczy przewrócić się na drugi bok, ale całkowite odzyskanie „trzeźwości umysłu” i trudności z ponownym zaśnięciem. W końcu jest i trzeci problem – to budzenie się bardzo wcześnie, na przykład o godzinie 4:00 nad ranem.
Podłoże tych kłopotów zazwyczaj uzależnione jest od tego, na którym etapie ciąży znajduje się przyszła mama.
  • Bezsenność w ciąży: 1. trymestr
W pierwszym trymestrze ciąży bezsenność wywołana jest zmianami hormonalnymi. Na skutek zwiększonej produkcji estrogenów fazy snu zmieniają się, dlatego ciężarna ma problemy z ponownym zaśnięciem w środku nocy. Skutkiem jest ciągłe zmęczenie w ciągu dnia i silna potrzeba zdrzemnięcia się. Inną przyczyną bezsenności jest duża tkliwość piersi, która uniemożliwia swobodne ułożenie ciała.
  • Bezsenność w ciąży: 2. trymestr
Za bezsenność w ciąży w 4., 5. i 6. miesiącu zazwyczaj odpowiadają już zmiany w ciele. Wiele przyszłych mam – mimo wciąż niewielkiego brzuszka, odczuwa już męczące bóle kręgosłupa. Powiększający się płód uciska na żołądek, co z kolei może doprowadzić do powstawania zgagi. Problemem stają się również bolesne skurcze łydek, które wiele ciężarnych wybudzają nawet z głębokiego snu.
  • Bezsenność w ciąży: 3. trymestr
Nie bez powodu mówi się, że trzeci trymestr ciąży jest najtrudniejszy – to właśnie na tym etapie przyszłe mamy odczuwają najwięcej dolegliwości, w tym również związane ze snem. Spokojny odpoczynek zakłócają energiczne ruchy płodu, ciągłe parcie na pęcherz, zgaga, problemy ze swobodnym oddychaniem, męczące skurcze Braxtona Hicksa czy zwyczajny lęk przed zbliżającym się porodem.

Czy bezsenność w ciąży szkodzi dziecku?

Przyszłe mamy często zastanawiają się, czy odczuwane przez nich dolegliwości szkodzą dziecku. Mówi się, że sen jest ważny, więc czy jego niedobór może niekorzystnie wpłynąć na rozwój płodu? Na szczęście nie ma powodu do obaw. Prawdopodobnie nie cierpisz na takie niedobory snu, które mogłyby w jakikolwiek sposób zahamować bądź zaburzyć dobrostan twojego dziecka. Niemniej warto walczyć z bezsennością w ciąży – choćby po to, by zyskać nieco więcej sił.

Bezsenność w ciąży: co robić?

Jeśli przyszło ci na myśl, aby stosować leki na bezsenność w ciąży, to zła wiadomość jest taka, że nie wolno ci tego robić – możesz zaszkodzić dziecku. Na szczęście istnieją inne metody, które pomogą ci zwalczyć problem.
  • Zrezygnuj z drzemek
Bezsenność w ciąży może prowadzić do błędnego koła: nie śpisz w nocy, więc odsypiasz w dzień, a potem znów nie śpisz w nocy, bo jesteś wyspana. Przez kilka dni zrezygnuj z drzemek, a być może wszystko wróci do normy.
  • Zadbaj o wieczorny klimat
Zanim udasz się spać, dobrze wywietrz sypialnię. Napij się ciepłego mleka, a potem zgaś wszystkie światła. Skup się na zasypianiu. Jeśli wciąż nic z tego – poczytaj książkę. Unikaj jednak zaglądania do komórki czy włączania telewizora, bo światło tych urządzeń silnie rozbudza.
  • Zadbaj u dobre ułożenie ciała
Bezsenność w ciąży może skończyć się w wraz z zakupieniem specjalnej poduszki do spania dla przyszłych mam. Dzięki niej twój brzuch oraz jedna noga będą nieco uniesione, a kręgosłup zostanie odciążony.
Autor: Robert Wojtaś