Data modyfikacji:

Ból w pachwinie w ciąży. Skąd się bierze? Jak go zwalczyć?

W ciąży organizm może dawać wiele sygnałów, z którymi przyszła mama nie spotkała się nigdy wcześniej. Niektóre z nich, zwłaszcza te powiązane z bólem, mogą być bardzo niepokojące. Kobiety spodziewające się dziecka często skarżą się na ból w pachwinie w ciąży. Tłumaczymy, co jest jego powodem i jak sobie z nim poradzić.

ból w pachwinie w ciąży

Co oznacza ból krocza w ciąży?

  1. Ból w pachwinie w ciąży podczas chodzenia
  2. Ból w pachwinie w ciąży – I trymestr
  3. O bólu w pachwinie powinien wiedzieć lekarz
  4. Jak zminimalizować ból w pachwinie w ciąży?

Ból w pachwinie w ciąży podczas chodzenia

Odczucia bólowe w okolicy krocza u przyszłych mam pojawiają się najczęściej w okolicach III trymestru. Występują zwykle podczas chodzenia, długiego siedzenia lub wysiłku fizycznego. Tak naprawdę nie jest to ból pachwiny, a promieniujący do niej ból więzadeł macicy.

W ostatnich tygodniach ciąży, organizm przygotowuje się do wydania dziecka na świat. Więzadła macicy ulegają stopniowemu rozluźnianiu, a wraz z nimi rozciągają się stawy biodrowe oraz tkanka kostno-chrzęstna w okolicach miednicy. Te zjawiska wiążą się z nieprzyjemnym uczuciem ucisku i ciągnięcia właśnie w okolicach krocza.

Jeśli kłujący ból w pachwinie w ciąży pojawił się tuż przed terminem porodu, może to oznaczać, że dziecko ułożone jest już główkowo i jego napieranie powoduje ucisk. Wówczas możesz spodziewać się, że lada moment rozpocznie się akcja porodowa.

Ból w pachwinie w ciąży – I trymestr

Zdarza się, że ból w pachwinie w ciąży pojawia się w I lub II trymestrze. Taka sytuacja zwykle nie stanowi powodu do niepokoju – przyczyną bólu są najpewniej zmiany hormonalne oraz stopniowe rozciąganie macicy. Taki ból bardzo łatwo rozpoznać, ponieważ przypomina on ten dokuczający kobiecie w trakcie menstruacji.

O bólu w pachwinie powinien wiedzieć lekarz

Choć ból w pachwinie w ciąży to naturalny, fizjologiczny objaw, warto powiadomić o nim lekarza. Specjalista w razie wątpliwości może zlecić konsultację ortopedyczną lub badanie, które określi, czy nie zachodzi ryzyko rozejścia spojenia łonowego.

Tej dolegliwości praktycznie nie da się przeoczyć. Gdy spojenie łonowe rozchodzi się, kobieta ma trudności z chodzeniem, a ból krocza jest silny, wręcz uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Problem zwalczany jest za pomocą specjalnych ćwiczeń, pasa ortopedycznego i leków przeciwbólowych. W nielicznych sytuacjach konieczna jest operacja. Warto dodać, że zjawisko rozejścia spojenia łonowego może odebrać kobiecie szansę na naturalny poród.

Jak zminimalizować ból w pachwinie w ciąży?

Jeśli lekarz potwierdzi, że z twoim organizmem nie dzieje się nic złego, pozostaje łagodzenie bólu krocza domowymi metodami. Pomocne okażą się ciepłe, rozluźniające kąpiele. Postaraj się nie spędzać wiele czasu w pozycji siedzącej. Warto wykonywać ćwiczenia, które pomocą „rozruszać” obolałą miednicę. Krzesło biurowe możesz zamienić na dużą, miękką piłkę fitness. Nie sięgaj jednak po leki przeciwbólowe – bezpieczniejszym rozwiązaniem okażą się np. napary ziołowe, oczywiście te dozwolone w ciąży.
Ból w pachwinie w ciąży dotyczy niemal każdej kobiety spodziewającej się dziecka i najczęściej związany jest z rozciąganiem więzadeł i struktur chrzęstno-kostnych w okolicach miednicy. Zazwyczaj nie trzeba się nim przejmować; należy znaleźć własne sposoby na rozluźnienie okolic łona oraz bioder. Pamiętaj jednak, że lekarz prowadzący twoją ciążę powinien wiedzieć nawet o delikatnych dolegliwościach bólowych.
Autorka: Joanna Stanuch