Data publikacji:

Ciemnożółty mocz w ciąży: jakie mogą być przyczyny?

Jeśli jesteś w ciąży i właśnie odkryłaś, że twój mocz ma wyjątkowo ciemne zabawienie, to zapewne bardzo się niepokoisz. Prawdopodobnie niepotrzebnie, ponieważ taki właśnie odcień moczu rzadko świadczy o stanach chorobowych. Wyjaśniamy, kiedy ciemnożółty mocz powinien skłonić cię do wizyty u lekarza i jakie są jego możliwe przyczyny.
ciemnożółty mocz

Przeczytaj również: Gorączka w ciąży: sposoby na zbicie temperatury

Ciemnożółty mocz w ciąży – co oznacza?

Prawidłowy mocz to ten przejrzysty, o słomkowej (czyli dość jasnej) barwie i bez szczególnie intensywnego zapachu – z pewnością o tym wiesz. I to też wyjaśnia, dlaczego martwisz się, gdy w toalecie zauważasz ciemnożółty mocz.

Na szczęście zazwyczaj przyczyną zmiany barwy moczu jest jedynie delikatne odwodnienie. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że w czasie ciąży wzrasta zapotrzebowanie na płyny – w tym szczególnym okresie powinno się ich przyjmować nie 2 litry, a 2-3 litra dziennie. Co więcej, aż 80% z tych płynów powinna stanowić woda.

Może być zatem tak, że ciemnożółty mocz to pierwszy sygnał odwodnienia. Nie należy się tym jednak denerwować, bo taki stan (bez dodatkowych objawów) nie stanowi żadnego zagrożenia dla dziecka. Należy po prostu zacząć pić większe ilości płynów i kontrolować wygląd moczu.
Uwaga! Ciemnożółty mocz rano nie jest objawem odwodnienia. To naturalne, że o tej porze jest on bardziej zagęszczony, ponieważ w nocy zazwyczaj nie przyjmuje się płynów (również z tego powodu właśnie rano zaleca się wykonywać testy ciążowe). Jeśli mocz ma jaśniejszy kolor w pozostałych porach dnia – nie przejmuj się, wszystko jest w porządku.

Ciemnożółty mocz w ciąży – efekt diety

Ciemnożółty mocz może być również związany z dietą. Jeśli poprzedniego dnia od jego pojawienia się zjadłaś duże ilości rabarbaru albo jeśli na co dzień wypijasz niemal litry soku z marchwi, to właśnie twoja dieta jest prawdopodobną przyczyną zmiany barwy moczu.

Aby upewnić się, że zmieniony kolor płynu ma związek np. z sokiem marchwiowym, zaprzestań jego spożywania przez kilka dni. Jeżeli mocz znowu stanie się jasny – wiesz już, że wszystko jest w porządku.

Ciemnożółty mocz w ciąży: objaw chorobowy

Jak już wiesz, ciemnożółty mocz wcale nie musi oznaczać, że w organizmie dzieje się coś złego. Niemniej w niektórych sytuacjach rzeczywiście może być to objaw nieprawidłowości. Czasami bowiem takie zabarwienie moczu jest wynikiem stanu zapalnego w układzie moczowym. Prawdopodobieństwo infekcji rośnie, jeśli zauważasz u siebie dodatkowe symptomy: ból w podbrzuszu, częste oddawanie moczu oraz pieczenie podczas korzystania z toalety.

Ponadto ciemnożółty mocz może być związany ze stanami chorobowymi wątroby (np. jej marskością albo nowotworem) – wówczas zmianie zabarwienia cieczy towarzyszy ból brzucha. W takiej sytuacji jak najszybciej należy skontaktować się z lekarzem. Do lekarza powinnaś udać się również wtedy, gdy odczuwasz ból w okolicy nerek – wszystkie te objawy mogą bowiem świadczyć o nieprawidłowym ich działaniu albo stanie zapalnym.
Ciemnożółty mocz w ciąży może być też efektem zwykłego zatrucia po zjedzeniu nieświeżego posiłku. Dodatkowymi objawami będą być wówczas:
  • biegunka,
  • nudności
  • wymioty.
Wówczas także, choćby dla potwierdzenia, że to tylko zatrucie, musisz skontaktować się z lekarzem.

Uwaga! Pamiętaj, że jeśli dodatkowe objawy są bardzo silne (np. bardzo boli cię brzuch, zaczynasz gorączkować), to nie czekaj na wyznaczenie terminu w przychodni lekarskiej. Koniecznie udaj się do szpitala. Jeśli możesz, weź ze sobą próbkę moczu – ułatwi to lekarzom postawienie diagnozy.
Autor: Robert Wojtaś