Data publikacji:

Gorączka w ciąży: sposoby na zbicie temperatury

Gorączka w ciąży martwi wiele przyszłych mam – i słusznie. Bo choć jest to naturalny mechanizm obronny, który świadczy o walce z drobnoustrojami i stanem zapalnym, może stanowić zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Dowiedz się, dlaczego bardzo wysoka temperatura jest niebezpieczna i sprawdź, w jaki sposób ją obniżyć.

Czytaj również: 
gorączka w ciąży

Gorączka w ciąży – wpływ na dziecko

O gorączce można mówić wtedy, kiedy temperatura ciała przekracza 38,5°C. O ile dla kobiet niebędących w ciąży nie jest to stan wyjątkowo groźny, o tyle w przypadku przyszłych mam sytuacja wygląda zgoła inaczej.

Gorączka w ciąży jest niebezpieczna przede wszystkim w 1. trymestrze, a dokładnie – w okresie od 5. do 14. tygodnia ciąży. To właśnie w tym szczególnym czasie tworzą się najważniejsze organy w ciele dziecka – później będą one tylko doskonalone. Jeżeli więc pojawi się długotrwała gorączka (czyli taka, która trwa kilka, a nawet kilkanaście dni), może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń płodu. W niektórych przypadkach ciąży nie udaje się utrzymać i dochodzi do poronienia.

W późniejszych etapach ciąży gorączka nie jest już aż tak groźna, ale z pewnością nie wpływa pozytywnie na dobrostan dziecka – dlaczego należy ją zwalczać.

Gorączka w ciąży – jakie leki są bezpieczne dla dziecka?

Jeśli podejrzewasz, że „złapałaś” niegroźną infekcję – jak np. przeziębienie, możesz spróbować samodzielnie poradzić sobie ze zwiększoną temperaturą. W tym celu sięgnij po paracetamol – to jedyny lek na gorączkę, który możesz bezpiecznie zażywać jako przyszła mama. Pamiętaj jednak, żeby nie przekraczać zalecanej dawki – w ciągu doby możesz sięgnąć po dwie tabletki, tj. 1000 mg.

Uwaga! Jeśli gorączka utrzymuje się już co najmniej trzy dni, przerwij kurację paracetamolem i udaj się do lekarza. Pamiętaj, że nie wolno ci zażywać żadnych innych preparatów obniżających temperaturę ciała – mogą zaszkodzić dziecku bardziej niż sama gorączka.

Gorączka w ciąży: jak zbić wysoką temperaturę?

Działanie paracetamolu można wzmocnić domowymi sposobami. Gorączka w ciąży trochę spadnie, jeżeli:
  • weźmiesz chłodny prysznic (przez „chłodny” nie należy rozumieć „bardzo zimny” – woda powinna mieć temperaturę o 2-3 stopni niższą od temperatury twojego ciała),
  • położysz się do łóżka i będziesz dużo pić (wody, herbaty owocowej lub ziołowej),
  • zastosujesz zimne okłady – nie tylko na czoło, ale w miejscach pod kolanami, w zgięciu łokci, na karku.

Gorączka w ciąży – kiedy do szpitala?

Czasem gorączka w ciąży jest objawem poważnych stanów chorobowych, które mogą zagrozić zdrowiu i życiu dziecka oraz matki. Nie zwlekaj z udaniem się do szpitala, jeśli oprócz podwyższonej temperatury, pojawia się krwawienie/plamienie z dróg rodnych albo jeżeli:
  • bardzo boli cię głowa,
  • zemdlałaś,
  • wymiotujesz,
  • twoja szyja zaczyna drętwieć,
  • masz problemy z oddychaniem,
  • bardzo boli cię brzuch.

Przeziębienie z gorączką w ciąży: naturalne sposoby

Gorączka w ciąży została zażegnana, ale wciąż borykasz się z pozostałymi objawami przeziębienia? W takiej sytuacji możesz sięgnąć po kilka sprawdzonych, domowych sposobów na pokonanie infekcji.
  • Nawilżaj śluzówki
Bardzo dużo pij, stosuj też inhalacje z soli fizjologicznej. Dzięki temu zmniejszy się chrypka i ustanie drapanie w gardle.
  • Płucz gardło
Jeśli boli cię gardło, płucz je naparem z rumianku – co najmniej dwa razy dziennie.
  • Dużo odpoczywaj
Im więcej leżysz i odpoczywasz, tym lepiej dla twojego organizmu.
  • Zwalczaj kaszel eukaliptusem
Jeżeli dokucza ci kaszel, smaruj klatkę piersiową olejkiem z eukaliptusa i mięty. Ułatwi ci on oddychanie i umożliwi spokojniejszy sen w ciągu nocy.
Autor: Robert Wojtaś